הבעיות הלל צור |  צילום: פרטי

בשורה להורים ולתלמידים בבית הספר היסודי "הלל צור": במבנה החדש שאליו הועבר בית הספר בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, ואשר ספג לאורך השנה תלונות קשות על בעיות בטיחות, מצב שגרר השבתה מצד ההורים, יתבצעו בחופשת הקיץ עבודות לתיקון הליקויים. המטרה: להבטיח את בטיחותם של התלמידים בשנת הלימודים הבאה.

בית הספר היסודי הלל צור הועבר בתחילת שנת הלימודים, ממיקומו המקורי ברחוב שרת בנתניה, למבנה חדש ברחוב סוקולוב, שבנייתו החלה לפני כשנתיים. ההעברה התבצעה עקב תלונות הורים במשך שנים על ליקויי בטיחות במבנה בית הספר הישן. אלא שלאורך השנה התברר, כי גם במבנה הנוכחי יש בעיות.

כשבועיים לאחר תחילת שנת הלימודים, נפלה זגוגית של חלון בבית הספר, וההורים קיבלו החלטה להשבית את הלימודים ליומיים, כדי לאפשר משך זמן נוסף לסיים את הבנייה. אלא, שגם לאחר מכן הליקויים במקום הוסיפו להופיע: אריחי חיפוי חיצוניים התפרקו, ריצוף שקע, דלתות יצאו מהצירים, וכן נרשמו ליקויים תברואתיים, ביניהם מערכת ביוב שעלתה על גדותיה.

חלק מהאריחים התפרקו | צילום: פרטי

עד חופשת החנוכה ובמהלכה, נעשתה עבודה נוספת לתיקון הליקויים, אך בשבועות שמאז החזרה מהחופשה, נותקו שלושה אריחי חיפוי נוספים, ואף התמוטט עץ בחצר בית הספר, וגרם לקריסת הגדר החיצונית. עקב כך, השביתו ההורים את בית הספר לכמה ימים, ובמהלכם נפגשו עם מנכ"ל עיריית נתניה, ובנוסף עם יו"ר ח.ל.ת (החברה לתכנון ולפיתוח בנתניה), חבר המועצה אבי סלמה, והוא מינה בודק חיצוני שיבדוק את הליקויים.

בשבוע שעבר, כינס סלמה פגישת עבודה בנושא, ובה השתתפו: מנהלת בית הספר, איימי לוי; יושב ראש הנהגת ההורים של בית הספר, שלומי דגן; בכירי ח.ל.ת ובכירים ממינהל החינוך. בפגישה הודיע סלמה על החלטתו להסיר את אריחי החיפוי החיצוניים של בית הספר ולהחליפם בצבע, כפי שבוצע בהצלחה במתנ"ס הסמוך לבית הספר, שבנייתו טרם הסתיימה. העבודה, כך מסביר סלמה, תיעשה בחופשת הקיץ, בין התאריכים 1 ביולי ל-18 באוגוסט, בזמן שבית הספר ריק מתלמידים.

"הבטחתי לבדוק את ה'גליפים', שנפלו לאורך השנה. אף שהבדיקות העלו שהכול תקין, קיבלתי את ההחלטה להסירם, למען תחושת הביטחון של ההורים"

"במסגרת השיחות שלי עם ההורים לאורך שנת הלימודים, הבטחתי לבדוק את ה'גליפים', שנפלו פעם או פעמיים לאורך השנה, וההורים חששו מהם מאוד", אומר סלמה. "אף שהבדיקות העלו שהכול תקין, קיבלתי את ההחלטה להסירם, למען תחושת הביטחון של ההורים".

אבי סלמה (צילום: ניר איסקוב)

ההחלטה להמתין עם העבודות לחופשת הקיץ נובעת, לדברי סלמה, עקב העובדה, שהכנסת פועלים בשעה שתלמידים נמצאים בבית הספר כרוכה בבירוקרטיה רבה. "כשיש תלמידים בשטח בית הספר, הקבלן מחויב להביא לכל אחד מהפועלים תעודת יושר מהמשטרה, וצריכים פקחים שיפקחו על כל תהליך העבודה מקרוב. מדובר בפרוצדורה מסובכת מאוד בשביל עבודה שהיא כלל לא מסובכת באופן יחסי".

פגישת עבודה נוספת בין הנוכחים נקבעה לשבוע הבא, ובה תיבחן בטיחות של אלמנטים נוספים בבית הספר. "בכל בניין, אחרי שנה שהוא קיים, נהוג לעשות 'ביקורת שנת ותק': לראות האם אחרי השנה הראשונה יש נזקים בקירות, בדלתות ועוד", מסביר סלמה. "מובן שכל ליקוי שיימצא נדאג לתקן ולשפר לקראת תחילתה של שנת הלימודים הבאה. עבודת ההכנה מתבצעת באופן יסודי. יש לנו מפקח מטעמנו שאחראי לפיקוח בשטח על עבודות הקבלן, והכול נעשה כמובן בתיאום עם המנהלת ועם מינהל חינוך, כך שאנחנו מאמינים שנעשה עבודה טובה ושהדברים יתבצעו כמו שצריך".