חלק גדול מחצר גן הילדים "ההרדופים" שברחוב ירמיהו הלפרין בנתניה - אינו מוצל. במשך השנים, פנו פעמים רבות הגננת והורי הילדים לגן בן הארבע שנים אל העירייה, בבקשה להקים תוספת להצללה הקיימת. 

זו אינה מכסה את מתקני המשחקים שבחצר, עד שבחודש ספטמבר האחרון התקבל האישור המיוחל לבניית התוספת להצללה.

גן הרודפים. אין הצללה | צילום: עצמי

ואולם, חרף קבלת האישור מהעירייה ולמרות הבטחות חוזרות ונשנות מגורמים שונים בה שהעניין יטופל, תשעה חודשים אחרי האישור להקמתה, טרם נבנתה הצללה מעל מתקני המשחקים בגן.

"עם תחילת שנת הלימודים הנוכחית, כאשר קיבלנו סוף סוף את האישור המיוחל מהעירייה לבניית צילייה מעל ראשי הילדים שלנו, אחרי שנים של פניות מצד ההורים והגננת, נאמר לנו שהצילייה תיבנה בחופשת החנוכה. משזה לא קרה, אמרו לנו שזה ייעשה בחופשת הפסח.

"אנחנו כבר אחרי חופשת שבועות, ואחרי עשרות אם לא מאות פניות לעירייה דרך המוקד העירוני והפייסבוק, הקיץ הגיע, הימים הם ימים חמים במיוחד, אך דבר לא נעשה", אומרת אחת האימהות בגן.

הורי הגן מספרים כי ילדיהם חזרו לא פעם הביתה עם סימני התייבשות. "הדבר לא מפתיע, כי הם משחקים כל היום תחת שמש קופחת, המתקנים רותחים והם חשופים לכוויות חום", אומרת אמא נוספת. גם הגננת, כך מסבירים ההורים, נותרת חסרת אונים מול המצב.

"הגננת מנסה לשמור על הילדים שלנו אבל מצד שני היא לא יכולה להחזיק אותם סגורים במבנה כל הזמן, גם זה לא בריא להם. גם היא, כמו ההורים, ניסתה לפנות לעירייה והתשובה שהיא קיבלה מהם הייתה לא להוציא את הילדים לחצר בשעות החמות. זה אבסורד, הגן הרי פועל רק בשעות היום, הן השעות החמות. מה הפיתרון? להתבצר כל היום בתוך הגן?"

עוד טוענת אחת האימהות, כי משראתה שהקמת התוספת להצללה מתעכבת, הציעה לעירייה להעביר, לכל הפחות, את ההצללה הקיימת כך שתכסה את אזור מתקני המשחקים, אך גם זה לא נעשה.

"אנחנו חסרי אונים ואובדי עצות, זו הפקרות", אומרת האם, "אני לא מצליחה להבין איך במדינה כל כך חמה, עם שמש כלך כך מסוכנת, תושבים צריכים להתחנן מהעירייה להצללה, ועל אחת כמה וכמה בגן ילדים. זה אלמנטרי. אנחנו מתחילים לחשוב שרק אם נגיע למצב, חלילה, בו מזעיקים מגן דוד אדום לפנות ילד שהתייבש, אז אולי יתייחסו אלינו ברצינות".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "בגן מותקנת מערכת הצללה בהתאם לתקנות חוזר מנכ"ל משרד החינוך ובהתאם לתנאי השמש בגן. יחד עם זאת ולפנים משורת הדין במסגרת תוכנית העבודה לשנת 2019 – תותקן בימים הקרובים ההצללה הנוספת המבוקשת. נאחל לתלמידים ולהורים קיץ בריא ובטוח".