היכל התרבות נתניה

בחירה בחבר מועצה בנתניה לוועדת תרבות, לאחר שהתבטא בעבר בעד סגירת מוסדות תרבות בשבת - חוללה השבוע סערה בעירייה.

חבר המועצה אבי בטיטו התבטא בעבר בעד סגירת מוסדות תרבות בשבת, ובסיעות החילוניות עלה החשש, כי המופעים המעטים שמתקיימים בהיכל התרבות בשבתות יבוטלו.

בישיבת המועצה האחרונה בנתניה, הציעה סיעתו של עופר אורנשטיין את בטיטו, כנציגה באסיפה הכללית של היכל התרבות. באסיפה חברים כ-15 נציגי ציבור, שמטרתם לשרת את הציבור הרחב בעיר. מועצת העיר בחרה בבטיטו ברוב קולות, ובין בוחריו היו גם חברים חילוניים בקואליציה של מרים פיירברג-איכר.

"התואר 'חבר אסיפה כללית' צריך להינתן לאדם שיודע להכיל דעות של אחרים, ולצערי אצלו זה לא קיים", אומרת חברת המועצה, טלי מולנר, שהתנגדה למינוי. "בטיטו אינו יכול להיות נציג ציבור בהיכל התרבות. זה פשוט לא מתקבל על הדעת להכניס להיכל התרבות, הגוף שממונה על האירועים בעיר, אדם קיצוני, שפוגע בחילוניים ובאירועים שהם מקיימים בימי שבת".

טלי מולנר ואפרים בולמש | צילומים: נמרוד גליקמן

מולנר המשיכה: "הוא הכריז מלחמה נגד קניון עיר ימים, שבשבתות נפתחים בו המשחקייה וחדר הכושר. הוא אדם קיצוני בדעותיו. למנות אחד כמוהו בעמדת מפתח בהיכל התרבות? זה מבחינתי קו אדום. אני לא יכולתי לתת יד למינוי שכזה. זה הזוי. הוא היה בעבר חבר המועצה הדתית, וגם שם שמו הלך לפניו כאיש מיליטנטי, שאינו מסוגל להכיל את מי שחושב שונה ממנו. זאת לא סתם ועדה, זה הגוף שמוביל את היכל התרבות. לצערי, מכל הקואליציה, ציפי קפל ואני היחידות שהצבענו נגד מינויו. יתר הרשימות החילוניות הצביעו בעד המינוי, וזה מבחינתי מאכזב מאוד. חברי מועצה רבים התנגדו למינוי ובחרו לא להשתתף בהצבעה".

במערכת הפוליטית נשמעה ביקורת כלפי חבר המועצה אפרים בולמש, חבר המועצה, שבמערכת הבחירות הציג עצמו כנציגם של חילוניים, על שיצא לריצה במקום להיות נוכח בהצבעה.

בולמש הגיב: "סיעת עופר אורנשטיין הגישה את בטיטו כנציגה באסיפה הכללית של היכל התרבות. שמו הועלה בקואליציה והוחלט שהקואליציה מצביעה עליו. הקואליציה גם הצביעה בעד הנציגים החילוניים שלי בוועדות העירייה למיניהן, מכיוון שזאת החלטת קואליציה, ולא כי אהבו את נציגיי החילוניים. מי שקובע בנוגע לסגירת עסקים ומקומות בילוי בשבת הם חברי מועצת העיר הדתיים והחרדים, שיש להם רוב, והם ששלחו את הנציגים החרדים והדתיים לוועדות למיניהן, ולא רק את בטיטו. נציג ציבור בוועדת תרבות שמתכנסת פעם בשנה אינו קובע כל מדיניות. מי שמחליטים על מדיניות הם נבחרי הציבור. הרוב בנתניה בחר דתיים וחרדים ומסורתיים. לא ברור למה לא התנגדו למינוי חרדים ודתיים אחרים, שהם קיצוניים יותר מבטיטו. האם הם בעד פתיחת עסקים ומקומות בילוי בשבת? בולשיט. כל הריב לגבי בטיטו הוא בשל סכסוך אישי".

אהרון אורגד, הממונה על התרבות, חבר סיעתו של אורנשטיין: "בטיטו הוא עסקן ציבור ותיק, איש חסיד מהציונות הדתית, שעוסק במפעלים למשפחות נזקקות בחגים. אחד הדברים שהוא עוסק בהם, כחבר המועצה הדתית, זה למחות בכל פעם שנראה לו שיש פרצה בנושא השבת. יש לו תוקף להיות נציג ציבור בעמותת היכל התרבות של נתניה, לראייה — מועצת העיר קיבלה את המינוי".

בטיטו מסר: "מכבד את חברי המועצה שבחרו בי ואת מי שלא. אני נציג ציבור כבר 40 שנה, ואני יודע את העבודה. תמיד יהיו מתנגדים. כמו ששירתתי עד היום את הציבור אמשיך לשרתו נאמנה".