דיירי מתחם הרחובות יהושוע טהון, לאון רייך, זומרשטיין ואיכילוב בצפון העיר, המתגוררים בבתי רכבת בני 60 שנה ומעלה, מחכים כבר שנים לפינוי בינוי.

לאורך השנים האחרונות, כך מספרים הדיירים, הם קיבלו פניות ממספר חברות בנייה חיצוניות אשר הציעו תכניות שונות לחידוש המתחם. אלא שלטענת הדיריים כל ההצעות נתקעו בשלב האישורים מהעירייה ולא יצאו לפועל. "בעוד כמה שנים, הדירות שלנו לא יהיו יותר ראויות למגורים", אומרים הדיירים, אשר חשים חסרי אונים לנוכח המצב.

הבניינים ברחוב איכילוב. 60 שנה | צילום: פרטי

"הבתים שלנו מתפוררים לאט לאט כי אף אחד לא דואג לתחזק אותם", אומר דייר ברחוב איכילוב ומוסיף: "הייתה תכנית של העירייה לחידוש פני הבניינים לפני כ-10 שנים אבל בגלל סכום ההשתתפות העצמית הגבוה שנדרש מאיתנו הדיירים לשלם, התכנית ירדה מהפרק.

"אחר כך, החל מ2013, התחלנו לקבל הצעות לתכניות של פינוי בינוי מקבלנים פרטיים שפנו אלינו. מספר פעמים הפגישו את כל הדיירים, שהם ברובם אנשים מבוגרים המתקשים לקחת חלק פעיל באסיפות כאלה, טרטרו אותנו, אך בגלל שהעירייה לא נתנה אישורים לפרויקטים הללו, אף תכנית לא באמת יצאה לפועל".

בבניינים המדוברים, כך מסבירים התושבים, אין מקלטים או מרחבים מוגנים ואין מעליות, מה שדורש מהדיריים, הקשישים ברובם, לטפס עד ארבע קומות ברגל. מערכת האינסטלציה בבניינים ישנה מאד, דבר הגורם באופן תדיר להצפות ורטיבות, הקירות בדירות מלאים בטחב, המבנה החיצוני סדוק ומתקלף וחלקים ממנו אף מתחילים ליפול.

פינוי בינוי. מתי גם באיכילוב | צילום ארכיון: הרצל יוסף

"במצב של מלחמה או רעידת אדמה, אנחנו חשופים לסכנת חיים ממשית", אומר הדייר, "אם לא יהיה פינוי בינוי, עוד כמה שנים הדירות שלנו לא יהיו ראויות למגורים כלל ואז נשאר בלי כלום. זאת לא אוכלוסייה שיש לה אמצעים לקנות דירה אחרת, אז כולנו תלויים בחסדים של העיריה."

עוד מסבירים דיריי המתחם, כי גם דיריים שרצו לרכוש דירה אחרת, נתקלו בקשיים למכור את דירותיהם שלהם בהעדר הבטחה לקיום תכנית פינוי בינוי. "אף אחד לא רוצה לקנות דירות מתפוררות כאלה, על אף שהמיקום הוא מיקום מצוין, נגיש לתחבורה ציבורית ו-300 מטר מהים.

"גם לעירייה זה ישתלם, מדובר בקרקע יקרה שכרגע עומדות עליה 427 דירות שמורידות את הערך שלה. ההיגיון אומר שצריך לנצל את השטח בצורה הרבה יותר יעילה לעיר, כפי שנעשה לאחרונה בתכנית פינוי בינוי ברחוב אנדריוס הסמוך", מוסיף הדייר.

הדיירים מדגישים, כי יש חשיבות רבה למיידיות של הוצאת פרויקט ההתחדשות העירונית במקום לפועל.  "ידוע לנו שהזמנים שבפרויקט כזה הם ארוכים מאד, משך הצגת תכניות וקבלת אישור עליהן יכול להגיע עד שש שנים, הבניה אורכת בדרך כלל עוד 3 שנים. רוב האוכלוסייה מבוגרת מאד ולצערנו לא בטוח שרבים מהדיירים יזכו לראות את הפרויקט יוצא לפועל, אבל אנחנו מקווים שלפחות היורשים שלהם יוכלו להיתרם מהעניין".

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית נתניה עושה כל מאמץ כדי לקדם תהליכי התחדשות עירונית ברחבי העיר, תוך מציאת פתרונות לחסמים המעכבים תהליכים מעין אלה  ובהם מציאת קרקע משלימה שאמורה להביא להיתכנות התהליך ועוד.

"רק לאחרונה אירחה העיריה את מר חיים אביטן, ראש הרשות להתחדשות עירונית בארץ והציפה בפניו את אתגרי הרשות בנושא, מתוך כוונה להסתייע בכל מה שיכולה המדינה להעניק לטובת קידום תהליכי ההתחדשות.

"באשר למתחם המדובר נציין כי בימים אלו מקדמת העירייה הגשת קול קורא לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, לתקצוב שתי תכניות מתאריות להתחדשות עירונית לאזורי מרכז העיר מסוקולוב בצפון ועד איתמר בן אבי בדרום, כאשר התכנית למרכז העיר הצפוני כוללת בתוכה גם את המתחם המדובר".