מדרחוב הרצל התחדש ביום חמישי האחרון (11.10.18) בפסנתר כנף אלקטרוני שהוצב סמוך לפסלי הכליזמרים.

מדובר בכלי נגינה עמיד לפגעי אקלים ומיועד לשימוש הציבור - חופשי לכל. לשם הגנתו הוצבה מעליו מצלמה המחוברת למוקד העירוני.

ציפי קפל ליד הפסנתר בשבת | צילום עצמי

מדובר בפסנתר "ירוק" שעושה שימוש בתאים סולאריים הממוקמים עליו לשם אגירת אנרגיה להפעלתו, ואינו משתמש ברשת החשמל הרגילה לשם כך.

רבה היתה השמחה בקרב התושבים על התוספת היפה והתרבותית למרכז העיר, אך זו נפסקה ביום שבת כשגילו שהפסנתר לא פועל. כששאלו לפשר העניין נענו שזה מפריע למנוחת השכנים, ואחר כך נטען כי היתה תקלה שאמורה להיפתר.

ציפי קפל, תושבת מרכז העיר, עיתונאית ב"ידיעות נתניה" לשעבר, הגיעה לכיכר והופתעה לגלות שהוא לא עובד, כשלושה ימים לאחר הצבתו.

"פסנתר שומר שבת! כן, זה מה שיש לנו בנתניה, במרכז העיר: פסנתר שומר שבת. אחרי שנתנו בכפיים ביום שישי על הצבת הפסנתר, אחרי שהתלהבתי וצילמתי סרטון לכיף שלי, הגעתי בשבת ואין - אין קול", כתבה קפל.

"הפסנתר שומר שבת. התקשרתי לגורם עירוני בכיר, אמרו לי שהוא לא מכוונן. אחר כך אמרו לי שצריך לדבר עם היזם. אחר כך שזה יפריע למנוחת השכנים.
באמת? אחרי הקיץ המסעיר שהיה לנו עם כל תרועת הפסטיבלים והלילות הארוכים עם הופעות מצוינות ורעש, רעש, רעש שלא נתן לילדים להירדם, שלא נתן לאנשים עובדים להירדם, פתאום באה שבת ומתחשבים בשכנים שגרים לא ממש ליד הפסנתר?

"שבת זה כיף. והשבת של כולם. ואפשר להתחשב בשבת בכולם. אפשר להתחיל לנגן רק בעשר בבוקר ולכוון את העוצמה לנמוכה מאוד. אפשר לא לנגן בין שתיים לארבע ואפשר לתת לנו יופי של עיר שוויונית, עיר תיירות, עיר תרבות, עיר שנותנת מוסיקה בשבת ולא משתיקה פסנתר. אפשר גם לשמור על השבת וגם לשמור על אוכלוסייה שאוהבת את השבת ואוהבת את נתניה, כמו שפעם נתניה אהבה את כלל תושביה".

הפסנתר במדרחוב | צילום: מנהלת מרכז העיר

הפוסט של קפל היכה גלים, כשעשרות תגובות נכתבו בעקבותיו. ניר עיני כתב: "אמרתי להם שזו תקלה עוד לפני התקלה. ככה עושים, מפריחים בלון ואז לפי כיוון הרוח מחליטים". כעת מקווים התושבים שבעקבות הסערה הזאת יתפקד הפסנתר גם בשבתות.

"סטטוס קוו הוא עיסקה שבה כל צד מרגיש שהפסיד משהו והרוויח משהו", אומרת ציפי קפל למיינט נתניה. "אין דרך אחרת. בנתניה אין סטטוס קוו, הישן המוכר והחביב מלפני שני עשורים ויותר התאדה והתפוגג. מרכז העיר, למרות שיפוצי מיליונים הנו כיכר רפאים מרגע תום הפסטיבלים. אנו נקראים עיר תיירות כשבפועל אפשר להתייבש בטיול שבת לארכה של הטיילת. אהבתי מאוד לראות את השמחה והאנרגיה שמביא הפסנתר ואף הקשבתי לנגינה בחמישי ובשישי וציפיתי שישמיע מנגינה גם בשבת".

"כאכפתניקית סדרתית הגעתי למקום גם בשבת, כי הייתי סקרנית לראות מה יעלה בגורל הפסנתר. האם דינו כדין המסכים המשותקים והמזרקות המיובשות. לצד זאת קיבלתי טלפונים מנתניתים שעברו שם והתאכזבו לראות שהפסנתר אילם.

אני בטוחה שאם לא הייתי מעלה את הפוסט ואת הסרטון, עיריית נתניה הייתה ממשיכה להפעיל את הפסנתר ביום ראשון כאילו לא הייתה תקלה מעולם. מה שרוב הנתניתים רוצים, זה לחיות בדמוקרטיה, בחופש, בסולידריות, בשוויוניות ובהדדיות בלי שחור ולבן. בלי קיצוניות בה האחד כופה על השני. נתניה כעיר צריכה לתת שירות שווה לכל תושביה והגיע הזמן שאנו, התושבים נהיה מודעים לאחריות העיר כלפינו ובשבילנו ומי שאדיש ונרדם או התעייף".

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה הציבה פסנתר בכניסה למדרחוב במסגרת המדיניות העירונית לעידוד התרבות והאמנות  בעיר וכחלק מהפיכת מרכז העיר למרכז תרבות, פנאי ובילוי.

"הפסנתר פועל בטכנולוגיה ייחודית באמצעות פאנלים סולאריים ומערכת אלקטרונית משוכללת המאפשרת את הפעלתו בתנאי מזג אוויר שונים. הפסנתר ממוגן באמצעות לוחות בטון ומקובע לריצפה והוא נצפה ע"י המוקד העירוני לאורך כל שעות היום והלילה.

"יש לציין כי הפסנתר מוצב בכניסה למדרחוב בתקופת הרצה על מנת לבחון את מיקומו ואופן תפעול אמנות הרחוב.  הפסנתר יהיה פעיל כל השבוע. ביום שבת האחרון היתה תקלה, לאחר הגעת טכנאי למקום, הפסנתר חזר לפעילות".