כלבים הוחזקו במצב מחפיר בתוך מכולות (צילום: משרד החקלאות)

בעקבות תלונה שהתקבלה לפני מספר ימים על החזקת כלבים במצב מחפיר בתוך מכולות בשטח חקלאי בקדימה, הגיעו מפקחי משרד החקלאות עוד באותו היום לביקורת ראשונה. בביקורת נמצאו 2 כלבות ו- 4 גורים.

כלבה שחורה מגזע מלינואה כבת עשר, ללא שבב ולא מעוקרת וכלבה חומה מגזע מלינואה כבת שנה וחצי, ללא שבב ואחרי המלטה, יחד עם 4 גורים.

בשטח נצפו מספר מכולות והרבה מאוד אשפה בכל המתחם. במהלך הביקורת לא איתרו מפקחי המשרד את בעל הכלבים, לא במקום ולא מול המחלקה הווטרינרית של הרשות. הכלבים לא היו מוכרים למועצה.

הכלבה השחורה הייתה קשורה ברצועה, שמסביבה מפוזרים חפצים רבים שעלולים לפגוע בה. הכלבה החומה עם הגורים נמצאה בתוך כלוב נעול יחד עם הגורים. הכלוב היה מלוכלך מצרכים. מי שתייה היו זמינים לאמא, אך לא לגורים. האמא לא מניקה את הגורים.

חילוץ כלבים נירית צפורי-ברקי (משרד החקלאות)

לאחר שניסיונות איתור הבעלים צלח, תושב קדימה, בשנות ה- 60 לחייו, הגיעו אתמול מפקחי המשרד לבדיקה חוזרת במתחם. במהלכה הוסברו לבעלים דרישות החוק לעניין החזקת כלבים, לרבות חובת חיסון לכלבת והחזקה ברישיון. כמו כן, למחזיק הובהר כי תנאי ההחזקה של הכלבים אינם עומדים בדרישות החוק.

הבעלים במהלך הביקורת ביקש למסור את הכלבים ולהחזיק רק את הכלבה השחורה וגור אחד. מפקחי המשרד הבהירו לבעלים כי רק לאחר שידאג לתנאים נאותים לכלבים, יוחזרו הכלבה השחורה וגור אחד זכר (שחור) לאחר עיקור וסירוס, סימון בשבב וחיסון כלבת. כמו כן, הונחה הבעלים להגיע לווטרינר הרשותי לשם הסדרת רישיון החזקה לכלבים.

עד להסדרת התנאים כאמור, הכלבים כולם הועברו למתקן מוגן של משרד החקלאות לטובת טיפול רפואי, חיסון וסימון בשבב. בהמשך יעברו עיקור וסירוס, טרם החזרתם לבעלים, והוצאת שאר הכלבים לאימוץ.

ארבעה גורי כלבים בקרטון (צילום: משרד החקלאות)

ד"ר נירית צפורי-ברקי, סגנית הממונה על צער בעלי חיים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות: "מדובר באירוע מצער, בו הכלביםמורבעים ומתרבים לאורך שנים ללא לקיחת אחריות של הבעלים, ריבוי בלתי נשלט של כלבים היום במדינת ישראל נחשב כפסול לאור הסיבה כי אלפי כלבים ממתינים בכלובים וברחובות לבתים מאמצים. הודות לתלונה שהתקבלה במשרד, פעלנו במהירות והעברנו את הכלבים לטיפול. המשרד פועל בימים אלו לקדם ולעודד את הציבור לאימוץ והחזקה אחראיים של חיות מחמד. אנו קוראים לציבור להמשיך ולדווח על כל מקרה של חשד לפגיעה בבעלי חיים, כל תלונה נבדקת".