עולים מצרפת (צילום: ירון ברנר)

בשנת 2017 הגיעו לנתניה כ-2,800 עולים חדשים, כשליש מהם הגיעו מצרפת; סה"כ עלו לנתניה כ-15,000 עולים מצרפת ב-10 השנים האחרונות. "נתניה ידועה כעיר קולטת עליה, וכעיר המגורים המועדפת על העולים מצרפת" אומר אליהו זינו מארגון "קעליטה".

מיזם מיוחד של עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל) מנסה לסייע בפתרון בעיות התעסוקה של אלפי העולים מצרפת המתגוררים בנתניה. במסגרת הפרויקט, המתקיים בתמיכת עיריית נתניה, מגיעים לעיר מדי חודש צוות של אנשי מקצוע מ"האב התעסוקה" של "קעליטה" בירושלים. מומחי התעסוקה וההשמה של "קעליטה" נפגשים עם עולים חדשים ומנסים לסייע להם בתהליך הקליטה התעסוקתית שלהם בישראל. הצוות מעניק ייעוץ אישי ומסייע לעולים בהכרת תעודות ותארים, מעביר סדנאות הכשרה מקצועיות (כיצד לכתוב קורות חיים? כיצד יכולים יזמים עולים להשתלב בעולם התעסוקה בישראל?), עוזר בהכוונה תעסוקתית ובהשמה בחברות ישראליות ומספק "כלים שימושיים" עבור העלים. 

אליהו זנו, מנהל "האב התעסוקה" של ארגון "קעליטה", מספר כי "נתניה ידועה כעיר קולטת עליה, וכעיר המגורים המועדפת על העולים מצרפת. ולראייה; בעשור האחרון הגיעו לנתניה כ-15,000 עולים חדשים דוברי צרפתית, כאשר בשנת 2017 בלבד הגיעו לעיר כ-900 עולים מצרפת – שהם כשליש מתוך כ-2,800 עולים שהגיעו לעיר מכלל המדינות בשנה הזו. לשמחתי, מרבית העולים נקלטים היטב בעיר מבחינה חברתית ומתקבלים בשמחה ובחום על ידי הקהילה המקומית.

פעילות לעולים חדשים בנתניה - עמותת קעליטה

עם זאת, רבים מהעולים שמגיעים לנתניה נתקלים בבעיית תעסוקה שמקשה מאוד על הקליטה וההתאקלמות שלהם בישראל. עולים חדשים רבים אינם מוצאים עבודה במקצוע אותו למדו ובו עסקו בצרפת; כתוצאה מכך, חלקם מסתפקים בעבודות זמניות שלא הולמות בהכרח את כישוריהם במטרה לשרוד (טלמרקטינג, מוכרים, זבנים), חלקם מבינים שיוכלו לחיות בישראל רק במידה ויעבדו בצרפת ויחיו על קו ישראל-צרפת (תופעה שזכתה לכינוי "עליית בואינג"), וחלקם מתייאשים סופית וחוזרים לצרפת (כ-10% מהעולים לישראל מצרפת חוזרים לארץ מוצאם במהלך שלוש השנים הראשונות בארץ).

בעקבות המצב הזה, החלטנו בקעליטה להגיע באופן תדיר לנתניה על מנת לנסות ולשפר את תעסוקת העולים בשוק העבודה הישראלי. לשמחתי, גורמי הקליטה בעיריית נתניה נרתמו מיד – והם מסייעים לנו, תומכים ביוזמה ועוזרים בהפצת המידע בנוגע להגעתנו, הכל למען הצלחת קליטתם של העולים החדשים בעיר".

על מרכז התעסוקה של עמותת "קעליטה": הבעיה הגדולה והכואבת ביותר עימה מתמודדים העולים מצרפת היא בעיית התעסוקה. מרכז התעסוקה, או בשמו הרשמי "HUB התעסוקה", שהוקם בירושלים על ידי ארגון "קעליטה", הוא מיזם ייחודי שמטרתו לסייע לעולים דוברי צרפתית שמתקשים למצוא תעסוקה בישראל. עד כה הוא סייע לאלפי עולים באמצעות השמה בשוק העבודה הישראלי, ייעוץ והכוונה תעסוקתית, סדנאות הכשרה מקצועיות, סיוע לעולים המתפרנסים ממקצועות המצריכים רישוי (תחומי הרפואה והבריאות, עריכת דין, כלכלה וכד') ועוד.