הדיירים ליד המבנים שייהרסו. הפרויקט ישדרג את איכות החיים (צילום: אסף פרידמן)

ביום שני הקרוב ייערך טקס גזירת הסרט לפרויקט פינוי-בינוי ראשון בנתניה: מתחם אנדריוס בצפון העיר. המתחם, הכולל את רחובות אנדריוס (מספרים 7, 9 ו-11), הרב קוק (54 ו-56) ובורוכוב (3 ו-5), מכיל כיום בעיקר בניינים ישנים בעלי שלוש קומות לכל היותר.

על פי התוכנית, ייבנו במתחם החדש, שייקרא מגדלי סביון סיטי, ארבעה מגדלי מגורים. בשלב הראשון ייבנו בצד המערבי שני בניינים של 26 קומות ובהם 102 דירות בכל אחד מהם, ובשלב השני ייבנו שני בניינים נוספים של 23 ו-24 קומות בצד המזרחי. בסך הכול יהיו בפרויקט 388 דירות.

החברה היזמית היא אפריקה ישראל. הטקס ביום שני ייערך לרגל תחילת העבודות להריסת שלושה מבנים ישנים ברחוב אנדריוס וברחוב הרב קוק. בטקס ישתתפו ראש העירייה מרים פיירברג-איכר, ממלא מקומה אלי דלל, שאישר את התוכנית כממלא מקום יו"ר הוועדה המקומית, מנכ"ל העירייה אבי בן חמו, מהנדס העיר אבנר אקרמן, מהנדס העיר לשעבר והיום סמנכ"ל לנכסים ופרויקטים אורבניים פול ויטל, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים אורן הוד ונציגי הדיירים.

חברת אפריקה ישראל אף התחייבה לפתח גינה ציבורית חדשה בתוך המתחם, על שטח ציבורי פתוח, אשר לגביו "לא תותר כל בנייה מעל הקרקע, למעט מתקני ספורט ונופש ומשחקים שאינם מבנים באישור הוועדה המקומית". בחברה מעריכים שהפרויקט יושלם בתוך שלוש שנים וחצי.

הפרויקט יצא לפועל אחרי 16 שנה. במשך הזמן הזה זכה לתמיכה מתמשכת של משרד הבינוי והשיכון והעירייה, אך נע הלוך וחזור בין הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ובין הוועדה המחוזית, בעקבות התנגדויות שהוגשו לו ובשל הפחתת מספר הדירות על ידי הוועדה המחוזית. הדיירים, שיעברו למגורים בשכירות במימון אפריקה ישראל בזמן העבודות, התלוננו בין היתר על צפיפות שתיווצר באזור ועל עומסים בכניסה וביציאה מצפון העיר.

אפריקה ישראל, לעומת זאת, ביקשה להחזיר את היקף הפרויקט שאושר במקור בוועדה המקומית, 388 דירות, משיקולי כדאיות כלכלית, לעומת 333 שאישרה הוועדה המחוזית. בסופו של דבר הוחלט להגדיל את מספר מקומות החניה, באמצעות קומת מרתף נוספת, לצד הגדלת מספר הדירות מ-333 ל-388, ומחלף איינשטיין אמור להביא לזרימה טובה יותר של התנועה.

כך ייראה הפרויקט (הדמיה: בונסאי)

"הפרויקט הזה התממש כנגד כל סיכוי אפשרי ועבר את כל המשוכות הבירוקרטיות שאפשר להעלות על הדעת בוועדות התכנון השונות, ואפילו במשרד הביטחון, בשל אישורי גובה. במשך כל השנים עמד הפרויקט בפני סכנת אי‑מימוש והקפאה", אומר דודו גניש, יו"ר ועד הדיירים.

"הוועד, שיש בו 16 חברים, נלחם מלחמות ענק בוועדות ובכל הגורמים הממשלתיים והעירוניים, והצלחנו להתגבר על כל משוכה אפשרית. אנחנו גייסנו את אפריקה ישראל כחברה יזמית, והיא הסכימה להיכנס לפרויקט למרות הסיכוי הקלוש שלו לצאת לפועל. בדיעבד, הבחירה בה התבררה כנכונה. אני שמח שאחרי כל כך הרבה שנים, שכללו מצדנו עשייה כמעט יום יומית והקרבה אישית, הגענו למימוש החלום. הפרויקט ישנה את איכות חייהן של 116 משפחות וישדרג את אחת השכונות הטובות בנתניה, שכונת אנדריוס, הקרובה לים".

פיירברג-איכר מסרה: "בנתניה היו כמה פרויקטים בתחומי פינוי-בינוי ברמה הנקודתית, אבל פרויקט בסדר גודל של מתחם אנדריוס הוא הסנונית הראשונה שמבשרת את האביב. אין ספק שמעבר לשיפור הניכר באיכות חייהם של תושבי המקום פרויקטים מסוג זה ישנו את חזות פני העיר היפה שלנו".

אלי דלל מסר: "אני שמח מאוד שהתחלנו בפרויקט של פינוי-בינוי באנדריוס, שהיה בעצם פריצת דרך בכל מה שקשור בהתחדשות עירונית. התהליך היה ארוך מדי ומייגע, גם לתושבים, ליזם ולעיריית נתניה, אבל לבסוף כולם יצאו שבעי רצון".