יום השואה בסימן זכרון ילדות (צילום: יעל קוגן)

יום הזכרון לשואה יצויין במזרח נתניה בטקס יחודי אשר ישלב בתוכו הצגה בבימויה של יעל קוגן ובהשתתפות שחקנים תלמידי תיאטרון "הילת אור" במתנ"ס בגילאי 10-16. האירוע מתקיים ברשת מתנ"סי מזרח נתניה מבית החברה למתנ"סים הארצית.

קראו גם:

>> גם בספת הסימנים - אירועי זיכרון לשואה ולגבורה בנתניה

>> זוכרים עם עדות: אירועי זיכרון בסלון רבים יתקיימו הערב ברחבי נתניה

השנה בחרו בתיאטרון להתמקד בקולות הילדים בשואה. תלמידי התיאטרון מכל שכבות הגיל ( כ 40 שחקנים), עסקו בחודשים האחרונים בהתמודדות עם חומרים שכתבו ניצולי שואה על תקופת ילדותם בצל המלחמה. 

בימאית ההצגה יעל קוגן: "כאשר ערכתי את הטקסטים, היה חשוב לי כבמאית לחבר את הילדים שלנו היום לילדים בשואה -דרך עולם הילדות, המשחקים, החלומות והתקוות , גם על מנת להעביר את סיפורם של הדור ההולך ונעלם, וגם על מנת לחבר את התלמידים לערכים של כבוד האדם וחירותו האישית, בהעברת המסר כי עלינו כיהודים לדעת דרך החוויה של התמודדות הילדים עם עם עולמם הפנימי של הניצולים דרך כתביהם.

"החיבור הזה יצר תהליך עבודה מורכב בו נגענו בסיפורים לא קלים. אני מאמינה שבאמצעות האמנות ניתן לשמר את הזיכרונות  והעבר שהוא חלק מכל אחד שחי במדינה זו. דור ניצולי השואה הולך ונעלם ומשנה לשנה חשוב עבורי יותר להעלות את הסיפורים  וזאת אף בשל היותי נכדה לניצולי שואה , שסיפורם אף הוא משולב בהצגה".

תערוכת יום השואה במזרח נתניה (צילום: אבי טללה)

קוגן מוסיפה: "לאמנות התיאטרון יש כח להעביר לשחקנים ולקהל את הסיפור דרך עיניהם של הילדים בצורה מרגשת ואותנטית. ילדים אשר משחקים ילדים בעולם אחר וכאוטי, אך חולמים שואפים ורוצים לחיות כמו ילדים בעולם שפוי . דבר זה יצר את החיבור בין השחקנים ילדים, לילדים שאת סיפוריהם אנו מעבירים בהצגה".

בטקס ישתתפו גם תושבים מהקהילה, להקות שירה של מתנ"ס קרית השרון, תלמידי בית הספר למחול "מוזה" במתנ"ס קרית השרון והכנרים של המתנ"ס.

בלובי המתנ"ס תתקיים תערוכת צילומים בנושא "זכרון ילדות".

מרשת מתנ"סי מזרח נתניה הוסיפו: "אנו רואים חשיבות רבה להנצחת נושא השואה. המרכז  לקח על עצמו לקדם את חשיבות הזיכרון מתוך אמונה  בצורך להנחלת ידע בנושא השואה והכרות עם סיפורם האישי של הניצולים תוך עידוד מעורבות  חברתית ומפגש  בין דורי בתוך קהילתנו. אנו מקווים כי בדרך זו נתרום להנצחת הנספים".

הטקס יתקיים ביום ד, 11.4 בשעה 20:00 בהיכל התרבות ע"ש ספי ריבלין, מתנ"ס קרית השרון.

כרטיסים ללא עלות ניתן להשיג באתר המתנ"ס.