צילום רותם שדה

בחודש נובמבר האחרון צב ים בוגר נפגע מפסולת דייג: השבוע הוחזר לסביבתו הטבעית ושוחרר בחוף הים צפונית לנתניה, הצב החום טופל ושוקם במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

במעמד השחרור השתתפו עשרות ילדים ותושבי ג'אסר א-זרקא כחלק מפעילות לשמירת טבע עם הקהילה, שמקדם המרכז להצלת צבי הים לטובת העלאת המודעות והחשיבות בשמירה על צבי הים.

צב ים הוצל לאחר שקרס דייג חתכה את פיו (צילום: יניב לוי המרכז להצלת צבי ים)
הצב נמצא בים לאחר שנתפס במערך הקרסים של דייג והובל על ידי פקח רשות הטבע והגנים למרכז ההצלה של צבי הים להמשך טיפול.

הצב הגיע למרכז ההצלה עם קרס בפה, וטופל על ידי הצוות הרפואי שהצליח לבסוף להסיר את הקרס ללא ניתוח. עם החלמתו מהפציעה ולאחר שצילומי רנטגן שנערכו, באדיבות הווטרינר ד"ר צחי אייזנברג ממרפאת כל-חי ברחובות, אישרו כי אין פגיעות נוספות בגופו, שוחרר הצב חזרה לים בתחילת השבוע, ביתו הטבעי.

המחזרה המרגש של שחרור צב  הים (צילום: יניב לוי המרכז להצלת צבי ים)

ברשות הטבע והגנים מציינים כי בימים אלה מתחילה עונת הרבייה של צבי הים במסגרת צבות היום מגיעות אל החופים כדי להטיל ביציהם. במקרה שנתקלים במקרה זה חשוב להקפיד לא להטריד ולהפריע לצבה וכן לא להאיר עליה עם פנסים. יש לדווח על כך במקביל למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*.

עוד מדגישים ברשות כי במקרה ונתקלים בצב ים פצוע בים או בחוף, אין להסיר את הפסולת מהצבים בשטח ולשחררם ישר לים שכן הדבר מסכן אותם. גם במקרה יש חשיבות לדווח בהקדם למוקד רשות הטבע והגנים ולקבל הנחיות בהתאם.