במקום השישי: קולנוע שרון
ברחוב סימלנסקי, כמה מטרים מכיכר בני ציון המשופצת עומד כפיל לבן, או אולי אפור, המבנה הגדול והמרשים של קולנוע שרון. הקולנוע שהיה לאחד המפוארים בארץ לפני כמה עשרות שנים, הכיל 1500 מקומות ישיבה והציג את מיטב הסרטים וההצגות, עומד היום מוזנח ונטוש. חלונותיו אטומים, מזרקים מפוקפקים בתוכו, עזובה וכיעור, באחד המקומות הבולטים שמרכז העיר נתניה. האם הקולנוע היפה עוד ישופץ לרווחת הציבור? כרגע סכסוך ירושה מעיב על עתידו המזהיר.

קולנוע שרון (צילום: עדי ארצי)

במקום החמישי: המבנה שמעורר מחלוקת

הבניין הישן ברחוב שדרות בנימין פינת הרצל נצבע בגרפיטי נוזל, נועז וצבעוני, שמכסה על המבנה הכעור, מנוקד המזגנים הבולטים. על הגרפיטי אומנם חתום האומן המוערך, URNY‏‏‏, שהוטס במיוחד מארצות הברית כדי לצייר במכחולו על הבניין.

ועדיין הדעות בקרב תושבי העיר חלוקות: יש שרואים ביצירה הצבעונית אומנות משמחת, ויש שרואים בה באלגן כאוטי, שלא מוסיף הרבה למרכז העיר הלא מסודר והכעור ממילא. 

הבניין הישן ברחוב שדרות בנימין פינת הרצל (צילום: עדי ארצי)

במקום הרביעי: קרניים בכניסה לעיר

הבניין הראשון שמקדם את הבאים לעיר נתניה, אלו הנכנסים מרחוב הרצל, נראה כמו מפלצת מרובת מפלסים, ולה שתי קרניים סולריות עצומות על הראש. אז מה יש לנו שם? הרבה אפור, שלטים בשלל גדלים ופונטים שמוקמו על הבניין בחופשיות וללא מחשבה, והרבה זוויות שפונות לכל עבר.

 הבניין בכניסה לעיר (צילום: עדי ארצי)

במקום השלישי: בניין בשוק

ברחוב היהלום בשוק נתניה, ישנם הרבה בניינים כעורים, ואנחנו בחרנו אחד לדוגמה. המרפסות השונות, הסככות שממוקמות בגבהים לא ברורים, והקומה הפרוצה מלאת העובש למעלה... אין מה להכביר במילים, מי שיביט למעלה כשיעשה קניות בשוק שלנו, לא יתקל במראה מלבב לעיניים.

הבניין ברחוב היהלום בשוק נתניה (צילום: עדי ארצי)

במקום השני: המפלצת של חוף הים

על חורבותיה של בריכת השחייה העירונית של נתניה, בונים בימים אלה מבנה עצום. בשביל הבנייה שלו, ברחוב רחבעם זאבי, החריבו את מצוק הכורכר היפה. הבניין נראה למרחוק בשל גודלו המסיבי שאינו תואם את הבניינים האחרים באזור, בנוסף, הוא צפוי להיות גבוה במיוחד. גם כשצועדים על חוף הים המבנה המתיימר לגובה נראה מאיים, לא מתאים לנוף החוף הבתולי. אולי אנחנו צריכים לחכות עד שיושלם המבנה, אבל משהו אומר לנו שגם אז התמונה לא תשתפר.

במקום בריכת שחייה (צילום: עדי ארצי)

במקום הראשון: המבנה שפוצץ וכוסה בבד

כיכר העצמאות בנתניה שופצה במיליונים, אך מבנה אחד מרכזי עדיין מעיב על יופייה. מדובר על המבנה הגדול ברחוב כיכר העצמאות 7, המשקיף לכיכר. המבנה נשרף בשנת 2011, עקב פיצוץ בלון גז, גבה קורבנות רבים. היום הוא נשאר כמצבה, חללים שחורים פרוצים בו. מאז האירוע, חלפו שבע שנים, ועדיין לא חודש המבנה. ציור גרפיטי מקסים של האומן, Mr. Dheo‏,‏‏‏ מפורטוגל, צויר על גבי צלע אחת שלו, במטרה להשיב את האופטימיות והיופי למבנה המיועד לשיפוץ, אך גם הציור הזה נראה כנזם זהב באף חזיר.

הבניין מכוסה בבד צבעוני, שאינו מצליח להעלים מעינינו את המפגע כשאנחנו צועדים בכיכר, מה עוד שהבד הזה ניזוק תדיר בפגעי מזג האוויר.

המבנה בכיכר העצמאות (צילום: עדי ארצי)-

המבנה בכיכר העצמאות (צילום: עדי ארצי)