הנחש שנתפס בעמליה | צילום: באדיבות התושבים

יפית יונה-פריג', המתגוררת בשכונת עמליה, מצאה בצמחיה הסמוכה לחצר ביתה שלושה נחשים בחודש האחרון.

אחד מהנחשים, הכיש את הכלב שלה, שנזקק לטיפול וטרינרי. מזה שנים יונה-פריג' מנהלת משא ומתן מול העיריה במטרה לקבל אישור לספח את השטח בו נמצאו הנחשים לחצר שלה, על מנת שתוכל לפקח עליו ולנקות אותו, אך לשווא. "בגלל שלא נותנים לנו אישור לספח שטח שגם ככה לעירייה אין בו שום שימוש, אני והמשפחה שלי חיים בפחד מתמיד מהנחש הבא", היא מספרת, "נראה שרק כשיוכש בן אדם, חלילה, יתחילו להתעורר".

יונה-פריג' מוסיפה: "ליד הבית שלי יש שטח בן כמה מטרים בודדים שאני ובעלי מנקים כבר שנים בעצמנו, בשביל למנוע לכלוך ומזיקים בסביבת המגורים שלנו, אלא ששמנו לב שבכל פעם שאנחנו מנקים, נרקומנים ודרי רחוב קופצים על ההזדמנות, שוהים בלילות בשטח הנקי ומשאירים בו מזרקים משומשים ולכלוך. פנינו לעירייה בבקשה לספח את השטח אל החצר שלנו, על מנת שנוכל לגדר אותו, אפילו דאגנו לאסוף אישורים מהדיירים בבניין הסמוך, שהסכימו בשמחה, שכן זה גם האינטרס שלהם שהשטח יישאר נקי, אבל האישור המיוחל מהעירייה לא הגיע". 

בחודש האחרון, כך מסבירה התושבת, הפך השטח המדובר לסכנת חיים ממשית. "המקרה הראשון קרה לפני כמה שבועות, פתאום ראינו משהו זז בצמחיה וגילינו נחש ענקי. התקשרנו לעירייה שטענה שאין לה מה לעשות והזמנו לוכד נחשים על חשבוננו, בעלות של מאות שקלים.

השטח המדובר | צילום: באדיבות התושבים

"במקרה השני, כמה ימים לאחר מכן, גילינו את הכלב האהוב שלנו, בן בית לכל דבר שנמצא אצלנו כבר 10 שנים, שרוע על הקרקע לאחר שהוכש על ידי נחש. רק במזל הווטרינר הצליח להציל אותו. ביום שישי האחרון, גילינו עוד נחש צפע ענקי. לא יכולנו לספוג עלות של לוכד נחשים נוסף אז אספנו אותנו בעצמנו, במזל הוא לא הכיש אותנו. לחיות כאן הפך לסיוט, זוועה, מראות של נחשים מתערבבים עם חתולי רחוב הפכו לנוף הרגיל שאנחנו רואים מהבית". 

לטענתה, בכוחה של העירייה לשים סוף לבעיית השטח שהפך להפקר, אם רק תסכים לתת לה ולמשפחתה את האישור המיוחל לספח את השטח לביתם. "העיריה לא מטפלת בשטח הזה ולא נותנת לנו אישור להפוך אותו לשלנו ולטפל בו כמו שצריך. זה שטח שלא מועיל לעירייה בכלום. אני באמת חוששת שיתחילו להתעורר רק כשנחש יכיש בן אדם ואז כבר יהיה מאוחר מדי". 

מעיריית נתניה נמסר: "הפניה תועבר לפיקוח העירוני, לבדיקתו ולטיפולו, כאשר במידת הצורך ירשום הפיקוח התראות וכן דו"חות כנגד בעלי השטח, כדי שידאגו לניקיונו. יש לציין כי במקרים מסוימים מבצעת העירייה  את הניקיון בעצמה וגובה את הכסף מן הדיירים".