הקרן הקיימת יכולה לפעול להצבת מחסום קבוע בדרך המובילה ליער אילנות שבשרון כדי למנוע מעבר כלי בשטח, היוצאים משכונת קריית השרון במטרה לעקוף את הפקקים. כך קבע ביום ראשון (12.8.18) בית המשפט המחוזי ברמלה.

קביעה זו מגיעה בעקבות עתירה של תושבי רחוב בני רייך, בקריית השרון בנתניה, שלאחר סלילת הדרך גילו שרחובם השקט הפך עמוס, מאות כלי רכב התחילו לעבור מתחת לבתיהם על מנת להיכנס לדרך העוקפת בתוך היער.  הם דרשו לבטל את מעבר כלי הרכב ביער.

מעבר כלי רכב ביער אילנות | צילום: קק"ל

את פתיחת הנתיב יזמה עיריית נתניה כדי למצוא חלופה לסגירת רחוב הבונים באבן יהודה, ששימש עבור רבים מתושבי מזרח העיר נתניה, במיוחד קריית השרון כדרך עוקפת פקקים לכביש 4. העירייה סללה ציר חלופי דרך "יער האילנות", דרך חקלאית שאורכה כשני קילומטרים. היא מתחילה מרחוב בני רייך בקריית השרון עוברת דרך בית העלמין האזרחי וכן דרך פרדסים ושדות חקלאיים וממשיכה ביער אילנות עד ליציאה מוסדרת לכיוון כביש 4.

"הנתיב" ביער, שנועד לקצר את הפקקים, הפך עמוס בשעות הבוקר ואחר הצהריים. בעקבות פניות של החברה להגנת הטבע, שנחלצה להגנת היער, הציבו אנשי הקרן הקיימת חסימות זמניות בדרך. עם זאת, הן נפרצו מספר פעמים כדי לאפשר תנועת כלי רכב - ככל הנראה ביוזמת תושבים שרצו להמשיך ולנסוע בדרך זו.

משתנועת כלי הרכב לכיוון היער הלכה והתגברה, הגישו תושבי רחוב בני רייך, בקריית השרון עתירה לבית המשפט המחוזי נגד עיריית נתניה וגורמי תכנון באזור. התושבים טענו בעתירה כי מדובר בדרך חקלאית שאינה עומדת בקריטריונים תחבורתיים ובטיחותיים שהפכה בפועל לכביש סואן. הם ביקשו מבית המשפט להורות לעירייה להפסיק לבצע עבודות לשדרוג הכביש. על פי התושבים, השימוש בדרך של קרוב לאלף מכוניות ביום יוצר מפגעים בטיחותיים. הקרן הקיימת פעלה לחסימת הדרך מכיוון שתנועת כלי רכב בהיקף כזה עומדת בסתירה לאופיו ולייעודו של יער אילנות.

הדרך אל יער אילנות (צילום: אסף פרידמן)

בתגובתה לעתירה טענה עיריית נתניה כי פרסמה מודעות שבהן היא מבהירה לתושבים שאין להשתמש בדרך המדוברת. הוועדה לתכנון ובנייה מרכז ציינה כי העתירה כלל לא הגיעה אליה. 

בית המשפט אישר בסופו של דבר הסכמה על פיה הקרן הקיימת תגיש בקשה לחסימה קבועה של האזור שבו הוצבה החסימה שנפרצה. הוועדה לתכנון ובנייה הודיעה שאין לה התנגדות למהלך.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "אנחנו מברכים את אנשי הקרן הקיימת על הפעילות לטובת עצירת התנועה ההרסנית אל תוך יער אילנות".