חתולי רחוב | המחשה: shutterstock

קבוצת תושבים נתנייתים התאגדו למען בעלי החיים בנתניה: בתאריך ה- 29.9.18 , מוצאי שבת בשעה 20:00, הם מתכננים מצעד למען החתולים והכלבים בעיר.

יוזמי המצעד מתפעלים גם את קבוצת הפייסבוק "נתניה למען בעלי חיים – הפעם בוחרים בשבילם". הקבוצה גייסה אליה בפחות מחודש מעל 650 תושבים ששמו להם למטרה לפעול ולשנות את מצב בעלי החיים בנתניה.

הפעילים מבטיחים מצעד תמיכה שלא נראה כמותו בעיר. "אנו קוראים לכולם לבוא ולתמוך בנו ובבעלי החיים האומללים. בואו נהפוך את נתניה ליפה יותר. אחד הדברים היפים הוא לעזור למי שאינו יכול להחזיר לנו טובה בחזרה. הקול שלנו הוא הקול שלהם", אומרת דורין גלילי, פעילה בקבוצה למען בעלי החיים בנתניה.

לטענתם, במצב הנוכחי בעלי החיים בנתניה שקופים. בגלל העדר תקציב ראוי לעיקורים וסירוסים של חתולי הרחוב, שהם הטיפול בשורש הבעיה, הריבוי הטבעי שלהם יצא מכלל שליטה.

"בכל מקום אליו תפנה בעיר נתניה תראה חתולים רזים או חולים, וגורים גוססים ואומללים. הסבל ברחובות רב, וכל הנטל נופל על תושבים בעלי חמלה, שדואגים להם לעיקורים/סירוסים על חשבונם הפרטי, דואגים להם למזון ומים ולטיפולים וטרינרים, ללא שום תמיכה מהעירייה. כתוצאה מכך אותם תושבים קורסים כלכלית ונפשית מהעומס הרב וכל הפעילות שלהם הינה "טיפה בים" אל מול המצב הקיים". אומרת גלילי.

צעדת המחאה בעד בעלי החיים בנתניה | צילום מסך

חברי הקבוצה אינם יכולים עוד להתמודד באופן פרטי עם הנושא. "זו מעמסה גדולה מאוד, עברנו את קצה גבול היכולת, ומתוך המצוקה הגדולה, הגיעה אותה קבוצה שהתאגדה במטרה לעמוד איתן מול העירייה ולחייב אותה לשנות את המצב הקשה אליו הגענו. זו אחריות שלנו כחברה", מוסיף ניר גרינברג, מתנדב למען בעלי חיים שפועל בקבוצה.

"לא יתכן שהעירייה תשקיע אך ורק בבטון ודקלים ולא בחיים. איזו חברה הפכנו שאנחנו אדישים לסבלו של החלש וחסר הישע?"

המצב מקשה על כלל התושבים, כי החתולים רעבים וצמאים ונכנסים לחצרות ובתים אחר חיפוש מזון ומים. תושבת גבעת האירוסים מצאה חתולים שפושטים על מרפסת ביתה כינתה אותם טרוריסטים.   

פחים מוטמנים – מלכודות מוות

הפעילים טוענים שהמצב טעון שיפור גם בכלביה. "העיריה מציגה מבחוץ את המקום כירוק, יפה ומושקע אך מבפנים המצב שונה לגמרי. אותם כלבים לא זוכים ליחס טוב ולתנאים בסיסיים. בגלל חוסר איכפתיות של הצוות שעובד במקום (עובדי העירייה בראשות מנהל מחלקת הפיקוח), התחזוקה של הכלבייה אינה מתבצעת כלל וכלל.

"המיטות אכולות ושבורות ולא מוחלפות וכתוצאה מכך הכלבים נפצעים מחיכוך שלהם עם שפת המיטה, התנורים מקולקלים, כלי המים שבורים וקטנים. הם לא מקבלים אוכל ומים בזמן, אין מחסה מהרוח והגשם בחורף ונוצרות שלוליות בתוך התאים שלהם והם נאלצים לשבת רטובים בתוך התא, ובקיץ אין מספיק הצללה", טוענת דורין גלילי.

כלבים משוטטים | המחשה: דנה קופל

הפעילים מוסיפים ואומרים כי גם הפחים המוטמנים באדמה הם מלכודת מוות לחתולי הרחוב. "חתול שנכנס לפח מוטמן נלכד שם ומת באפיסת כוחות או בעת פינוי האשפה הוא נמחץ למוות כאשר מרוקנים את הפח. הפחים הרגילים לפני כן שימשו גם מקורות מזון לחתולי הרחוב. כעת כולם הופכים לשלדים מהלכים. בנתניה אין פינות האכלה מסודרות כפי שיש בערים אחרות", טוען ניר גרינברג.

הפעילים מציעים שיקימו בעיר מתקני ההאכלה אסתטיים בכל רחבי העיר כחלק מפיסול סביבתי שניתן לשלב בו את הנוער והקהילה.

טיפול שורש

בנתניה, ישנן מספר גינות כלבים, אך לדעת הפעילים אין מספיק גינות כלבים ואין אכיפה כנגד התעללות בבעלי חיים. אל מול כל הבעיות שהוצגו, אותה קבוצת תושבים שהתאגדה למען בעלי החיים, מבקשת מהעירייה שינוי גישה יסודי מהשורש וטיפול מיידי בכל הבעיות שהוזכרו.

בקבוצת הפייסבוק שהם מתפעלים הם מנסים להביא את הנושא לתודעת הציבור, וכן לנסות להביא פתרונות על סמך הידע והניסיון בשטח. עוד במסגרת הפעילות, נערכים חוגי בית עם נציגים מהרשימות שרצות למועצה ומבקשים לחנך גם את הדור הצעיר לאהבת החי.

תגובת עיריית נתניה: "הטענות שהועלו בפנייתכם הינן תמוהות בפרט לאור העובדה כי ראש העיר הביאה תורמת לפני מס' שנים לצורך הקמת כלביה חדשה מהיפות והמפוארות בארץ, בסטנדרטים גבוהים עם תאים מרווחים ושטחים ירוקים לרווחת בעלי החיים.

"המחלקה הוטרינרית היא בין המחלקות הבודדות בארץ שהקימה תחנות האכלה לחתולי רחוב ונמצאת בקשר רציף עם מרבית המאכילים. כמו כן, מסייעת בטיפולים בחתולי רחוב ומבצעת עיקורים וסירוסים כל שנה גם ללא תקציב ממשרד החקלאות. הכלביה נותנת מענה בכל שעות היממה, כולל שבתות וחגים ואף מפעילה וטרינר תורן.

"במחלקה קיימת מרפאה מושקעת ומאובזרת לטיפול בבעלי חיים ללא בעלים. בכל התאים קיימים תנורי חימום, אשר בימים אלה פורקו לצורך  תיקונים, זאת במסגרת היערכות לתקופת החורף. כמו גם הוחלפו מיכלי המים והמיטות כפי שמתבצע בכל תקופה בשל בלאי. הכלביה הינה פתוחה לכל וכן למתנדבים".