בטקס חנוכת הפסל של גגארין והסרת הלוט שהתקיים השבוע בפלנתניה בנתניה, הונצח יורי  אלכסייביץ' גגארין – האדם הראשון בהיסטוריה ששהה בחלל במשך 48 דקות. הטקס התקיים בשיתוף עיריית נתניה וקרן נתניה ובשיתוף שגרירות רוסיה. פסלו של גגארין הוצב במרכז המדע, התרבות והחלל – הפלנתניה שבעיר, במסגרת מפעל ההנצחה הייחודי.

הנצחת פסל האדם הראשון על הירח בנתניה | צילום: רן אליהו

פסלו של גגארין הוצב בפלנתניה הודות לתרומת קרן "דיאלוג של תרבויות". בחירת מרכז הפלנתניה כמקום בו יוצב הפסל אינו מקרי, במתחם הפלנתניה מתקיימות סדנאות והרצאות חווייתיות לילדים ומבוגרים בנושא החלל והאטסרונומיה, לצד גן מדע עם מתקנים מיוחדים והכל על טהרת עולמו הקסום של החלל. הפסל יהווה מוקד משיכה למבקרים מרחבי העולם שילמדו אודות האדם הראשון בהיסטוריה ששהה בחלל והטביע את חותמו על האנושות כולה.

הטקס, התקיים במעמד ראש העיר נתניה, מרים פיירברג איכר, שגריר הפדרציה הרוסית בישראל אנטולי ויקטורוב; סגן סוכנות החלל הרוסית "רוסקוסמוס" סרגיי סבלייב; מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר; שגריר קזחטן בישראל דולט קואנישב; שגריר בלרוס בישראל ולדימיר סקבורצוב; מנכ"ל מרכז תרבות רוסיה דני פרחומצ'וק; הגב' אירינה איליישנקו נציגתו של תורם הפסל רוסלן ביירמוב; אלכסנדר סמוקטייב, קוסמונאוט נושא אות גבורה, שהעניק הרצאה מרתקת על שהייתו בחלל. כמו כן, חברי מועצת העיר נתניה, מנכ"ל העירייה יורם כהן ובכירים נוספים.

באי הטקס קיבלו ברכה היישר מתחנת החלל הרחוקה, בה בירכו את העיר נתניה שמוקירה את זכרו של גגארין ונרשמה התרגשות רבה בקרב השגרירים והאורחים. בנוסף, הוצבה בפלנתניה תערוכת "גגארין שלנו" – תערוכת צילומים ייחודית אודות האדם המיוחד שהשאיר חותמו על האנושות כולה.

הנצחת פסל האדם הראשון על הירח בנתניה | צילום: רן אליהו

יורי אלכסייביץ' גגארין היה קוסמונאוט סובייטי. האדם הראשון בהיסטוריה ששהה בחלל, והראשון שחג סביב כדור הארץ. ב-12 באפריל 1961 השלימה החללית "ווסטוק" בה טס הקפה סביב כדור הארץ והשיבה את גגארין בשלום לאדמת ברית המועצות. בכך הפך גגארין לגיבור בארצו ובעולם כולו. ב-27 במרץ 1968 נהרג גגארין בהתרסקות מטוס מיג-15 בו טס עם מדריך טיסה. התאריך הנבחר לטקס,  28 במרץ , הוא תאריך סמלי בין יום הולדתו של גגארין ב-9 במרץ 1934 ובין יום טיסתו כאדם הראשון ששהה בחלל ב-12 באפריל 1961.

מרים פיירברג-איכר, ראש העיר נתניה בירכה: "מי שסייע בבניה של הפלנתניה בתרומתו הנכבדת הוא ריקיהירו מדראמה, איש רוחני שאמר שמהחלל למעלה רואים את כדור הארץ ואין גבולות, שפות, דתות אלא יש בני אדם. וזה מה שמקשר אותנו לדבריו של גגארין שאמר שכשהוא הקיף את כדור הארץ בספינת החלל הוא ראה לראשונה כמה כוכב הלכת הוא יפה וקרא לשמור עליו. אנחנו מביאים לכאן תלמידים רבים מכל רחבי הארץ והמסר שלנו בשבילם הוא מה שגגארין לימד אותנו וזה שהשמיים הם לא הגבול, ואין גבול לחלומות. הקשר עם העם הרוסי הוא חזק וחם, ואף הקמנו אנדרטה לזכר חיילי הצבא האדום ואנחנו מוקירים את התמורה שלהם ואפשר לומר שבזכותם אנחנו כאן, ואנחנו קוראים לתושבים ולדוברי רוסית להגיע לנתניה, כאן תרגישו בבית".