קניון נעימי (צילום: אסף פרידמן)

חברי ועד שכונת קריית השרון בנתניה הגישו התנגדות לבקשה לשימושים חורגים במתחם קניון נעימי, בטענה, כי התב"ע (תוכנית בניין עיר) של השטח שעליו הוקם המתחם אמורה לשמש לתעסוקה נקייה, ואילו בפועל פועלים במקום ג'ימבורי וסטודיו למחול, ומתוכנן סופרמרקט חריג בגודלו, בשטח של כ-5,019 מ"ר. לטענת חברי הוועד, הסופרמרקט יביא אליו תושבים מכל אזור השרון, ויגביר באופן ניכר את עומסי התנועה בשכונה, העמוסה ממילא.

במסמך ההתנגדות שמיענו התושבים לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה נתניה, נטען, כי מעבר לחריגה בשימושים מתנהלות כנגד יזמית המתחם, חברת מגדלי נעימי, תביעות מינהליות על חריגות בנייה. בשנת 2017 הגישה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה נתניה תביעה לבית המשפט השלום בנתניה, כנגד חברת מגדלי נעימי, בגין חריגות בנייה של 24 אלף מטרים במתחם קניון נעימי.

מעבר לעתירה המינהלית, בניית המבנה לוותה בחריגות רבות שבגינן, במהלך הבנייה, הוצאו למבנה צווי הריסה מטעם עיריית נתניה. בוועד טוענים, כי למרות זאת, צווי ההריסה לא קוימו, ולמעט עצירה זמנית בבניית המבנה, הבנייה נמשכה כסדרה.

כמו כן, התושבים מציינים במסמך ההתנגדות, כי עד היום לא התקבל טופס 4 לכלל המבנה, היות שחלק מתנאי קבלת טופס 4 לא התקיימו. למרות זאת, חלק מהעסקים כבר פועלים במקום, בלי אישור ולא על פי היתר, כך לטענת התושבים.

"התב"ע של המקום הזה מדברת על תעסוקה נקייה, הייטק ומשרדים. כל רצועת לנטוס מטרתה תעסוקה, והמצב בפועל הוא שכל תושבי קריית השרון כרגע נוסעים לעבודה במקומות אחרים. אני לא מכיר הרבה חברות הייטק שירצו להיכנס למבנה שבו פועלים ג'ימבורי, סטודיו למחול וגני ילדים, כפי שמתוכנן", אומר גיא שחר, חבר ועד קריית השרון. הוא מוסיף: "אך הדברים הללו הם הרע במיעוטו. לנו מפריע בעיקר הסופרמרקט, גם אם צריך סופרמרקט כזה ענק, המקום שלו הוא באזור תעשייה, ולא בלבה של שכונת מגורים".

כדי לעמוד על משמעות הקמת סופרמרקט בשטח של 5,019 מ"ר, ביצעו התושבים הערכה של שטחם של ארבעה סופרמרקטים עיקריים הנמצאים באזור התעשייה פולג ובאזור התעשייה הישן בנתניה, שאת ממצאיה הוסיפו למכתב ההתנגדות. "על פי הבדיקות שלנו, סופרמרקט בהיקף מבוקש של 5,019 מ"ר יהיה גדול באופן ניכר מכל סופרמרקט אחר באזור, ויהיה מוקד מסחר על-אזורי, שימשוך אליו מבקרים רבים מחוץ לאזור התעסוקה או המגורים", מסביר שחר.

מעבר לטענות אלה, מעלים חברי ועד קריית השרון שאלה נוספת בדבר השלכות אפשריות לאישור השימושים החורגים במתחם. "אנחנו נותנים בהתנגדות שלנו חומר למחשבה לחברי המועצה, בכך שאנו שואלים שאלה של מהות: האם אדם שביצע חריגות בנייה והוצאו נגדו צווי הריסה הוא אדם שראוי בכלל לתת לו הקלות?", אומר שחר, "איזו דוגמה זה נותן לשאר היזמים והקבלנים בעיר?".

מהעירייה נמסר: "בקשה להיתר שינויים הכולל שימוש חורג הוגשה לוועדה לפני כחודש והיא נמצאת כעת בשלב תנאים מוקדמים ולאחר אישור כל הגורמים הנדרשים ובדיקה מרחבית מקיפה היא תוכל להגיע לדיון בוועדה. אכן התקבלו התנגדויות והן יושמעו בעת הדיון בוועדה.  טופס 4 חלקי לקומת הקרקע בלבד ניתן ביום 23.10.18 בכפוף להיתר. טופס 4 לקומות העליונות ולמרתפים יינתן בכפוף להגשת הבקשה לשינויים, אישורה והשלמת כל האישורים שטרם נתקבלו

"הוגש כתב אישום בין היתר בגין ביצוע עבודות ושימוש במקרקעין ללא היתר. יצוין כי חלק מהנאשמים בתיק הורשעו ודינם נגזר וכי עניינם של חלק מהנאשמים עומד ותלוי בפני בית המשפט לעניינים מקומיים נתניה".

מחברת נעימי לא נמסרה תגובה.