ועדת החינוך העירונית של נתניה בראשותו של המשנה לראש העירייה, אהרון אורגד, החליטה על הקמת צוות משותף למינהל החינוך והחברה בעירייה ולנציגי ההורים, שיוקדש למציאת דרכי התמודדות עם תופעת השימוש הנרחב של תלמידי בתי הספר בטלפונים החכמים, בין השאר בזמן הלימודים.

לשמור על הילדים. צילום המחשה: שאטרסטוק

הוועדה, שעם חבריה נמנים נבחרי ציבור, ראשי מינהל חינוך וחברה, מנהלי בתי ספר ונציגים מוועדי ההורים וממועצות התלמידים, התכנסה לראשונה בשבוע שעבר והחליטה שהצוות שיהיה אמון על הנושא ילמד אותו לעומק, וישקוד על מציאת פתרונות ממשיים ובני-יישום. 

הדיון הראשון שם דגש על השימוש של תלמידי הכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים, ועל ההשלכות של שימושם זה. 

בדיון השתתפו כמה אימהות הפעילות בנושא בבתי הספר הרצוג, רימלט  ושמרית אור.  אחת האימהות, עופרי גונן, הציגה בפני הנוכחים מצגת נרחבת על התופעה, שכללה ממצאים ממחקרים שנעשו בנושא והשלכות בהיבטים חברתיים. 

אוראל וסרמן, אם לתלמידים בבית ספר יסודי בעיר, מורה ויועצת חינוכית במקצועה, שהשתתפה בוועדת החינוך, מסבירה, כי מחקרים מוכיחים כי השימוש בטלפונים החכמים בגיל בית הספר היסודי משפיע לרעה על הריכוז, על היכולות הקוגניטיביות, על ההתפתחות המוטורית, על התקשורת הבין-אישית ועל היכולת לפתור קונפליקטים. כמו כן, היא מסבירה, נמצא קשר חיובי בין שימוש בטלפונים החכמים לבין הסיכוי לפתח הפרעות אכילה והשמנת יתר.

"הדבר הכי נורא הוא חשיפה של הילדים לתכנים לא תואמי גיל", אומרת וסרמן, "אמנם יש אפליקציות שכביכול שולטות על זה, אבל זה לא באמת עובד. אינטרנט בטוח הוא בטוח רק בבית. כמו כן, אין בקרה על תכנים שעוברים בווטסאפ, וגם אם ההורים בודקים את הטלפונים של הילדים, לעיתים הם לא ימצאו את אותם התכנים כי הילד מחק אותם. ילדים צעירים לא באמת מבינים מה הם רואים, והרבה פעמים הם יכולים לצפות בתכנים אלימים או פורנוגרפיים, בלי להבין את המשמעות שלהם. כאן הם צריכים את ההכוונה שלנו".

ישיבת ועדת החינוך. הטלפונים החכמים משפיעים לרעה | צילום: כרמית ברזילי

וסרמן מוסיפה, שהאיסור שקיים היום על שימוש בטלפונים חכמים בבתי הספר היסודיים אינו אפקטיבי, שכן אין דרך לאכוף אותו. "אחת מהנציגות של מועצת התלמידים שנכחה בוועדה סיפרה לנו שאצלם בבית הספר יש תלמיד ששומר על דלת הכיתה בזמן שכל הילדים משתמשים בטלפונים", סיפרה וסרמן, "אנחנו מאבדים על זה שליטה ומישהו צריך לקבל את האחריות".

וסרמן טוענת, כי האיסור על שימוש בטלפונים החכמים בבית הספר אינו מספיק. "פעם ילד שהיה חוֹוֶה חרם, היה חוֹוֶה אותו בבית הספר בלבד. הוא היה מגיע הביתה והייתה לו פינה של שקט. כיום זה רודף אותו 24/7, בקבוצות ווטסאפ, בפייסבוק, אין לאן לברוח מהדבר הזה".

החלופה שבה דוגלת וסרמן היא "טלפון בטוח". "מדובר בטלפון בעלות של 100 שקלים, שיש בו אפשרות לשיחות טלפון בלבד. ילדים אינם צריכים יותר מזה", אומרת וסרמן. "חשוב להדגיש שאנחנו לא אנטי-דיגיטליים, הטלפונים החכמים הם חלק מהקדמה של ימינו ואנחנו מבינים את זה, אבל כל דבר בעתו".

"תופעת השימוש בטלפונים החכמים, שילדים מגיעים לבית הספר מצוידים בהם כבר מכיתה א', היא מכת מדינה שאי אפשר עוד להתעלם ממנה", אומר אורגד, "הבעיה דורשת טיפול רציני וממשי".

אורגד הוסיף, שכחלק מהתהליך מתוכנן מסע הסברה בנושא, בדומה לזה שנעשה בהרצליה, בפרדסיה ובתל אביב. "לרשות העיריה יש די כלים כדי להגיע לתודעת התושבים. אנו דואגים לשלומם של הילדים שלנו, בכל שעות היממה, ובוודאי בשעות שבהן הם נמצאים בבית הספר", אמר אורגד.
ועדת החינוך הבאה עתידה להתכנס בחודש יוני הקרוב. 

"אחת מנציגות מועצת התלמידים סיפרה לנו שאצלם בבית הספר יש תלמיד ששומר על דלת הכיתה בזמן שכל הילדים משתמשים בטלפונים"


ישיבת ועדת החינוך. הטלפונים החכמים משפיעים לרעה | צילום: כרמית ברזילי