"כשהלכתי לחוף סירונית הופתעתי לגלות שדורשים 20 שקלים על השכרת מיטת שיזוף, ועשרה שקלים על שמשייה. אפילו לא שאלו אותי אם אני תושבת העיר, ולא הציעו את ההנחה לתושב. המחירים פשוט גבוהים מדי". כך אומרת השבוע תושבת נתניה.

מי שמגיע לחוף מגלה, כי מחירי השכרת הציוד למשפחה יכולים להגיע בקלות לכמה עשרות שקלים, וזה עוד לפני קניית אוכל או שתייה.

חוף סירונית. 20 שקלים על מיטת שיזוף | צילום: אסף פרידמן

עלויות השכרת ציוד החוף משתנות בין תושבי נתניה לבין תושבי חוץ, אך לטענת התושבים, לא תמיד מי שגובה את הכסף יציע את האופציה המוזלת לתושב העיר, אלא ינקוב מיד בסכום הגבוה כברירת המחדל. בנוסף, כדי להוכיח שאכן מדובר בתושב העיר, לא תתקבל בדרך כלל תעודת זהות, אלא רק כרטיס תושב. כרטיס כזה דורש מהתושב להגיע למשרדי העירייה כדי להנפיקו. אם אין בידיכם כזה, תיאלצו לשלם בכל מקרה את המחיר הגבוה. 

בהשוואה לערים אחרות, נִראֶה, כי תושבי העיר אכן משלמים יותר. כך, למשל, שמשייה וכיסא נוח בתל אביב יעלו שני שקלים לתושבי העיר, ומי שלא תושב העיר ישלם שישה שקלים. מיטת שיזוף תעלה לתושב ארבעה שקלים, ו-12 שקלים למבקרים שאינם תושבי העיר.

בנתניה יעלה כיסא חמישה שקלים לתושב העיר ועשרה לאורח, מיטת שיזוף תעלה 15 שקל לתושב ו-20 שקלים לאורח, שמשייה תעלה חמישה שקלים לתושב ועשרה שקלים לאורח.

"אני במקור מנתניה, הוריי עדיין גרים בעיר, משפחתי ואני מתגוררים בתל אביב. החלטנו ללכת לבקר את ההורים, עם שתי הבנות הקטנות, ובדרך לקפוץ לחוף סירונית, החוף האהוב עליי מימי ילדותי", אומרת תושבת נתניה לשעבר. "הופתענו לגלות שעל מה שבתל אביב אנחנו משלמים גרושים, בנתניה זה עולה פי חמישה אם לא יותר. בתל אביב אני משלמת על שתי מיטות שיזוף ושמשייה עשרה שקלים, פה 50 שקלים. תמיד צוחקים על תל-אביבים שהם לא רוצים לצאת מהעיר שלהם, אבל עם מחירים כאלה, איך אפשר להאשים אותם? הרגשנו שממש נשדדנו, ולחוף בנתניה אנחנו לא רואים את עצמנו חוזרים".

זאת ועוד, נראה שהשנה פרסו הזכיינים את הכיסאות ואת מיטות השיזוף על כל פיסת אדמה בחוף הים. כיסאות הפלסטיק כמעט לא משאירים מקום פנוי וחול נקי למי שאינו רוצה להשתמש בהם, ולהביא שמיכה ושמשייה משלו. מי שאינו מוכן לשלם את המחירים המופרזים, וסוחב את הציוד מהבית, מגיע לחוף הים ומגלה שלא נותר לו מקום לשבת.

ממינהל החופים של העירייה נמסר: "במסגרת הסכם הזכייניות בין העירייה למסעדות יש לזוכים במכרז זכות להשכיר ציוד בחופים בכפוף למחירים שקבעה העיריה. כיסא: חמישה שקלים, מיטה 15 שקל, ושמשייה חמישה שקלים. לתושבי חוץ כיסא עולה עשרה שקלים, מיטה — 20 שקל ושמשייה עשרה שקלים. הנחות במחירים יוענקו לתושבי נתניה בתמורה להצגת תעודה מזהה: תעודת תושב או תעודת זהות".