צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיריית נתניה דנה בישיבת המועצה האחרונה שלה בשבוע שעבר על נושא חופי הים וגם בנושא הכנסת ציוד פלסטיק חד פעמי לחופים. המטרה של העירייה היא להפחית כמה שניתן את הכנסת הפלסטיק לחופים - דבר שפוגע מאוד בטבע ובסביבה. עם זאת, לא הוחלט על החלטה גורפת בשלב הזה, אלא עריכת פיילוט בחוף אחד.

"אנחנו צריכים לקבל החלטה אמיצה, לאסור כניסה של פלסטיקים, סכומים חד פעמיים, בקבוקים וצלחות לחופי הרחצה, על מנת לא לפגוע בטבע, בבעלי החיים ובחופי הרחצה", הועלתה ההצעה בישיבה.

טלי מולנר, האחראית על החופים במועצה, ציינה כי משיחה שקיימה עם עמותת 'צלול' בנושא עיריית הרצליה - שהחליטה לאכוף את הנושא, נודע לה כי המהלך וההצהרה הייתה נמהרת מידי.

צילום המחשה: shutterstock

צלול עובדת מעל שנה עם עיריית הרצליה לקידום פרויקט "עיר ללא פלסטיק". גם בפרויקט זה מושקעים מאמצים רבים בחינוך ובהסברה על מנת שחקיקה על איסור הכנסת שקיות ופלסטיק חד פעמי לחופים תהיה אפקטיבית.

מולנר: "מדובר בתהליך ארוך שצריך להיעשות בהדרגה, יש פה עניין של חינוך מחדש. נתחיל עם חוף אחד, נעודד את הציבור להגיע בכלי פלסטיק רב פעמיים ונראה איך זה משתלב. לצאת בהחלטה גורפת שאסור להגיע בכלל זו שאיפה ארוכת טווח. יחד עם עמותת אקו-אוושן נחליט על חוף אחד בו ייערך בשלב הזה הפיילוט".

על פי ההצעה שפורסמה לאחרונה בעיר הרצליה, הבאים לחופי הים בה לא יוכלו להכניס לחוף שקיות ניילון וגם לא כלים חד פעמיים העשויים מפלסטיק. בדרך זו, יירשם רווח כפול לסביבה: גם יצטמצם השימוש בפלסטיק וגם תימנע היסחפות של ניילון ומוצרי פלסטיק לים הפתוח ויימנע החשש שבעלי חיים ימיים יבלעו את הפלסטיק או יילכדו בתוכו.

המהלך הוא חלק ממיזם "עיר ללא פלסטיק", מהלך שעליו הכריזה הרצליה בשנה שעברה, בשיתוף עם עמותת צלול, ונועד לצמצם משמעותית את השימוש בפלסטיק. כידוע, הפלסטיק גורם נזקים סביבתיים חמורים באתרי הפסולת, בשטחים הפתוחים ובים ותוצאותיו נמשכם לאורך זמן רב.