"אני גאה ונרגשת להדליק הערב משואה לזכר אלפי יהודי אתיופיה שנהרגו בדרכם לארץ ישראל על אדמת סודן, ואולי יותר מהכל אני מרגישה מחוזקת להעביר את המורשת שלנו לדור הבא". כך אמרה אמש תמי (מנטמר) טרקאין, שעברה את המסע  לארץ ישראל וביחד עם בנה מאור חניך התנועה הדליקה משואה בטקס הנעילה שהתקיים בנתניה.

תמי ומאור טרקאין | צילום: הנוער העובד והלומד

השבוע ציינה תנועת הנוער העובד והלומד את יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שניספו בדרכם לארץ ישראל, בטקס הנעילה המרכזי שהתקיים זו השנה השמינית ובשיתוף עיריית נתניה באמפי חוף בעיר. למעלה מ-1,500 חניכים חניכי הנוער העובד והלומד וקהל נוסף הגיעו להוקיר את זכר ארבעת אלפים יוצאי אתיופיה שנפלו בדרכם לישראל.

במהלך הטקס הודלקו 4 משואות על ידי חניכי התנועה יחד עם מבוגרים יוצאי אתיופיה שצעדו בעצמם את מסע העלייה הקשה מאתיופיה. בתחילת האירוע קרא את תפילת"יזכור" אמייה טגה, חבר מועצת העיר נתניה. זאת לצד הבאת סיפורה המרתק של יהדות אתיופיה.

בין מדליקי המשואה היו מאור (19) חניך הנוער העובד והלומד ואימו תמי (מנטמר) טרקאין שעלתה בגיל 6 לארץ ובמשך שנה שלמה עברה טלטלות על אדמת סודן.

"אני עומדת היום כאן ברגשות מעורבים נעה בין עצב לשמחה", אמרה תמי והוסיפה, "היום הזה מעלה הרבה זכרונות שהם קשים עבורי ומחזירים אותי אחורה לחוויות שאני לעולם לא אשכח. יצאנו למסע לארץ ישראל ולא ידענו מה מצפה לנו. במשך שנה היינו על אדמת סודן, וחווינו אלימות, מקרי שוד, אונס וחטיפת נשים. בזכות באמונה הגדולה שלנו ואהבת ירושליים והארץ הצליחנו להגיע לרגע הזה שלצד העצב הוא גם ניצחון".

מאור טרקאין אמר: "מנטמר הילדה בת השש היא הגיבורה שלי ומקור ההשראה שלי, מנטמר הילדה, זו אמא שלי" והוסיף " לצערי הסיפור שלנו לא מסופר ולא מוכר, ולכן אני מרגיש חובה לעמוד פה ולספר את הסיפור הזה". 

טקס לזכר יהדות אתיופיה בנתניה| צילום: הנוער העובד והלומד

"כבת לקהילת יוצאי אתיופיה, אני רואה חשיבות כפולה בציון משמעותי של היום הזה בתנועה ובחברה הישראלית," אמרה ליאל מסלה, רכזת בתנועת הנוער העובד והלומד. "ככל שהעמקנו וחקרנו בנושא בתנועה, התגלתה לנו המודעות הנמוכה הקיימת בציבוריות הישראלית לסיפורה הייחודי של הקהילה שלנו, שצריך וחייב להישמע. מטרתנו כתנועה היא  לגרום לכך שכשאנשים יחשבו על המילים 'ציונות', הם יחשבו לא רק על חלוצי העלייה השנייה אלא גם על חלוצי העלייה מאתיופיה. זה עוד סיפור חשוב ומרכזי בסיפור העם היהודי שחזר לארצו". 

לצד קיום הטקס במועד הרשמי מקיימת תנועת הנוער העובד והלומד פעולות נוספות במהלך כל השנה על מנת להוקיר ולהעמיק את הידע על מסעם של יהודי אתיופיה בקרב החניכים ובקרב הציבור הרחב.

כחלק מפעולות אלו, יצאה השנה לראשונה, משלחת מדריכים לאתיופיה אשר יצאו להתחקות אחר שורשי הקהילה היהודית. כמו כן, השנה הופקו ע"י הנוער העובד והלומד משחק קופסה ותערוכת "המסע אל החלום", אשר יוצגו לבאי הטקס, ושמטרתם לספר את סיפור העלייה של יהודי אתיופיה לחניכי וחניכות התנועה וכן לכל הציבור בישראל.

המשחק והתערוכה שופכים אור על דמויותיהם של מנהיגי הקהילה מעוררי ההשראה כמו פרדה אקלום, ברוך טגניה ורבים נוספים, כולל אסירי ציון שנאסרו עקב פעילותם הציונית לקידום העלייה.