בתחילת חודש ינואר קיבלו הורים לילדי השכבה הצעירה (גילאי ארבע-חמש) בגן החצב ברחוב זומרשטיין בנתניה, מכתבים, המנחים אותם לרשום את ילדיהם לשנת הלימודים הבאה. כשנכנסו לאתר העירייה כדי לרשום את ילדיהם, נדהמו לגלות, כי הגן שבו ילדיהם לומדים אינו מופיע ברשימות.   

אולה מאיקובסקי, אם לילד בגן, פנתה במייל למחלקת הרישום של עיריית נתניה. להפתעתה נענתה, שזאת לא טעות, ושהחל מהשנה הבאה גן החצב יהיה מיועד לגילאי שלוש-ארבע. "זה מכעיס מאוד", אומרת מאיקובסקי, "בעיקר, מאחר שאחד השיקולים שלנו כהורים בבחירת הגן היה העובדה, שלא נצטרך להעביר את הילדים לגן אחר בשנה הבאה. זה לא הוגן שאנחנו מגלים דבר כזה באמצע השנה".

גן החצב. "לא הוגן לגלות דבר כזה באמצע השנה" | צילום: אלבום פרטי

מאיקובסקי עם עוד הורים, שלא היו מרוצים מההחלטה, שלחו למחלקת החינוך לגיל הרך במשרד החינוך מכתב, ובו הביעו את מורת רוחם מהשינוי. הם התלוננו, כי לא קיבלו כל הודעה מוקדמת, וביקשו לדעת מה היו השיקולים שעמדו מאחוריו. כמו כן, הדגישו ההורים, כי הם דורשים שהעירייה תחזור בה מהחלטתה ותחזיר את המצב לקדמותו. לדבריהם, אין בכוונתם להעביר את הילדים לגן אחר בשנה הבאה, גם אם ייאלצו להשבית את הלימודים ולהשאיר את ילדיהם בבית. ההורים טענו, כי "המשמעות של העברת הילדים לגנים חדשים היא ערעור היציבות והביטחון שרכשו, ואילוץ להסתגלות מחדש".

"השנה הבאה היא שנה קריטית שאמורה כולה להיות מוקדשת להכנה לכיתה א'. זה לא זמן לטפל בקשיי הסתגלות שכרוכים במעבר לגן חדש", אומרת מאיקובסקי. היא מדגישה, כי אף אחד מההורים בגן אינו מעוניין בשינוי: "מדובר בגן מצוין, שהילדים נהנים בו מאוד. הם כבר מכירים זה את זה, לומדים ומשחקים יפה. למה להעביר את הילדים ואת ההורים שוב קשיים, שעליהם הם כבר התגברו?"

ממשרד החינוך נמסר: "ההחלטה על שינוי הרכב הגילאים בגן נעשה על ידי הרשות המקומית כחלק ממערכת שיקולים כלל עירונית. פניותיהם של הורי התלמידים בנושא הגיעו גם למשרד החינוך ובימים אלה פועלת העירייה בשיתוף המפקחת מטעם המשרד למצוא פתרונות להורים באופן אישי או קבוצתי".

מהעירייה נמסר: "ההחלטה בנוגע לייעוד הגנים, קרי קביעת גילאי התלמידים אשר ילמדו בגן, היא בהתאם לביקוש ובהתאם לגילאי הילדים באזור. כך שבתום תקופת הרישום יחל הליך השיבוץ, ואז תיבדק שוב האפשרות לתת מענה לקבוצת הילדים מגן החצב".