תחרות הגלישה QS Seat Pro Netanya מתקיימת בחוף קונטיקי בנתניה בפעם הרביעית. זו השנה השנייה שעיריית נתניה מאפשרת לפעילי איכות הסביבה בעיר לקיים, במסגרת התחרות, פעילות הסברה, כחלק ממאבקם להרחקת אסדות הגז.

בשבת האחרונה ניצלו הפעילים את במת התחרות, כדי להעביר את המסרים שלהם באמצעות מיצג יצירתי. החל מהשעה חמש בבוקר, ובמשך ארבע שעות עמלו הפעילים, בניצוחו של חבר המועצה רפי ימין, על הקמת צורה ספיראלית על החוף מעשרות גלשנים ממוחזרים.

לכבוד המיצג נוקו הגלשנים על ידי מתנדבים מקהילת הגולשים. חלק מהם אף נצבעו בידי אומנית מתנדבת, והודבקו עליהם מדבקות עם אמרות יצירתיות בנושא המאבק. אחד הגלשנים במיצג נתרם על ידי הוריו של הנווט סרן ירון ויונטה, בעליו המקורי של הגלשן, שנולד וגדל בגבעת אולגה ונהרג בעת מילוי תפקידו.

המחאה נגד האסדות. "הציבור צריך להתגייס" | צילום: אלבום פרטי

בנוסף, במימון עיריית נתניה, הסתובבו במקום אומני מיצג, הלכו על קביים כשהם לבושים תחפושות, והסבירו על המאבק. כמו כן, הוצב במקום דוכן הסברה, ובו ניתן היה לחתום על עצומה בנושא.

אסדת הגז לוויתן מתוכננת, על פי התמ"א, להיות מקובעת במרחק תשעה ק"מ אל תוך הים, סמוך לחוף דור (טנטורה). ארבע אסדות נוספות מתוכננות להיבנות סמוך לחופי נתניה. "אסדת גז היא בית זיקוק פטרוכימי ענק, הפולט בשגרה כמויות עצומות של חומרים לאוויר ולים. אנו, שומרי החוף, פועלים כדי שלא יחריבו לנו את הים ואת החופים לדורות", אומרת אורנה רג'יאנו, תושבת נתניה, ממובילות המאבק.

הפעילים מסבירים, כי אינם מתנגדים עקרונית להפקת הגז באסדות. לדבריהם, הם יוצאים נגד הזרמת חומר הקונדנסט, שהוא תוצר לוואי של הפקת הגז. לדברי הפעילים, במקרה שהחומר ידלוף לים, הוא יגיע לחופים תוך שעות ספורות, יחלחל אל החולות והשפעתו תישאר למשך עשרות שנים.

הפעילים דורשים להרחיק את האסדות ללב ים, ולהקים אותן במתכונת של אסדה צפה, מעל באר הגז, שנמצאת 120 ק"מ אל תוך הים, כפי שנהוג במקומות אחרים בעולם. לדבריהם, כך יהיה גם נוח יותר לשלוט במיקומה של האסדה בעת מלחמה.

חברת מועצת העיר ציפי קפל, אחת הפעילות במאבק, מסרה: "לא רק הגולשים צריכים להיות מודאגים מהשלכות על זיהום האוויר ועל החופים. הציבור כולו צריך להתגייס להרחקת האסדות מחיינו. אני מעריכה מאוד את הקיבוצניקים, שהגיעו במיוחד להקמת המיצג, ורוצה לומר שאפו לעפרה גל ולאורנה רג'יניאנו, נושאות דגל המאבק בנתניה, ולרוח הגבית של רפי ימין, מלך הגולשים, שמסייע רבות בהעברת מסר המאבק".