אגמון פולג | צילום: יח"צ

בשבוע החולף נחנך אגמון פולג בסמוך למושב אודים שליד נתניה. אגמון פולג הוא אתר טבע מיוחד במינו – אגם של מים מתוקים שנוצר במחצבת כורכר נטושה כשהוא מוזן על ידי מי תהום.

לדברי מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים שרון, ניסים אלמון, במסגרת העבודות להקמת האגמון הוצאו מתוך המחצבה כ-200 משאיות פסולת ונכבש שביל היקפי באורך של כ 1.5 ק"מ.

שביל האגמון מקיף את האגם סביבו. השביל עובר ליד כיתת לימוד פתוחה, שני מצפורים הצופים מראש מצוק כורכר על האגם ועל מרחבי השרון וכן מצפה ציפורים עם מסתור ממנו ניתן יהיה לצפות בנוחות בעופות החיים במים ובסביבתם, מבלי להטריד את שלוותם.

טל גורקי, אלי ברכה, אלי דלל, ד"ר גלית שאול, ניסים אלמון, עמיר ריטוב | צילום: יח"צ

באגמון ובגדותיו ניטעו והתבססו עצים וצמחים וכן בעלי חיים שאפיינו בעבר את הבריכות והביצות של נחל פולג. בצידו הדרומי של האגם נותרו בתי גידול בעלי אופי ביצתי. האתר כולו מונגש ונמצא על ציר שבילי אופניים בתוך ליבת נחל פולג.

להקמת האגמון המשתרע על כ-50 דונם ועלותו כ-2 מיליון שקלים, חברו יחד מועצה אזורית חוף השרון, רשות ניקוז ונחלים שרון והמשרד להגנת הסביבה והקרן לשמירה על שטחים פתוחים ברשות מקרקעי ישראל. האגמון תוכנן על ידי משרד ברוידא – מעוז אדריכלות ונוף.

באופן כללי, ראשיתו של נחל פולג, ואדי אל פאליק, הוא בין העיר טירה לקיבוץ רמת הכובש והוא נשפך לים צפונית למכון וינגייט. אורכו 17 ק"מ, הוא מנקז אליו כ – 135 אלף דונם קרקע ואת יובלי הנחלים: דרור, רעננה, חירות, רשפון ואודים. לצד הנחל נמצאות מספר שמורות טבע ביניהן שמורת נחל פולג ושמורת שער פולג הידוע גם כשער הרומי. כמו כן נמצאים לצד הנחל אתרי העתיקות תל פולג, תל אל עשיר וחירבת זוריקיה, כעדות להיות המקום שוקק חיים וקרבות בתקופה הביזנטית ובימי מסעי הצלב.

אגמון פולג | צילום: יח"צ

אגמון פולג במפה | צילום: אתר המפות הממשלתי

ראשת המועצה האזורית עמק חפר, ד"ר גלית שאול, יו"ר רשות ניקוז ונחלים שרון אמרה:  "בתפקידי כיו"ר הרשות אפעל למען כלל הרשויות החברות בה כדי לקדם את השמירה על משאבי הטבע, איכות הסביבה ובריאות הציבור. זהו פרויקט משמעותי מוצלח נוסף של הרשות, בין מגוון פרויקטים נוספים מהם יוכל הציבור הרחב ליהנות בחופשת הפסח הקרובה בחינם".

ראש המועצה האזורית חוף השרון, אלי ברכה, הוסיף: "אגמון פולג הוא תוצר של מחשבה כוללת של המועצה הרואה בחקלאות ערך עליון, כי החקלאות היא ששומרת על ערכי טבע ונוף. האגמון שמצטרף למסלולי ההליכה והאופניים באזור הוא תרומתנו לערים שמסביבנו שתושביהם יכולים למצוא פנינת טבע קרוב לבתיהם".

אינג' אלי דלל, סגן ומ"מ ראש עיריית נתניה, חבר מליאת רשות הניקוז ציין:  "כרוכב אופניים גיליתי את המקום לפני כעשר שנים ועמדתי מיד על הפוטנציאל הגלום בו. כשהבנתי שעומדים למלא את המחצבה בעפר פניתי לניסים אלמון ולאלי ברכה והשאר היסטוריה. אגמון פולג הוא צעד חשוב נוסף בשמירה על ערכי הטבע והתחברות לנוף ועוד פעולה ברוכה, איכותית ומקצועית של רשות הניקוז שמתאפיינת באהבה רבה לסביבה".