בעוד ארבעה חודשים עתידה להיהרס החווה החקלאית בנתניה, אחרי יותר מ-40 שנות פעילות, שבמהלכן הגיעו אליה תלמידים מהחינוך הרגיל והמיוחד, לשיעורי חקלאות חווייתיים.

במקום החווה, שנמצאת בשכונת נאות גנים בעיר, ומשתרעת על שטח של 20 דונם, ייבנה מחלף, כחלק מתוכנית כביש 57 (בית ליד). המחלף אמור לייצר תנועה חופשית בלי רמזורים בין נתניה לכביש 6, ולהסדיר את התנועה המקומית לבית יצחק ולמושב נורדיה. בהמשך, אמור המחלף לאפשר חיבור לכביש עוקף נתניה מזרח לכיוון כביש 561, שנמצא בתכנון.

החווה החקלאית | צילום: אסף פרידמן

לצורך הקמת המחלף, מופקעים שני שלישים משטח החווה, ואילו השליש הנותר הוא שטח שמדרום לו נמצא שטח אדמה שהופקע לפני כמה שנים לצורך בנייה, אלא שבפועל לא התקיימו בו כל עבודות בנייה בשנים האחרונות. "לו היו מחברים את השליש הנותר, לשטח שנמצא מדרום לו, שכיום לא קיים בו דבר מלבד מבני גנים נטושים שאינם פעילים כבר יותר מעשר שנים, ניתן היה לאפשר את המשך קיומה של החווה". אומרת השבוע תושבת העיר, מורה לשעבר בחווה החקלאית. לדבריה, הריסת החווה תגרום עוול גדול לתלמידי העיר.

בחווה נרשמו לאורך השנים יוזמות חינוכיות וקהילתיות שנשאו הצלחה רבה; בשנת 2013 הפעילה עיריית נתניה במקום את פרויקט "בניית עיר ערכים", שפעל במשך שנת לימודים מלאה, ודימה עיר אמיתית, שלכל רחוב בה נבחר שם מסולם הערכים האנושיים. במסגרת הלימודים בשנה זו רכשו התלמידים תכנים ערכיים וחינוכיים בדרך יצירתית. בשנת 2015 הכריזה העירייה כי התושבים מוזמנים להעביר לחווה צמחים מגינתם שאינם רוצים בהם עוד, כדי שעובדי החווה החקלאית ישקמו את הצמחים, ובהמשך הם יוחזרו לקהילה ויישתלו במוסדות חינוך ציבוריים.

"חוות חקלאיות קיימות כמעט בכל הערים בארץ, גדולות כקטנות, מתוך הבנת החשיבות שיש בהן בעבור תלמידי העיר, ואין סיבה שנתניה תהיה יוצאת דופן בעניין", אומרת אשת החינוך. היא מסבירה, כי מעבר לשיעורי החקלאות, בפעילות במקום התלמידים חווים חוויה חינוכית וחברתית, שלדבריה, אינה קיימת באף תצורה אחרת במערכת החינוך. "העירייה הבטיחה לנו שתקום חווה חקלאית אחרת, אבל אין סיבה להרוס את החווה הקיימת לפני שזה קורה, אלא יש לעשות זאת בו-זמנית. אין שום סיבה שהתלמידים יישארו בלי המשאב החינוכי הנדיר הזה".

אלי דלל, מ"מ ראש העיר, הממונה על התשתיות ביקר ביום שלישי השבוע בחווה והבטיח לקיים פגישה משותפת בנושא עם גורמי המקצוע בעירייה ועם אנשי המקצוע בחווה.

דלל: "מעז ייצא מתוק. החווה בסופו של דבר תשוקם, לא תהיה פגיעה בגודל החווה ותיבנה פה חווה חקלאית עם מבנים וחדרי הדרכה לתפארת".