תמיד לפני החגים או הקיץ מתחילה תקופת ניקיון הפסח, ככה אני קוראת לזה. כל ההסגרים מפוצצים עד אפס מקום, גם העמותות וכל פוסט שני בפייסבוק מתחיל ב""אני רוצה למסור את הכלב/הכלבה שלי אבל אל תשפטו אותי".

אז אני באתי לשפוט את כולם. אנשים עוברים דירה, עוברים לחו"ל, יוצאים לחופש, עושים שינויים בחיים - אבל למה זה צריך לבוא על חשבון בעלי החיים שאתם מגדלים בבית?

הדס לב

כשאתם נוטשים את בעל החיים שלכם בהסגרים תיקחו בחשבון שברגע השארתם אותו שם, אחרי ימים ספורים יש סיכוי מאוד גדול שהוא ייצא משם בשקית שחורה. כן אני קיצונית אבל זו התוצאה.

בימים האחרונים גם ההסגרים התחילו לעשות ניקוי פסח כנראה. כבר אין מקום באף מקום והתוצאה היא שכלבים חפים מפשע מומתים כל יום. אין ספור כלבים ננטשים בתקופות החגים/הקיץ, אין ספור כלבים משוטטים במדינת כזו קטנה, אין ספור בעלי חיים מוזנחים.

אנו הפעילים והעמותות כבר לא יודעים איך לעשות את השיקול של מי להציל קודם? את זה שנפצע וגוסס על הכביש או את זה שאם לא נוציא עכשיו מהסגר יעבור המתה?וזה כבר לא רק ענין של כסף, אין אפשרות להציל את כולם.

הבקשה שלי היא שתחשבו על הכלב/ה שלכם כעל ילד או בן משפחה, הייתם נוטשים בן משפחה בגלל שנולד ילד חדש, או בגגל שעברתם דירה?תבינו שברוב המקרים נטישת בעל החיים שלכם - פירושה מוות.

ואם למרות הכל עדיין החלטתם שאתם לא יכולים להחזיק אותו יותר, ורצם חייבים למסור אותו, תחפשו לו משפחה. נכון זה יכול לקחת כמה חודשים אבל תמצאו לו את הבית הכי טוב שיש.

רק בגלל אנשים שנוטשים את בעלי החיים שלהם המציאות בדרום הארץ היא כזאת: בשנתיים האחרונות חילצתי יותר מ-1,000 כלבים וכ-1,500חתולים מהרחובות, מאתרי בנייה, מפארקים, מיערות ומבסיסים צבאיים. כמו כן, הוצאתי לא מעט כלבים מהסגר באר שבע. והטלפונים ממשיכים לצלצל בכל שעות היום והלילה. פה גורים נטושים במצפה רמון, שם כלב שנדרס וננטש למוות בשולי כביש ראשי.

המצב בדרום מחמיר משנה לשנה. מדובר במחדל ענק שחייבים לעצור מיד. חייבים לתת תקציב לחינוך לחמלה ולהסברה על חשיבות העיקורים והסירוסים. אבל חייבים לעשות גם משהו עם כל אותם המוני הכלבים המשוטטים שחשופים לסכנות בכל דקה של קיומם. הפתרון היחיד שהוא גם הומני וגם מעשי הוא פיילוט עיקור/סירוס, חיסון, שיבוב ואז להחזירם לשטח.

בכך נצטרף למדינות רבות בעולם בהן כבר מחזירים כלבים משוטטים לשטח לאחר עיקור וסירוס. הפרויקטים הללו פועלים בהצלחה רבה, והם הדבר היחיד שמעלה את הסיכוי שהכלבים הללו יחיו חיים סבירים ולא יוולדו עוד המוני גורים לחיי סבל.

אני מבקשת מכולם - חדל סדר ניקיון פסח בנושא בעלי החיים. במקום לנטוש את הכלב שלכם, תלכו למצוא לה/לו חבר בכלביה, בהסגר, בעמותה.

לכו תאמצו כלבים - אתם לא יודעים איזה תוספת של אהבה ללא תנאי תקבל המשפחה שלכ.

חג שמח!

הכותבת היא פעילה למען בעלי חיים ופעילה בהסגר באר שבע. לשאלות בנושא בעלי חיים אתם מוזמנים לשלוח מייל