בחודשיים האחרונים החלה עונת גורי החתולים הגדולה - גורי החתולים שלא בחרו להיוולד ולחיות ברחובות מגיעים למצבים מאוד קשים. הם סובלים מדלקות עיניים,מחלות כאלו ואחרות, סכנת דריסה יומיומית,

כמעט אין יום שאני נוסעת ברחבי העיר שלי באר שבע ואני לא נתקלת בגור חתולים או בחתול שנדרס. בטור הזה אני אתן כמה טיפים איך לא להגיע למצב שהגורים ננטשים על ידי האמא ואחר כך צריכים לקבל תחליפי חלב, ובהרבה מהמקרים, מהניסיון האישי שלי, אני יכולה להעיד שגם עם תחליפי חלב לא תמיד הגורים שורדים. מפסח ועד היום עברו אצלי כמעט למעלה מ-60 גורי חתולים יונקים, חלק שרדו וחלק לא.

גור חתולים. צילום: הדס לב

אני מבקשת תקראו בתשומת לב מה צריך לעשות אם מצאתם גור חתולים יונק ברחוב.

אז מה עושים?

1. אסור לגעת בגור בשום צורה. ברוב המקרים האמא הלכה לחפש לעצמה אוכל על מנת שהיא תוכל להניק אותם ולכן השאירה את הגורים לבד. לפעמים היא חוזרת אחרי שעה-שעתיים ולפעמים רק אחרי חצי יום. לא לגעת בגורים.

אם נגעתם בגורים, האם תחזור ותריח את הריח שלכם על הפרווה שלהם והיא לא תניק אותם! אנא זיכרו זאת.

אם לא נגעתם בגורים, חשוב לחזור לאחר שעה-שעתיים ולבדוק אם האמא חזרה. אם היא חזרה, הניחו קערה עם מים ואוכל שתוכל להתחזק ולטפל בגורים שלה.

הרבה פעמים חתולה ממליטה במקומות מוזרים - זה יכול להיות מחסנים, ארונות חשמל, שיחים וכל מיני מקומות מוסתרים. החתולה מחפשת את המקום הכי מוגן עבורה ועבור גוריה. אז שוב - לא לגעת ולא להזיז אותם. תוך מספר ימים היא תעביר אותם מקום לבד, בלי עזרת בני אדם.

אתם יכולים להכין ארגז עם מצעים ומזון ומים בפינה קרובה אליהם והיא תוכל להעביר לבדה (מדגישה שוב - היא תעביר בעצמה) את גוריה.


2. במקרים רבים מדי לצערי, האמא נדרסה או עברה התעללות ולכן לא תוכל לשוב אל גוריה. גור בן עד 3 שבועות יש להאכיל כל שעתיים באבקת חלב מיוחדת לחתולים, בעזרת בקבוק קטן עם פיטמה/מזרק. את אבקת החלב ניתן להשיג אצל הוטרינרים או בחנויות המוכרות מזון לבעלי-חיים. מגיל 3 שבועות, יכול הגור לאכול גם אוכל מוצק יותר, מזון מיוחד לגורי חתולים בקופסאות שימורים.

3. חשוב לשמור על חום גופם של הגורים שרגילים להיות צמודים לגופה החם של אמם. יש לעטוף אותם בשמיכות ולהניח בקבוק חם (כשהבקבוק מכוסה בשמיכה, שלא יהיה חם מדי).

4. עד גיל 4-3 שבועות, הגור אינו מסוגל לעשות צרכים ללא גירוי חיצוני של הסוגרים. החתולה האם עושה זאת בליקוק, ובהעדר אם, יש לטפוח קלות עם צמר גפן לח על אזור פי-הטבעת, 4-5 פעמים ביום. אם יש לכם בבית כלב או חתול לנסות לדאוג שהכלב/החתול ילקק את המקום וככה יעודד עשיית צרכים. אם הגור אינו עושה צרכיו יותר מיומיים, יש להביאו לווטרינר לבדיקה.

5. כשהגורים מסיימים לינוק ועוברים למזון מוצק, מומלץ לאמץ אותם ולהכניס שמחה לחייכם. אך במידה ואין באפשרותכם, ניתן לסדר עבורם פינת האכלה בחצר הבניין.

כדי שלא יהיו עוד גורים אומללים ברחובות - חשוב לעקר ולסרס את חתולי הרחוב. אני מקווה שהבלוג הזה עזר בכל השאלות שעולות במקרה של מציאת גור חתולים יונק. 

ואנא מכם, אם אתם רואים גור חתולים יונק ברחוב, קודם כל לא לגעת. מספיקה נגיעה אחת בו וגזרתם את דינו. אם נגעתם ויש אמא שחוזרת, תנסו לפתוח קופסת טונה או סרדינים בקרבת הגורים ותמרחו קצת עליהם. לפעמים האמא תחזור להניק, למרות שלא תמיד זה עובד.

הכותבת היא פעילה למען בעלי חיים ופעילה בהסגר באר שבע. לשאלות בנושא בעלי חיים אתם מוזמנים לשלוח מייל