ד"ר אנדרס מרסר וד"ר סיון מרסר הם זוג רופאי עור שעובדים יחד במרפאת "מכבי" בקניון פולג בנתניה. אנדרס עובד במרפאה כבר שמונה שנים ולפני כשנה וחצי הצטרפה אליו אשתו, לאחר שסיימה את ההתמחות שלה ברפואת עור ומין, בדיוק כמו בעלה.

"אני בדיוק חזרתי לארץ אחרי שסיימתי לימודי רפואה בהונגריה והייתי צריכה להתחיל סטאז'", מספרת סיון על ההיכרות עם בן זוגה. "מאוד רציתי להתמחות ברפואת עור, ובמספרה בתל אביב פגשתי במקרה את אנדרס. בשיחה קצרה (שברור שהוא התחיל), גיליתי שהוא לקראת סוף ההתמחות שלו ברפואת עור בבית החולים רמב"ם והתחלנו לדבר על הנושא הזה. כמובן שמהר מאוד השיח המקצועי התפתח לזוגיות ושנה מהמפגש הראשון ההוא באותה מספרה, כבר היינו נשואים".

אנדרס וסיון מרסר. השיח המקצועי התפתח לזוגיות | צילום: פזית עוז

אנדרס עובד במרפאת מכבי בפולג שמונה שנים. "הצטרפתי לפני שנה וחצי, אחרי שסיימתי את ההתמחות שלי", אומרת סיון, 37. "בואו נגיד שהמטופלים שמו לב שנכנסתי - עשיתי 'מייק אובר' למרפאה, דאגתי שהיא תעבור שיפוץ ושהמראה יהיה הרבה יותר נעים, הכנסתי טאץ' נשי שכל המטופלים מרגישים".

אנדרס, 43, טוען שזה נחמד לעבוד ביחד עם אישתו. "אנחנו עובדים במשמרות, כך שזמני העבודה שלנו לא חופפים ואפשר לגבות אחד את השני במקרים שיש צורך. כמו כן, זה יתרון שיש עם מי להתייעץ ולשמוע חוות דעת נוספת. זה גם מאוד נחמד שאנחנו יכולים לדבר בינינו במונחים רפואיים, שהם כבר השפה הטבעית שלנו ואנחנו מבינים האחד את השנייה, בלי צורך להסביר".

יש גם חסרונות?

אנדרס: "יש רק יתרונות. מעבר לשיחות שיש לכל זוג, יש לנו גם שיחות בנושאים מקצועיים, וזה רק מוסיף. אנחנו יכולים לדבר על דברים כיפיים כמו של זוגות אחרים, כמו טיולים, מסעדות או סרטים שהיינו בהם ביחד ויש לנו גם דיונים פוריים בנושאים שנוגעים למקצוע המשותף שלנו, זה מעשיר את התקשורת בינינו".

אתם זוכרים מקרים מיוחדים שקשורים לעבודה המשותפת במרפאה?

סיון: "יש רגעים משעשעים, כשאנשים נכנסים למרפאה, רואים אותי ושואלים איפה דוקטור מרסר. אני אומרת להם בחיוך: 'אני רואה על הפנים שלכם שהתאכזבתם, ציפיתם לראות את אנדרס, אבל גם אני דוקטור מרסר, ואני אעניק לכם טיפול לא פחות טוב'.

"אנחנו יכולים לדבר על דברים כיפיים כמו של זוגות אחרים, כמו טיולים, מסעדות או סרטים ויש לנו גם דיונים פוריים בנושאים שנוגעים למקצוע המשותף שלנו"

"יש גם רגעים לא פשוטים שאנחנו עוברים ביחד במסגרת העבודה שלנו, לאחרונה למשל היה לנו מקרה של מטופל צעיר ששנינו ליווינו במרפאה, בגלל מחלת עור. באחת הפעמים שהוא הגיע אליי, זיהיתי נקודת חן חשודה בגב שלו והצעתי להסיר אותה, הוא סירב וחשב שאני היסטרית אבל אני התעקשתי. כשהסרתי את הנקודה גיליתי שזה סרטן עור מסוג מלנומה. אחר כך, אנדרס היה זה שליווה אותו בניתוח גדול שהוא נזקק לו עקב האבחנה. אחרי הניתוח המטופל הגיע אלינו בדמעות ואמר שהוא חב לנו את חייו, זה היה מאוד מרגש לעבור את זה ביחד".

איך שני הורים שעובדים בעבודה תובענית כמו שלכם מסתדרים עם גידול של שלושה ילדים קטנים?

סיון: "הדרך לא פשוטה, זה כרוך בתורנויות רבות ובכוננויות של אנדרס שמשמש גם כרופא בכיר באיכילוב, אבל הילדים נולדו לתוך המציאות הזאת. הם מבינים שיש לנו עבודה חשובה ומעריכים מאד את המסירות שלנו למקצוע. עם זאת, למרות ששני ההורים רופאים, כשמשהו כואב להם, ברור שהם באים לאמא. רופאים, רופאים, אבל אמא זאת אמא".

יש לכם טיפ לאהבה מוצלחת?

"תעשו הרבה אהבה, זה בריא, אבל תשמרו על עצמכם. מחלות מין הן חלק מהנושאים שאנחנו, רופאי העור, מטפלים בהם ובהחלט חשוב לנו להעלות את המודעות לנושא הזה".