הורים שילדיהם לומדים ב"גן יובל" שבעיר ימים קיבלו ביום רביעי שעבר הודעה כי הגן לא ייפתח, בשל היעדרות הגננת ואי מציאת מחליפה.

"בהתחלה סגרו את הגן ואמרו שלא ניתן לקבל ילדים כי אין גננת", סיפרה אחת האימהות. "ההודעה נמסרה סביב השעה 07:50 לאחר שחלק מההורים כבר הביאו את ילדיהם לגן וראו שהוא סגור". לאחר קבלת ההודעה החלו ההורים בניסיונות למצוא סידור אחר לילדים, כאשר ב-09:20 הם קיבלו הודעה נוספת, שעל-פיה, תגיע מחליפה עד השעה 10:00.

גן יובל. חלק מההורים לא השאירו את הילדים | צילום: אלבום פרטי

"כשהגענו לגן סביב 10:00 גילינו שהמחליפה היא לא סייעת ולא גננת, אלא עובדת במינהל החינוך בעירייה, שאין לה כל רקע או הכשרה בחינוך. זה לא מצא חן בעינינו בכלל, ולא הבנו איך מביאים מחליפה שלא מתחום החינוך. חששנו, ונמצאנו בחוסר ביטחון להשאיר את הילדים שלנו עם מישהי שאין לה סמכות וניסיון. חלק מההורים אפילו לא השאירו את הילדים בגן באותו היום. סיטואציה כזאת לא אמורה לקרות".

בעקבות המקרה, אם שבנה לומד בגן פירסמה פוסט בפייסבוק, עם הפרטים. טובה דולב, ראש מינהל חינוך, הגיבה על הפוסט וכתבה: "על פי הנחיות משרד החינוך, במצב שהגננת או הסייעת נעדרת, ניתן לפתוח את הגן בתנאי שנמצאות שתי דמויות מבוגרות. במקרה הנוכחי נעדרה גננת, ומאחר שלא נמצאה ממלאת מקום, בחרנו מתוך אחריות ודאגה לילדים ולכם ההורים, שלא לסגור את הגן. ממלאת המקום שנשלחה היא עובדת במינהל החינוך, שהסכימה לפנים משורת הדין לצאת ולשמש 'שמרטפית' לילדי הגן. למדנו לקח לגביכם: בפעם הבאה כאשר לא תימצא מחליפה שהיא גננת, הגן לא ייפתח!".

תגובה זו של דולב הביאה לתגובות של הורים נוספים. "אם איני טועה, מדובר במוסד שהוא במסגרת חוק חינוך חובה ולא במסגרת שירותי שמרטפות", כתבה אחת האימהות על דבריה של דולב, והוסיפה: "סליחה על כך שאיני מקבלת שכל אדם הוא כשיר לעבוד עם ילדים". אם אחרת כתבה: "ממש מצער לשמוע שאנחנו 'ניענש' בפעם הבאה רק בגלל דבר מינימלי והוא שתהיה גננת מחליפה". אם נוספת הגיבה: "האם במקרה שבו הגננת נעדרת... החלופה היא לסגור גן? במי אתם מנסים לפגוע? בילדים? בהורים? האם נחוצים איומים? אני נאלצתי לפספס יום עבודה שעלה לי בשכרי... אני מרגישה חוסר ביטחון ותסכול מתשובתך זו". בהמשך להתייחסויות ההורים, כתבה דולב: "אני לא מענישה, אבל פשוט לא מוכנה להיות שק חבטות... יכולתי לומר לכם שרק מפקחת דואגת למילוי מקום של גננות. בחרתי להגדיל ראש ולדאוג לכם".

"אני מבינה שהעירייה ניסתה למצוא פתרון, אך מבחינתנו זה לא פתרון הולם", אומרת אחת האימהות. ההורים טוענים, כי הם פנו באותו היום גם לפיקוח של משרד החינוך, אולם לא ניתן להם מענה ולא חזרו אליהם.

מעיריית נתניה נמסר: "גננות הן עובדות משרד החינוך. במקרה הנוכחי, נעדרה גננת, ומאחר שמשרד החינוך לא מצא לה גננת ממלאת מקום, בחר מינהל החינוך, מתוך אחריות ודאגה לילדים ולהוריהם, שלא לסגור את הגן ושילב בו עובדת עירייה מוכרת, שהתבקשה והסכימה לשמש כעובדת בגן, ביום זה. יודגש, כי על פי הנחיות משרד החינוך, במצב שבו גננת או סייעת נעדרות, ניתן לפתוח את הגן בתנאי שנמצאות בו שתי דמויות מבוגרות. צר לנו שההורים לא ידעו להעריך את המאמץ שהשקיע מינהל החינוך בנושא".

ממשרד החינוך נמסר: "בשל החורף הקשה, גננות רבות חולות, לצערנו, ולפיכך יש מחסור גדול מאוד של גננות מחליפות בעלות רקע בחינוך. כאשר ידוע מראש על גננת שצפויה להיעדר תקופה ארוכה, ניתן להיערך מראש ולשבץ גננות בהתאם. עם זאת, כאשר ההתראה קצרה, מהיום למחר, משובצות סייעות שהן עובדות עירייה, וזאת מתוך רצון למנוע בכל מחיר את סגירת הגן".