הפעוט עלול לאכול מזון שיזיק לו עד כדי מוות | המחשה: Shutterstock

אחרי מאבק ארוך, הביטוח הלאומי הכיר במחלתו הקשה של פעוט שנולד עם מום קשה. הפעוט, היום בן שלוש, נולד עם בעיות נשימתיות קשות וחוסר יכולת לאכול מזון מוצק. למרות זאת, בתחילה, הביטוח הלאומי לא סבר שמדובר במחלה נדירה, שיש להכיר בה. כעת, בעקבות הליך שנוהל על ידי עו"ד ענת קאופמן, זכו הורי הפעוט, תושבי האזור, להכרה ויקבלו את הגמלה שמגיעה להם.

בגלל מצבו הקשה, עבר הפעוט ניתוח, אלא שגם לאחריו הוא לא יכול לאכול מזון מוצק. מרגע שהגיע לביתו נזקק להשגחה כדי שלא יכניס מזון מוצק לפיו וייחנק. כל אכילה של הפעוט מחייבת ליווי צמוד ונמשכת זמן ממושך.

בגלל מצבו, הוא סובל גם מליקויים בריאותיים נוספים, בריאות ובמערכת העיכול. מצבו הצריך ביקורים על בסיס קבוע במרפאות מומחים למיניהן, קבלת תרופות, אינהלציה ועוד. בעקבות המצב, ההורים נאלצו להיעדר מהעבודה לעיתים תכופות.

ההורים פנו לביטוח הלאומי בבקשה להכיר בנכותו של הילד ולקבל את סיוע ותמיכה, אולם בקשתם נדחתה, בטענה שהילד "אינו עונה על הקריטריונים להשגחה מתמדת".

עו"ד ענת קאופמן

בעקבות ההחלטה, נאלצו ההורים להכניס את הילד לגן פרטי ולשלם תוספת לעובדת שתשגיח על הפעוט כל שעות היום. מדובר בעלות של אלפי שקלים בכל חודש. אמו של הילד עבדה בחצי משרה בגלל המגבלות, ונעדרה פעמים רבות מעבודתה.

ההורים לא ויתרו. באמצעות עו"ד קאופמן הגישו ערעור על ההחלטה. עו"ד קאופמן המחישה לוועדה, שהיא לא התייחסה לעובדות קריטיות. בין היתר, הוועדה לא התייחסה לכך שהפעוט, שנמצא במסגרת גן עם ילדים אחרים, עלול בקלות לאכול מזון שיזיק לו עד כדי מוות, וזקוק הלכה למעשה להשגחה מתמדת ומוקפדת. בנוסף, הובאו חוות דעת רפואיות המצביעות על טיפולים חוזרים ונשנים, קבועים, שהפעוט עובר, כאשר המשפחה כמובן מלווה אותו.

ערעורם של ההורים התקבל, והביטוח הלאומי הכיר במחלתו הקשה של הילד כראויה לקצבה.

"מאירוע זה עולה לקח חשוב", אומרת עו"ד קאופמן. "הביטוח הלאומי מעניק את ההכרה עד 12 חודשים לאחור מתאריך האבחון. לכן, לכל עיכוב בהגשת הבקשה יש משמעות קשה בפיצוי ובסיוע כספי. כך שבמקרים רבים, גם אם בסופו של דבר מתקבלת בקשה — הפיצוי אינו מכסה את כל ההוצאות הקודמות, ומשפחות נותרות עם הוצאה של אלפי שקלים ולפעמים של עשרות אלפי שקלים בלי כל כיסוי. זה בולט במיוחד במקרים של מחלות קשות וגם במקרים של ילדים על הרצף, שמצריכים סייע ואמצעים מיוחדים. לכן, חשוב מאוד להיות מודעים לכך ולהגיש את הבקשות להכרה מוקדם ככל האפשר, ועם מירב המידע, כדי שהבקשה תתקבל וכל הזכויות שמגיעות למשפחה ימומשו".