גני משחקים בנתניה, צורן, קדימה ותל מונד | צילום: עמותת 'אור ירוק'

לא בכל גני השעשועים בנתניה הסביבה התחבורתית בטוחה לילדים. כך עולה מתצפית שביצעו מתנדבי עמותת 'אור ירוק' ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF. מהתצפית עולה שבחלק מהמקרים מעברי החצייה שליד הגינות דהויים או לא קיימים כלל, אין פסי האטה וקיימים מפגעי דרך המסכנים את חיי הילדים וההורים.

במסגרת התצפית נדגמו 483 גני שעשועים ב-104 ערים ורשויות מקומיות כאשר המתנדבים בדקו ארבעה פרמטרים:

האם קיים מעבר חציה והאם הוא צבוע כראוי?

האם קיימים תמרורים ושלטים המתריעים כי ישנם ילדים בדרך?

האם קיימים פסי האטה בסביבת גן השעשועים לריסון מהירות כלי הרכב?

האם קיימים מפגעי בטיחות על גבי המדרכות בסביבת הגן?

ממצאי הסקירה בנתניה, צורן-קדימה ותל מונד לא משמחים. בנתניה נבדקו 14 גני שעשועים. סמוך לאחד מגני השעשועים התגלה שאין מעבר חציה, סמוך לשמונה גנים נוספים קיימים מעברי חציה אך נמצא שהם דהויים ומחוקים.

סמוך לעשרה גנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט. סמוך לשלושה גנים נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך ל-11 גני שעשועים לא נמצאו פסי האטה.

בצורן-קדימה נבדקו שני גני שעשועים. סמוך לאחד מגני השעשועים אין מעבר חציה, סמוך לגן השני קיים מעבר חציה אך הוא דהוי ומחוק. סמוך לאחד מהגנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט. סמוך לשני הגנים לא נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך לשני גני השעשועים נמצאו פסי האטה, אך שניהם נמצאו לא תקינים.

בתל מונד נבדקו שני גני שעשועים. סמוך לשני גני השעשועים יש מעבר חציה, מעבר החציה בסמוך לאחד מהגנים נמצא דהוי ומחוק. סמוך לשני הגנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט. סמוך לשלושה גנים נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך לאחד מגני השעשועים לא נמצא פס האטה, פס ההאטה בסמוך לגן השני נמצא לא תקין.

ארז קיטה מנכ"ל אור ירוק | צילום עמותת אור ירוק

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הורים רבים מאפשרים לילדיהם לבלות בגני המשחקים באמונה כי אלו מקומות שבטוח לשחק ולשהות בהם אך הדרך אל הגן וסביבתו במקרים רבים אינם בטוחים והם נעדרים התקנים בטיחותיים הנדרשים באזורים עם ריכוז גבוה של ילדים. ריסון מהירות נסיעת כלי הרכב באמצעות פסי האטה והימצאות מעברי חציה ברורים ומשולטים יכולים להציל את חיי הילד הבא שבטעות יקפוץ לכביש אחרי כדור. ילדים תמיד יתנהגו כמו ילדים ולכן בכל הערים והישובים חייבים לייצר עבורם סביבה בטיחותית שתציל אותם מפגיעת כלי רכב גם כאשר הם ישגו ויתנהגו בפזיזות האופיינית לילדים".