לקראת יום השואה הבינלאומי, עמותת "עמך" פותחת את שעריה ברחבי הארץ לבני הדור השני, וקוראת להם להגיע, לספר, לחלוק ולשתף. בהמשך לכך, הסניף המקומי בנתניה של "עמך" הזמין לאחרונה את תושבי נתניה והשרון ב-27.1.20 לפעילות בנושא.

צילום המחשה: pixabay

על פי העמותה, "אלפים סביבנו מתמודדים עם כאב שקוף. כזה שרובנו לא מודעים אליו, הם לא מדברים עליו, אנחנו לא מקדישים לו אפילו מחשבה. כיום יש יותר מודעות לכך שטראומת השואה לא עצרה בבני הדור הראשון והשואה המשיכה ללוות ולהשפיע גם על אלה שנולדו אחרי 1945. פעמים רבות ילדיהם של הניצולים נפגעו מהדף המלחמה ההיא גם עשרות שנים לאחר שנגמרה. כעת, יש מי שרוצה להקשיב ויודע לעזור. פעם ניצולי השואה התביישו לספר, היום אלה ילדיהם ששומרים סוד".

עמותת "עמך" מסייעת לניצולי שואה כבר 30 שנה בכל הקשור לרווחתם הנפשית והחברתית. בשנים האחרונות אנשי המקצוע מתחום בריאות הנפש של העמותה הבינו שיש צורך לסייע גם  למי שלא חוו את השואה על בשרם, אלא לילדיהם המתמודדים עם ההשלכות ארוכות הטווח של טראומת השואה.

בעמך מוסיפים כי "רבים מניצולי השואה חוו את מאורעות המלחמה בתקופת ילדותם, במקרים רבים הם לא זכו לחוות הורות וחיי משפחה תקינים. הקשיים הרבים איתם התמודדו בזמן מלחמה הפכו לטראומות, פצעים כואבים, צלקות שמעולם לא החלימו. באופן טבעי, במקרים רבים הקשיים הנפשיים הללו באו לידי ביטוי בהורות של הניצולים. עמותת "עמך" מזמינה את בני ובנות הדור השני לספר את סיפורם, להבין שהחוויה הפרטית שלהם היא חלק מחוויה קולקטיבית, ושהם אינם "אשמים" בתחושות הקשות שמלוות אותם. הטיפול החברתי והנפשי מסייע להם להתמודד עם הטראומות האישיות שלהם, ובמקרים רבים גם תיקון הקשר עם הוריהם".

המפגש יתקיים כאמור ב-27.1.20 ב"עמך" נתניה, סמילנסקי 4, בשעה 16:30. אז תתארח ב"עמך" ד"ר דפנה בן צבי שתשוחח עם הסופרת יעל נאמן על ספרה "היה הייתה". המפגש ללא תשלום – רצוי להירשם מראש – 09-8341670/1