כימיה וביולוגיה: "המורים מעשירים אותנו בידע"

שם: סמואל גינזבורג.

עולה לכיתה: י"א.

בית ספר: משה שרת.

למה בחרת דווקא במגמות האלה? "כי אני מתעניין בתחום הביולוגי, בעיקר בכל מה שקשור למוח. לגבי כימיה, התעניינתי בתחום הזה עוד מהחטיבה, לכן החלטתי לקחת אותו כמגמה".

מה אתה הכי אוהב בבית הספר? "את שיטת הלימוד של המורים ואת היחס. המורים מעשירים אותנו בידע ותומכים בביצוע עבודת המחקר. נסעתי פעמיים לפגישה עם מומחה בתחום, עם מורה מלווה מבית הספר. אני מרגיש שבית הספר מעניק יחס מיוחד לכל אחד".

שמח לחזור ללימודים? "שמח מאוד".

מה עשית בחופש? "פרויקט בתחום הקולוניזציה של מאדים, במסגרת התוכנית 'נס טכנולוגיות'. אני והצוות שלי פיתחנו מערכת שלמה שמאפשרת את אכלוס מאדים, תוך שימוש בטכנולוגיות קיימות ובעזרת מומחים רבים מישראל ומארצות הברית: NASA, אוניברסיטת MIT, הטכניון. את הפרויקט נציג בכנס שייערך בשנה הבאה באולם סמולרש בתל אביב. גם טסתי לחו"ל פעמיים, לסנט פטרבורג שברוסיה ולאירלנד".

מה תרצה להיות כשתהיה גדול? "לעסוק בהנדסה אווירונאוטית, תחום שאני מתעניין בו מאוד".

 סמואל גינזבורג | צילום: אסף פרידמן

סייבר: "אני אוהב היגיון וחוקים מסודרים"

שם: ניר וורוביוב.

עולה לכיתה: י"ב.

בית ספר: אורט גוטמן.

למה בחרת דווקא במגמה הזו? "מפני שאני מתחבר לתחום הזה. אני אוהב מאוד היגיון וחוקים מסודרים, ובסייבר הכל מתבסס על מערכת של לוגיקה".

מה הדבר שאתה הכי אוהב בבית הספר? "אני אוהב את האנשים, בין אם אלה המורים או החברים. יש בבית הספר שלנו מגוון של אנשים ששונים אחד מהשני בהרבה דברים, אבל מה שמחבר ביניהם זה שכולם באמת אנשים טובים".

שמח לחזור ללימודים? "כן, אני מתרגש להתחיל את השנה החדשה, שתהיה השנה האחרונה שלי כתלמיד".

מה עשית בחופש הגדול? "עבדתי כמלצר במסעדת ג'פניקה והתחלתי ללמוד קורס לפסיכומטרי, אני מתכנן לגשת למבחן הפסיכומטרי במועד הקרוב".

מה תרצה להיות כשתהיה גדול? "אני חולם להשתלב בתחום ההייטק. עדיין לא חשבתי על תפקיד מסוים, אבל כל הנושא הטכני מדבר אליי מאוד".

 ניר וורוביוב | צילום: אסף פרידמן

מחקר: "אני מתעניין בפוליטיקה ובתרבות ערבית"

שם: עילי לסמן.

עולה לכיתה: י"א.

בית הספר: שרת.

למה בחרת דווקא במגמה הזו? "אני רוצה ללמוד משהו שאני באמת מתעניין בו. נוסף על כך המגמה נותנת לי חמש יחידות, אז למה לא? אם אני יכול ללמוד וליהנות? בחרתי לחקור איך ישפיע העתיד במזרח התיכון על סעודיה. אני מתעניין בפוליטיקה ובתרבות ערבית. אני נמצא בבית הספר גם במגמת דיפלומטיה, אני חושב שזה גם יכול לעזור לצבא. מקווה שאתעסק בזה".

מה אתה הכי אוהב בבית הספר? "המורים תומכים, הרמה ממש גבוהה. כיף ללמוד עם מורים כאלה".

שמח לחזור ללימודים? "היה לי קיץ מעשיר, אז אני קצת שמח וקצת עצוב שנגמר".

מה עשית בחופש הגדול? "הייתי במחנה קיץ בארצות הברית, עם ילדים ערבים וישראלים. גרנו ולמדנו יחד שלושה שבועות. היה מרתק".

מה תרצה להיות כשתהיה גדול? "אני עוד לא יודע. משהו טוב, אני מקווה. בטח בפוליטיקה, במזרחנות או במחקר".

 עילי לסמן | צילום: אסף פרידמן

רובוטיקה: "אני אוהבת את המעבדה"

שם: נועם אריאל פייר.

עולה לכיתה: ט'.

בית ספר: ש"י עגנון.

למה בחרת דווקא במגמה הזו? טכנולוגיה ורובוטיקה תמיד משכו אותי וכבר בגיל צעיר יותר השתתפתי בתוכניות מחוץ לבית הספר, שקשורות לנושאים הללו. אני שמחה מאוד על הבחירה במגמה. זאת לא מגמה סטנדרטית שבה לומדים את החומר מחוברות לימוד. מעבר ללמידה מהמורים, אנחנו לומדים הרבה דברים גם אחד מהשני, מהאינטרנט וממדיות אחרות. בגלל שלא לומדים ממקור אחד שהמידע בו מוגבל, אין גבול לידע שאפשר לקבל וכל אחד יכול להרחיב ולהתפתח בנקודות שמעניינות אותו. כולנו מגיעים מרקעים שונים ברובוטיקה, ויש גם כאלה שמגיעים ללא רקע בכלל. מדהים לראות את התהליכים הייחודיים שכל אחד עובר במגמה".

מה הדבר שאת הכי אוהבת בבית הספר? "אני אוהבת את מעבדת הרובוטיקה שלנו. זה מקום שבעיניי נותן לך אפשרות להתבטא, להביע את עצמך וליצור בצורה מקורית. אני גם אוהבת מאוד את החברים שלי למגמה, שדואגים תמיד לעזור ולקדם זה את זה".

שמחה לחזור ללימודים? "האמת שמאוד, אני לגמרי מחכה לתחילת שנת הלימודים".

מה עשית בחופש הגדול? "ראיתי הרבה טלוויזיה וטסתי לבלגיה עם המשפחה".

מה תרצי להיות כשתהיי גדולה? "אני רוצה להיות טייסת. תחום הטיס תמיד העסיק אותי, וכבר מגיל צעיר היה לי עניין בדגמים של מטוסים ובאופן שבו הם פועלים".

 נועם אריאל פייר | צילום: אסף פרידמן

מנהיגות: "רציתי לעשות משהו שונה"

שם: עמית שמעון.

עולה לכיתה: י"ב.

בית הספר: אורט יד ליבוביץ.

למה בחרת דווקא במגמה הזו? "רציתי לעשות משהו שונה בתיכון. יש אחלה חבר'ה שחשבתי שאתחבר אליהם והעשייה שלנו בכיתה תהיה כיפית. אנחנו עושים פרויקטים ולומדים על דברים שקורים בחברה הישראלית, אלה דברים מעניינים ומפתחים".

מה את הכי אוהבת בבית הספר? "לשבת על הדשא בהפסקות עם חברים".

שמחה לחזור ללימודים? "החופש ממכר, אבל שגרה זה משהו שצריך להחזיק אותך".

מה עשית בחופש הגדול? "עברתי טסט בשעה טובה, אני בעמותת 'יוניסטרים' וזכינו במקום שני בתחרות 'יזם השנה', יצאתי חופשות עם המשפחה, וגם מצאתי זמן לעבוד ולחסוך כסף".

מה תרצי להיות כשתהיה גדולה? "אני מתלבטת אם להיות פסיכולוגית או עורכת דין, נמשכת לשני הקצוות, אבל הכל יכול להיות. זורמת עם החיים, אבל צריך גם כיוון מסוים".

 עמית שמעון

בריאות: "בחרתי במגמה בגלל הייחודיות שלה"

שם: שלי דור.

עולה לכיתה: בוגרת בית הספר.

בית הספר: אלדד.

למה בחרת דווקא במגמה הזו? "בגלל הייחודיות שלה ומשום שבגיל שנתיים נותחתי בניתוח לב פתוח, ומאז הרפואה מושכת אותי. זכיתי גם להתנדב ולהדריך שלוש שנים בארגון הנוער מגן דוד אדום שהיה לי כמו בית שני, התחנה בנתניה היא מקום מדהים להתנדב בו. במגמה סגרתי כמה מעגלים, ביניהם פגישה עם הרופא שטיפל בי כשהייתי בפגייה בסכנת חיים".

מה הדבר שהכי אהבת בבית הספר? "התמיכה בתלמידים, העזרה, החום והאהבה שניתנו לנו. אני רוצה להודות למורה שהנחתה אותי במגמת הרפואה, שלומית רובין, מורה בחסד. למרות הקושי והאינטנסיביות שבמגמה, שלומית אף פעם לא ויתרה עליי ודאגה להקדיש לי תשומת לב, תמיד דחפה אותי להצלחה. מי שלומד אצלה בהחלט זוכה במורה לחיים. עוד שתי נשים חשובות שבלעדיהן לא הייתי מצליחה לסיים בהצטיינות הן רכזת השכבה אביטל כספי שאליה פניתי בכל קושי שהיה לי והיא דאגה לפתור אותו, וגלית פישר מנהלת התיכון. אין מנהלות מדהימות ממנה".

תחזרי לבקר בבית הספר? "אני מתגייסת במרץ. הגעגוע לבית הספר הוא עצום ובהחלט אגיע לבקר בזמני הפנוי".

מה עשית בחופש הגדול? "עבדתי וטיילתי בארץ".

מה תרצי להיות כשתהיי גדולה? "עוד לא סגורה, אבל בטוח משהו ברפואה".

 שלי דור | צילום: אסף פרידמן