גילו מצלמות נסתרות בדירה | המחשה: שאטרסטוק

״חוק התקנת המצלמות לשם הגנה על פעוטות במעונות יום, שחוקקה הכנסת בשנה שעברה הוא חוק מבורך מאוד ותחילתו באחד בספטמבר 2019. אלא שהמחוקק מאפשר ״שנת הסתגלות״ ליישום החוק למי שחפץ בכך והדבר הזה מטריד מאוד לנוכח מה שנחשפנו אליו במעון בראש העין ובמקרים נוספים, כולל רצח מזעזע של תינוקת, שהתרחשו לצערנו בארץ.

"לפיכך, אני מתכוון לפעול בוועדת החינוך שבראשותי ובמועצת העיר נתניה כדי להביא ליישום מהיר של התקנת המצלמות לשם הגנה על הפעוטות כבר בשנה הראשונה לחוק. אין לנו זמן לבזבז על זה״, אמר אהרון אורגד, המשנה לראש העיר נתניה ויו״ר ועדת החינוך העירונית.

לדברי אורגד, שהשתתף גם בהפגנת ההורים בנושא שהתקיימה ביום ראשון בכיכר העצמאות בנתניה, משיחות שקיים עם חברי מועצה מהקואליציה ומהאופוזיציה  ״כולנו מסכימים שבנושא שלום ילדינו אין פוליטיקה. כולנו רוצים להגן על הילדים וכולם יתמכו ביישום מהיר של התקנת המצלמות. 

ידוע לי גם שראש העיר מרים פיירברג איכר רגישה לנושא. היא בחופשה ולא שוחחתי איתה עדיין אבל עמדתה העקרונית ברורה לי, היא תתמוך בכל דבר שיגן על ילדי העיר״.

אהרון אורגד הוסיף כי קרא בעיון את לשון החוק והוא מוטרד גם מן העובדה שחוק המצלמות מחריג מעונות הפועלים מתוך בתים המשמשים למגורים, ואינו מחייבם בהתקנת מצלמות, כנראה כדי לא לפגוע בצנעת הפרט של בני הבית.

גן ילדים| צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

״זו בעיה, כי מעונות רבים פועלים בבתים פרטיים ויש כאן פרצה. כיוון שתפקיד נוסף שלי הוא ממונה על קשרי הממשל של העיריה, אמתין לכנסת החדשה שתקום אחרי הבחירות ואשתדל בנושא מול המחוקקים שייבחרו", אמר והוסיף מסר להורים: "לדעתי, מי שמקים מעון בבית פרטי המשמש גם למגורים, צריך להסכים להתקנת מצלמות בשעות פעילות המעון, באזורים בהם שוהים הילדים. זה גם מסר להורים, ללא צורך בחוק, לא לרשום את הילדים למעון שאינו מצולם. זה אמצעי הרתעה מצוין, אמצעי לאיתור פגיעות חלילה וכמובן כלי חקירה ממדרגה ראשונה״.

לדברי אורגד יש עוד היבטים רבים בסוגיית הפיקוח על מעונות כגון התניה  ברישיון עסק, הכשרת העובדות בטיפול בילדים ופיקוח מרחבי. ״אנחנו צריכים לזכור שבמקרים רבים לא מדובר בגננות מוסמכות עם תעודה. לכן הכשרה מקצועית היא מתבקשת. אני די משוכנע שרוב מי שעוסק בכך הן עובדות מסורות שאוהבות את הילדים, אבל די במקרים המזעזעים שנחשפנו אליהם כדי שהרשויות המקומיות יפעלו ויסייעו למדינה בפיקוח נאות״.