מיכל סלה ז״ל. (צילום: באדיבות המשפחה)

האלימות כלפי נשים בחברה הישראלית עלתה לכותרות לאחרונה עם הרצח המזעזע של מיכל סלע ז"ל ממוצא. מיקאל כהן שמע את הדיווח בעת בילוי משפחתי והחליט שלא ניתן עוד להיות אדישים לתופעה. הוא יזם בתוך שלושה שבעות את אירוע ״רוכבים נגד אלימות״ שיתקיים ביום שישי ה1.11.19, בנתניה.

שיירה של מאות אופנועים צפויה לצאת מסינמה סיטי גלילות אל תוך העיר נתניה בצהרי היום של יום שישי. המטרה: להעלות את המודעות לאלימות במשפחה ובנשים בפרט. מאות רוכבים ומשתתפים נוספים צפויים להגיע,  וכן ראש עיריית נתניה מירים פיירברג איכר.

מיקאל כהן. צילום: פרטי

"יש לי ילדה בת 3 חודשים, אני עכשיו מחזיק אותה בזרועותיי כשהיא ישנה. נסעתי לאילת עם כל המשפחה ושמעתי על התאונה של מיכל סלע. הם סיפרו שם איך הם חיפשו חלב אם לתינוקת כי היא לא שותה תחליפים. סיפורי הזוועה ותיאורים המוחשיים שנאמרו בכתבה הביאו אותי להבנה שחייבים להגיד לזה די, ארבע שעות זה רץ לי בראש, כל הדרך לנתניה, וכשהגעתי הביתה כבר היתה לי תוכנית", מיקאל כהן הסביר למה החליט לקיים הפנינג שכזה נגד אלימות נשים, "דיברתי עם חבר אופנוען והוא אמר שגבר אמיתי לא מרים ידיים, לא מתנהג ככה".

כהן הוא אופנוען ורוכב על הארלי דיווידסון, הוא אומר שנהוג לחשוב על ציבור האופנוענים כבחורים קשוחים ואולי אלימים כשהמציאות מאוד רחוקה מזה.

למה החלטתם לקיים מחאה רכובה על אופנועים? ולמה בנתניה?
"היה קל לי ללכת למקומות שלי ולגייס אנשים במקומות שמתאימים לי. אני לא פעיל חברתי, אימפולסבי חברתי. פניתי לרוכבים שנראים קשוחים, כשבפועל רובם אוהבים ומכבדים את הנשים שלהם. למה בנתניה? אני נתנייתי וזה המגרש הביתי שלי".

רוכבים נגד אלימות

כהן סיפר מההירתמות לאירוע: "באתי אגרסיבי כי חשבתי שיגידו לי לא, אבל לא הפסיקו להגיד לי כן. ראש העירייה תמכה ביוזמה שלי, גם המשטרה פרגנה לאירוע ונתנה חסות לשתי ניידות שילוו אותנו. ליאון רוזנבלום התנדב להופיע ולמנף את האירוע, הוא מגיע והוא גבר אמיתי. בזכותו נהנה מאחלה מוזיקה לקבלת שבת. ויהיה גם תפריט זול מהרגיל ואחלה בירה".

מה המסר שלכם?
"ביום שישי, בשעה עשר צריך לצאת לרכיבה, זה יום פקוק, כולם בסידורים, יש לאנשים חופש, וזה בדיוק הזמן לעצור ולחשוב איך אנחנו משנים את המציאות האלימה שאנחנו חיים בה. צריך לשנות תפיסה. לראות את האלימות מסביב וליצור ערבות הדדית וכך למזער נזקים. אם כל אחד מאיתנו יהיה פתוח לעצור, לא להתעלם, להסתכל בעיניים ולומר חאלס אז יהיה פה אחרת. צריך להוציא נשים ממעגל האלימות, שידעו שלא כל הגברים אלימים, יש כאלה שמוכנים לתת להן יד. ואם אישה צריכה עזרה ותמיכה נפשית אחרי שהיא יוצאת מהחיים האלימים, במקום מעון נשים מוכות שתלך למשפחה שתחבק אותה.

באו אלי ואמרו לי שיש גם אלימות כלפי גברים, אבל בעיני, כרגע יש יותר מקרים של אלימות נגד נשים ואני רוצה להגיד לזה די. הכל מתחיל בחינוך".

היוזמים מזמינים את הציבור להצטרף לרכיבה על האופנועים ולהצתוות לאחד מהאופנועים שלהם או לג׳יפ בשיירה.