ועד ההורים בבית הספר היסודי לבנים "תלמוד תורה ברקאי" מאיים לא לפתוח את שנת הלימודים כסדרה, עד להידברות עם מינהל החינוך של עיריית נתניה. הסיבה: העירייה החליטה, לטענתם באופן חד־צדדי, לפתוח כיתה א' נוספת שאליה יוכל להירשם כל תלמיד שחפץ בכך.

"תלמוד תורה ברקאי" פועל זה עשר שנים בצפון העיר, במבנה שבו פעל בעבר בית הספר היסודי "יהודה הנשיא". לומדים בו תלמידים מכיתה א' עד ח', במתכונת אינטימית של כיתה אחת בשכבה.

"תלמוד תורה ברקאי". פגיעה בייחודיות? | צילום: אלבום פרטי

יו"ר ועד ההורים של בית הספר, אבירם ליטמן, מסביר כי תלמוד התורה מושתת על עיקרון של שותפות בחינוך בין צוות ההנהלה והמורים לבין ההורים. "בתלמוד התורה רואים במשפחות חלק מהצוות החינוכי, כאשר המלמד ומנהל תלמוד התורה מתחילים את תהליך החינוך של הילדים בבוקר, וההורים ממשיכים אותו בבית. זו שותפות לכל דבר, והצוות רואה בהורים חלק בלתי נפרד ממשפחת תלמוד התורה", אומר ליטמן. "לא לכל ההורים זה מתאים, ולפיכך מקפידים בתלמוד התורה על מפגש היכרות הכולל שיחה מקדימה ותיאום ציפיות עם ההורים שמעוניינים לרשום את ילדיהם לבית הספר. לא מדובר חלילה בסלקציה או בראיון קבלה, אך חשוב שההורים יידעו לקראת מה הם באים, ושיהיו מוכנים לכך".

לפני כחודש הודיע מינהל החינוך של העירייה לרב אליעזר, מנהל תלמוד התורה, שעקב הביקוש הרב הוחלט לפתוח השנה כיתה א' נוספת במקום. הכיתה, כך נאמר למנהל, פתוחה להרשמה, והורי התלמידים לא יעברו שלב של מפגש היכרות מקדים.

"החלטה כזאת גורמת לתלמוד התורה לאבד מצביונו, מהייחודיות שלו, מהעקרונות שלו", אומר ליטמן, "זה גם לא מיטיב עם ההורים כי הם לא יודעים לקראת מה הם באים".

עוד מציין ליטמן כי בתלמוד התורה קיימת בעיה של מקום, עד כדי כך שגם חלל המסדרונות בבית הספר הוסב לכיתות לימוד, וכי אין מקום להכניס כיתה נוספת.

ליטמן ונציגי ועד ההורים ניסו, לדבריהם, לקבוע פגישה עם טובה דולב, האחראית על מינהל החינוך בעירייה, אך ללא הצלחה. "היא התעלמה מאיתנו. פעם אחת התקשרו מהלשכה שלה ואמרו לי להגיע למפגש מעכשיו לעכשיו. לא יכולתי להגיע כי הייתי מחוץ לעיר וניסיתי לקבוע למועד מאוחר יותר, אך שוב נתקלתי בהתעלמות", אומר ליטמן.

ההורים קיימו השבוע כנס חירום והחליטו שבמידה שמינהל החינוך לא יסכים לקיים איתם הידברות ולהגיע לפשרה, הם ישביתו את בית הספר.

מהעירייה נמסר: "בית הספר שייך לחינוך הממלכתי דתי ועל פי עקרונות חמ"ד, חל איסור על מיון תלמידים. מוסדות חינוך המתגלים כממיינים, נסגרים על ידי משרד החינוך. בבית הספר יש כיתה ריקה, בה ניתן לפתוח השנה כיתה א' נוספת ואנו פותחים אותה, בברכת משרד החינוך".