גן שבלול בשכונת קריית השרון מונה 28 ילדים בני שלוש עד ארבע. מתחילת שנת הלימודים כלל צוות הגן גננת, סייעת וסייעת תוספתית. בשבוע שעבר, בלי כל התראה מוקדמת, כך לטענת ההורים, קיבלה הסייעת התוספתית הנחיה שלא להגיע לעבודה בגן. הסיבה היא, שעל פי תקן משרד החינוך, גן שבו לומדים פחות מ-30 ילדים אינו זכאי לסייעת תוספתית.

בעקבות זאת החליטו ההורים להשבית את הלימודים בגן, אך ערב לפני השביתה סיכמה איתם העירייה, כי הסייעת תישאר עד סוף חודש דצמבר, וההורים מצידם התחייבו שלא להשבית את הגן עד תחילת חודש ינואר. ההורים מנסים להביא לכך שהסייעת התוספתית תישאר עד 14/01/20, שכן בתאריך זה תתכנס ועדה של משרד החינוך בנושא.

גן שבלול. "הורים מתוסכלים" | צילום: אלבום פרטי

"שליש מילדי הגן עדיין לא גמולים, ולארבעה מהילדים טרם מלאו שלוש שנים", מספר רועי טורונגה, חבר בוועד קריית השרון, ואב לאחת הילדות בגן. "הסייעת התוספתית עסוקה כל היום בהחלפות חיתולים ובליווי הילדים לשירותים.

המשמעות של חסרונה היא שהסייעת המובילה תצטרך לטפל כל הזמן בהחלפות, ואין בכך כל היגיון". עוד מוסיף טורונגה, כי בתחילת החודש עזבה את הגן הסייעת המובילה הקודמת, בשל רצונה לעבור למקום אחר. לדבריו, עוד עזיבה של סייעת תהיה טלטלה לילדים, ותקשה עליהם מאוד.

"צוות הגן וההורים מתוסכלים מאוד מהחלטת העירייה", טוען טורונגה. "לא ניתן יהיה לתפקד בגן של 28 ילדים בגיל הזה, בלי סייעת תוספתית. נכון שעל פי החוק היבש, משרד החינוך אינו מתקצב סייעת נוספת לגן שאין בו 30 ילדים, אבל אנחנו מצפים מהעירייה, במקרה זה, לסבסד את הסייעת.

"מדובר בגן שלא כל הילדים בו גמולים, והפער בינו לבין התקן עומד על שני ילדים בלבד. יתרה מזאת, היות שאני פעיל בעיר כבר שנים, אני יודע כי במקרים דומים העירייה תיקצבה והשאירה את הסייעת עד סוף השנה".

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה איפשרה סייעות תוספתיות לגילאי שלוש החל מ-27 ילדים במימון מלא של העירייה, למרות מתווה משרד החינוך, שעל-פיו, סייעת נוספת משובצת החל מ-30 ילדים בגן. כל הסייעות התוספתיות, מעבר לתקן משרד החינוך, מסיימות את תפקידן בסוף דצמבר".