האנטנה. צילום: באדיבות תושבים

בוטל היתר הבנייה שניתן בעבר לאנטנה הסלולארית הממוקמת בסמוך לכביש החוף, בין השכונות נאות הרצל לנווה איתמר.

עם הצבת האנטנה, לפני חמישה חודשים, הביעו תושבים מצפון וממרכז העיר חשש מפני קרינה והשלכות אחרות, אף שהיא טרם הופעלה.

קרן בילר ממובילות המאבק אמרה, "ביוני 2019 קמנו ביום בהיר אחד לאנטנה שהוקמה צפונית למחלף נתניה בסמוך לשכונות צפון מזרח העיר וללא כל התראה על הקמתה בפני התושבים. לאחר התנגדות נחרצת של מס' נציגים בצפון העיר נרתם לזעקותינו סגן ראש העיר מר אלי דלל וכינס שתי ישיבת עוקבות עימנו התושבים, יחד עם האגפים הרלוונטיים ובשיתוף חברת המועצה ציפי קפל, הממונה על תיק איכות הסביבה.

במעמד הישיבות נמסר לנו ע"י אלי דלל כי יפעל להזזת האנטנה בכל דרך חוקית ואפשרית, ניכר היה כי כל השותפים היו קשובים ורתומים למציאת פתרון אמיתי  לשביעות רצון התושבים".

בעקבות החששות, כינס אז מ"מ ראש העירייה, אלי דלל, ישיבות בהשתתפות שירי חגואל-סיידון, סגנית ראש העירייה, ציפי קפל, חברת מועצת העיר והממונה על איכות הסביבה, גורמי המקצוע הבכירים ביותר הרלוונטיים בעירייה והתושבים.

דלל הנחה את מהנדס העירייה, ארז טל, לבחון האם מבקשי ההיתר, בהם חברת פלאפון, אכן עומדים בתנאיו, ואת המחלקה המשפטית לבדוק מהן האפשרויות החוקיות העומדות בפני העירייה, לרבות ביטול ההיתר והעתקת האנטנה למיקום אחר. 

כן נתבקש האגף לאיכות הסביבה לבצע מדידות קרינה בשכונות הסמוכות, כדי לבדוק האם קיימת בהן קרינה, אף, שכאמור, האנטנה טרם הופעלה.

הבדיקות הראו שהאנטנה אינה מהווה סכנה, אך סוכם כי העירייה תעשה מאמץ לכך שהאנטנה לא תופעל.

לאחר עיון מעמיק בבקשה למתן ההיתר, הגיעו אנשי מינהל ההנדסה והמחלקה המשפטית למסקנה כי קיימת הטעיה בבקשה.

לפיכך, החליטו דלל וטל, בשיתוף המחלקה המשפטית, לערוך שימוע לחברת פלאפון בטרם ביטול ההיתר.

לפני כחודשיים נערך השימוע, בהשתתפות דלל, טל, יועץ משפטי ונציגים מטעם פלאפון, ובסיומו הוחלט לבטל את היתר הבנייה ברשות הרישוי (ועדת שניים הכוללת את מהנדס העירייה ואת חבר המועצה אלון אלראי).

יצוין, כי המשרד להגנת הסביבה והעירייה טרם אישרו גם כך את הפעלת האנטנה, עקב אי עמידה בתנאים שהציבו.

"התחלנו את המאבק לפני כחצי שנה  עם הרבה כעס, מרירות וספקנות רבה ובשלב זה שמחים לשמוע על ההחלטה לביטול האנטנה", אומרת קרן, "מחמם את הלב לראות את ההקשבה וההיענות של עובדי הציבור במטרה לשמור על בטיחות ובריאות התושבים".

דלל: "בשיתוף חבריי למועצה, מהנדס העירייה, המחלקה המשפטית והתושבים, הצלחנו לעצור את הקמת האנטנה, שהוקמה תוך הטעיית גורמי המקצוע בבקשת ההיתר".