התפתחות בפרשת ההטרדה המינית, שעובדת עיריית נתניה טענה כי מנהלה הישיר ביצע כלפיה: ביום רביעי שעבר אמור היה להיערך למנהל שימוע במשרד מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, אך זה דרש להיות מיוצג על ידי עו"ד, ולפיכך נדחה השימוע למועד לא ידוע.

לפני חודשיים נחשף ב"ידיעות נתניה" ו"מיינט נתניה" מכתב ששלחה העובדת לממונה על הטרדה מינית בעירייה, ביאטריס שיפר, עובדת סוציאלית ממינהל הרווחה, בחודש יולי, ובו גוללה שורה של מקרים שבהם מנהלה הטריד אותה מינית, פיזית ומילולית, לטענתה. עוד טענה העובדת, כי גם עובדות אחרות חוו הטרדות מצד המנהל המדובר. העובדת אף העידה, כי המנהל דרש ממנה להחתים בשעון הנוכחות שעות יציאה מאוחרות יותר מכפי שעבדה בפועל.

"יש לי סיוטים בלילה" | המחשה: Shutterstock

"דרך התנהגותו ידועה. מצבי הבריאותי הידרדר ואני סובלת באופן רציף מכאבי בטן ומלחצים נפשיים. אני בוכה, ובלילות אני לא מסוגלת להירדם ויש לי סיוטים, בעקבות התנהגותו והפחד מהבלתי-צפוי. אני פוחדת ללכת לעבודה, ואיני מעוניינת לחזור להיות בקרבת האיש הנורא הזה", חתמה העובדת את מכתב התלונה שהגישה.

בתום בירור פנימי שערכה העירייה, הועברה העובדת למינהל אחר, עם דירוג מקצועי שווה ערך לדירוגה הקודם, ואילו המנהל נשאר בתפקידו. מי שטיפלה בתלונה היתה טובה כץ, העוזרת האישית של ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, אף שהיא אינה מופיעה בפרסומי העירייה כגורם ממונה שאצלו ניתן להתלונן בנושא. עד כה, העדיפה העובדת שלא להגיש תלונה במשטרה.

בעקבות הפרסום בעיתון, פנתה שדולת הנשים בישראל לפיירברג-איכר, וביקשה הבהרות על אופן טיפול העירייה במקרה. את המכתב מיענה שדולת הנשים, עמותה עצמאית הפועלת לקידום נשים ושוויון מגדרי, גם לסמנכ"לית משאבי אנוש בעירייה, חיה שניידר, וליועצת המשפטית, נילי ארז.

משלא נענתה, שלחה השדולה מכתב נוסף, בבקשה לתשובות "בדבר דרך הטיפול בתלונה שבנדון וההחלטה על העברת הנפגעת מתפקידה, מדוע הוחלט על המשך העסקתו של המנהל למרות הטענות על הטרדה מינית, ומהם הצעדים שננקטו כדי להבטיח את שלומן וביטחונן של העובדות בכפיפות לו".

השבוע הגיע מכתב התגובה, חתום על ידי חיה שניידר, ובו מתואר, כי "נערכה חקירה על ידי טובה כץ, במסגרתה נחקרו המתלוננת והנילון, כמו גם עובדות ועובדים נוספים באגף, כולל ראש המינהל הממונה על המנהל. כלל ברור הוא כי בהתאם לתקנות, יש לבצע הפרדה מיידית בין המתלוננת לנילון".

בשלב זה, מסבירה שניידר, כי "בשל מקצועיותו של המנהל בתחום עיסוקו והקושי בניודו, העדיפה העירייה לנייד את המתלוננת ולא את הנילון, תוך שמירה על מעמדה ועל דרגתה, מה גם שהעובדת היתה מעוניינת בכך".

יש לציין, כי באחרונה הועברה העובדת שוב, לתפקיד אחר במינהל שאליו נוידה לאחר תלונתה, וממנו היא שבעת רצון.

על השאלה מדוע דווקא העוזרת האישית של ראש העירייה היתה זו שטיפלה בתלונה, השיבה שניידר, כי "עם קבלת התלונה, מינתה העירייה את טובה כץ כממונה על הטרדה מינית לעובדים בכירים, ופירסמה באתר האינטרנט את דבר המינוי". חרף הדברים, באתר העירייה מופיעה כץ כ"יועצת ראש העירייה" בלבד.

באשר לסנקציות שהוטלו על המנהל, מפרטת שניידר, כי "הנהלת העירייה התכנסה עם כץ כדי לדון בהמלצותיה והחליטה להחמיר את המלצתה, כך שנשללה באופן מיידי נסיעה מתוכננת לחו"ל של המנהל במסגרת העבודה, הוא הוזהר אזהרה חמורה ונקבעה תקופה של שלוש שנים שבהן ככל שיעבור עבירה דומה, תנקוט העירייה הליכים כפי שתמצא לנכון".

שניידר הוסיפה, כי "כץ ערכה שיחה עם המנהל כדי להבהיר את מניעת הישנות המקרה, ובמסגרתה הבהירה לו את דפוסי העבודה הנדרשים ממנו כמנהל הממונה על עובדים וכעובד עירייה. כן זומן העובד לשימוע כדי לדון באמצעים המשמעתיים שהוטלו ו/או יוטלו עליו מעבר למפורט לעיל".

זימון העובד לשימוע נעשה חרף תגובת עירייה קודמת לפנייתנו, בעקבות פרסום מכתב התלונה, שממנה התפרש כי העירייה סיימה את הטיפול בתלונה: "עם קבלת התלונה, פעלה העירייה באופן מיידי בהתאם לחוק ולנהלים: בוצעה חקירה מקיפה ומעמיקה, שתוצאותיה יושמו, וכל הגורמים הנוגעים בדבר עודכנו".

מהעירייה נמסר: "טרם תואם מועד חדש לשימוע. הוברר הצורך בקיום שימוע להליכי המשמעת שננקטו".

משדולת הנשים נמסר: "טוב שבוצע הליך בירור ומשמעת בעירייה בעקבות תלונתה של העובדת, אך מהתשובה כלל לא ברור שאכן ננקטו צעדים בפועל כדי למנוע פגיעה בעובדות העירייה. התירוץ לפיו מי שלכאורה פגע נשאר בתפקידו 'בשל מקצועיותו', בעוד העובדת שילמה את המחיר והוזזה מתפקידה, הוא פגום. אם אדם, מקצועי ככל שיהיה, היה נחשד בגניבה או באלימות פיזית כלפי עובד או עובדת אחרים בעירייה, אף אחד לא היה נתלה במקצועיותו. לא ייתכן שביטחונן האישי של נשים במקום עבודתן יהיה חשוב פחות. אנו מצפות ממקומות עבודה, בוודאי ציבוריים, למדיניות של אפס סובלנות לפגיעות מיניות".