אוטובוס אגד | צילום: עידו ארז

ביולי 2015 הוגשה תביעה ייצוגית נגד עיריית נתניה על ידי חמישה אזרחים מרותקים לכיסא גלגלים, תושבי העיר והיישובים הסמוכים: דורון יהודה, חיה קינן, דוק יוחאי, ששון עוזר ומאיר זוארץ, באמצעות עורך הדין טל לביא.

בתביעה נטען כי קיימים כשלים רבים ברחבי העיר המקשים בכל הנוגע להתניידות בעלי מוגבלויות, וכי קיימת פגיעה ברצף ההנגשה של מערך התחבורה הציבורית בעיר, בעיקר בתחנות האוטובוס, לאור אי הנמכת מדרכות בקרבתן.

במסגרת התביעה הגישו התובעים דו"ח בדיקה של רכז הנגישות יגאל מסיכה, שסקר 180 תחנות אוטובוס ברחבי העיר, ומצא שאינן מותאמות לנכים בעלי מוגבלות בגפיים התחתונות וזאת בניגוד לחוק ותקנות הנגישות.

עיריית נתניה מצידה הציגה נתונים אחרים וביקשה לדחות את התביעה הייצוגית.

הצדדים הסכימו לפנות להליך גישור בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל. ההליך, בו השתתפה בין היתר ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג איכר, נמשך מעל לתשעה חודשים, עד לחתימת ההסדר בין הצדדים בימים אלו.

במסגרת ההסדר הוסכם שבתוך חמש שנים על העירייה לסיים את הנגשת מערך התחבורה הציבורית, לרבות הנגשת תחנות האוטובוס והנמכת המדרכות. עוד הוסכם כי העירייה תיתן מספר הטבות לטובת בעלי מוגבלויות בגפיים תחתונות תושבי העיר ומבקריה, ותאפשר לארגון נכים שייבחר בהמשך לקיים על חשבונה 15 אירועים: שלושה אירועים בשנה למשך חמש שנים, שיתקיימו באולם היכל התרבות, בחוף הים ובאיצטדיון העירוני בנתניה.

המחשה: ShutterStock

בנוסף, העירייה נתנה את הסכמתה להקצאת קרקע לארגון נכים שייבחר, וזאת בהתאם לנוהל הקצאות, להקמת מבנה ייעודי וייחודי לשימוש אנשים עם מוגבלות. כמו כן, העירייה תאפשר על חשבונה הפעלה של חוג ריקוד ייעודי לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות, כשהעירייה תהיה זו שתישא בעלויות האולם ובתשלום שכר מדריך הריקודים המקצועי למשך חמש שנים מיום אישור ההסדר.

עוד הוסכם שהעירייה תבצע הנגשה עודפת, ותקים על חשבונה שביל אופנים מונגש לאנשים עם מוגבלות, בפארק איינשטיין בעיר, וכן תקצה על חשבונה קרקע למטרת הקמת מחסן לאחסון אופני הנכים. ההסדר יוגש בקרוב לאישור בית המשפט. 

עו"ד טל לביא: "בהסכם הגישור יש הישגים פורצי דרך. קרדיט גדול לחמשת התובעים, אשר עשו מעשה לא פשוט, לא מובן מאליו, והחליטו לפנות לערכאה שיפוטית, לתבוע את הרשות המקומית של אזור המגורים שלהם, בנושא שהוא נחלת הכלל ולא רק נחלתם הפרטית, ועל כך מגיע להם כל הכבוד. גם לעיריית נתניה מגיעות מחמאות, העירייה גילתה בגרות ושאפה להסדר". 

מעיריית נתניה נמסר בתגובה:

"עיריית נתניה נתבעה בתובענה ייצוגית ובעקבות דיון משפטי, צומצמו כמעט כל העילות למעט נושא הנגשת תחנות אוטובוסים.

מרבית תחנות האוטובוסים ברחבי העיר מונגשות לנכים, אלא שבעקבות פסיקה תקדימית חדשה יחסית הוברר, כי יש להנגיש גם את המדרכות בצמתים הקרובים לתחנות, עניין מורכב הכרוך בביצוע עבודות תשתית בכל רחבי העיר.

למיטב ידיעתנו, מרבית הרשויות המקומיות בארץ טרם ביצעו או השלימו עבודות של הנמכת מדרכות כאמור ועיריית נתניה הינה בין הראשונות שנתבעו לעשות כן.

עיריית נתניה קיימה הליך גישור בפני כבוד השופטת בדימוס הילה גרסטל . בעקבות התערבותה האישית של ראש העיר בעניין, חתמה העירייה על הסכם פשרה שיעניק פיצוי לקבוצות הנכים הנפגעות לרווחת הנכים בכלל ותושבי העיר בפרט.

נזכיר כי עיריית נתניה הינה בין העיריות המובילות בתחום הטיפול בבעלי מוגבלויות ונוכח עשייתה יוצאת הדופן זכתה ראש העיר בפרס של קרן שלם לראש הרשות המקומית.

שמה של העירייה יצא למרחוק, בין היתר, בהעמדת עגלות נכים מיוחדות לרחצת בעלי מוגבלות בים, והקמת וניהול מרכז יום לנכים קשים. העיריה מקיימת פעילויות רבות של שירותים חברתיים לבעלי מוגבלויות ומשפחותיהם ומבצעת שיפוצים נרחבים במבנים עירוניים להנגשה והתאמה לבעלי מוגבלויות".