הוריו של טקה סלומון. צילום: גיל נחושתן

מותו של הצעיר סלומון טקה הצית אמש (ב') את זעמה של העדה האתיופית, שכואבת אובדן נוסף. גם בקהילה הנתנייתית השבר מורגש. אליאס מהרי, מנהל מחלקת חברה קהילה וחינוך בעיריית נתניה, גם הוא בן העדה האתיופית סיפר למיינט נתניה על התחושות הקשות. "אתמול כולנו התאספנו והרכנו ראש במרכזי נוער בשכונות. יש תסכול עוצמתי שאני לא זוכר כמוהו. אתה מגיע לתהום ואתה לא מבין מה הולך פה. יש שאלות קשות של בני נוער ומתבגרים, וצריך לענות בחכמה ולתת לרשויות החוק לעשות את העבודה", סיפר.

השוטר שביצע את הירי טען שפעל מתוך הגנה עצמית, אך בקהילה טוענים שהרקע גזעני וגם שחררו של השוטר למעצר בית מצליח לעורר בקרב הקהילה האתיופית חוסר נוחות גדול. היום בחמש, יתקיים כינוס מחאתי בצומת מול קניון השרון.

"כולנו שבורי לב, יש לנו ילדים ששואלים שאלות וזו סוגייה כל כך קשה. את לא מבינה באיזה תחושות אנשים נמצאים. הצעירים יותר מתוסכלים ועצבניים, אבל כל הקהילה עושה חשבון נפש. מה שמטריד אותי הם התרחישים לקראת החופש הגדול. זה חבית נפץ שרק מחכה לפיצוץ וזה מטריד את אנשי המקצוע.

"יש פה אחריות אישית שצריך לקחת על מנת למחות על מה שקרה אבל גם להרגיע את השטח. זה בעייתי כי הקהילה פשוט שבורה, תוך חצי שנה שניים נהרגים, זה שובר בצורה בלתי רגילה", אמר. הקהילה בנתניה פועלת על מנת למחות מצד אחד בל גם להרגיע את האווירה, הסביר למיינט. "בנתניה יש התארגנויות של שיח בין השוטרים הקהילתיים לאחרים, אנחנו מנסים לשמר אמון במערכת, למרות שזה קשה".

"כל ההתעוררות הזאת היא ספונטנית ואני מנסה להבהיר לאנשים שאין פה איזושהי הנהגה. אז אנשים קמים ומוחים על הקלות שבה סלומון נהרג, והשתלשלות האירועים אח"כ, יחס המשטרה, ההודעה שהדוברות הוציאה, יש פה סוג של תסכול לא נורמלי. נתניה היא מיקרוקוסמוס למה שקורה בארץ".

ברחבי הארץ מתחילה עכשיו "מחאת הסדינים הלבנים-למען ירו-אני!" של נשות הקהילה האתיופית. בהודעה שרצה בין חברי הקהילה ותופסת תאוצה נכתב: "היום אני, קוראת לכל אישה-אמא ובנותיה להצטרף למחאה זו. שימי עליך סדין-נטלאה נתקבץ יחדיו במוקדים שנקבע ונתחיל צעדינו, תוך כדי הכאב והצער ואף בכי, כי ארצנו מולדתנו לא מקבלת את השחורות שלנו וחשוב להזכיר לה את הצעדים של האמהות שלנו. אמהות שחורות עטופות סדין לבן בכדי להגן על הבנים שלנו,בכדי לדרוש מירוסלם-ירושלים שתכיל את בנינו כהי העור!". הצעדות עתידות להתקיים בכל הארץ וגם בעיר נתניה בשעה 17:30 ויימשכו לאורך השבעה של סלומון טקה ז"ל.

מהרי תולה תקווה הסברתית במחאת הנשים: "עכשיו קמות קבוצות מחאה של נשים בלבד, עד היום לא היו מחאות נשים מופרדות ממחאות רגילות, וכל דבר שנשים עושות הוא הכי טוב בעולם. אז יש תקווה שזה יתפוס ויהיה ממלכתי, ואני מקווה שאת המסר הם יעבירו, במחאות לא אלימות".

היום בחמש, מתכנסים חברי העדה מול קניון בצומת מול קניון השרון במחאה על אופן מותו של סלומון טקה ופעולת המשטרה.