בית משפט השלום בראשון לציון פסק, כי איש העסקים צבי ליבר ועסקן הספורט שאול אייזנברג יפצו את חבר המועצה לשעבר, הרצל קרן, ב-254 אלף שקלים בגין לשון הרע. קרן הגיש נגד השניים תביעת דיבה לפני כשנתיים וחצי, על דברים שהשניים פירסמו נגדו.

הרצל קרן ביקב. "גאה בעשייתי מאוד" | צילום: אסף פרידמן

הרצל קרן עמד בראש סיעת "למען נתניה", והתמודד לראשות העירייה בבחירות שהתקיימו בשנת 2013. הסיעה זכתה לחמישה מנדטים במועצת העיר והצטרפה לקואליציה. קרן מונה לתפקיד המשנה לראש העירייה, ולתפקיד הממונה על אגף ההנדסה, הפיקוח והשיטור. הוא כיהן בתפקידים אלה בלי שכר. במרץ 2017 פרשה סיעתו של קרן מהקואליציה, בעקבות המלצות המשטרה להגיש כתב אישום נגד ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר. לאחר בחירות 2018 פרש קרן מחברותו במועצה, לאחר שסיעתו זכתה למנדט אחד.

בתביעה נטען, כי במהלך השנים 2017-2016 התפרסמו בעיתון בבעלות ליבר, בתדירות גבוהה ובאופן עקבי, כתבות שהכפישו את שמו של קרן, וכי היה בהן לשון הרע נגדו. בכתבות נטען, כי קרן התנהל באופן מושחת וניצל לרעה את מעמדו.

בתביעה נטען, כי הכתבות נכתבו על ידי ליבר עצמו ועל ידי אייזנברג, שכתב בשם הכיסוי ש' ברזילי. בעקבות צו בית משפט נחשף שמו של אייזנברג.

צבי ליבר ושאול אייזנברג. ישלמו | צילומים: מור כוכבי וראובן שוורץ

בפסק הדין שנתן השבוע השופט רפי ארניה, נכתב, כי אמנם נבחרי ציבור חשופים לביקורת ציבורית ואינם חסינים ממנה. עם זאת, "שמו הטוב של נבחר הציבור אינו הפקר... על כן פגיעה בלתי מוצדקת, בלתי עניינית, ובלתי מידתית בשמו הטוב של איש הציבור לא רק שעלולה לחבל בסיכוייו להיבחר, אלא גם עלולה למנוע בחירתם של אנשים איכותיים לשירות הציבור ואת התגייסותם לשירות הציבור, ויוצא הציבור כולו מופסד".

השופט קבע, כי חלק מהפרסומים בעיתון עולים כדי לשון הרע ואף כדי לשון הרע חמורה, ברף הגבוה ביותר, ובשל כך "גוברת זכותו של התובע לשם טוב על ערך חופש הביטוי". עוד הוסיף השופט, כי "הנתבעים לא ערכו כל אימות עובדתי ביחס לפרסומים, אף שביצוע בדיקה זו הוא יחסית קל, בנסיבות העניין. הנתבעים לא נתנו לתובע זכות תגובה ביחס למרבית הפרסומים". כמו כן, נכתב בפסיקה, כי "לא ניתן לקבוע שבנסיבות הללו פעל הנתבע בתום לב, ואף לא הובאו כל ראיות התומכות באפשרות זו".

בית המשפט קבע שעל ליבר ואייזנברג לשלם לקרן 200,000 שקל כפיצוי, 30,000 שקל בגין שכר טרחה ו-23,000 שקל בגין אגרות והוצאות נוספות שהיו לקרן.

"הצדק יצא לאור", אומר קרן. "יידע כל מי שמפרסם שקרים, הכפשות ולשון הרע, שיבוא יום והוא ישלם על מעשיו. לצערי, את מחיר הפרסומים השקריים והמכפישים שילמתי בבחירות האחרונות לראשות ולמועצת העיר נתניה, וחבל שכך".

ליבר מסר: "הרצל קרן תבע על 12 פרסומים שונים. בית המשפט קבע כי שבעה מהפרסומים אינם לשון הרע אלא פרסום לגיטימי.

גם על יתר הפרסומים שנדחו המקומון יערער לבית משפט המחוזי. המקומון עומד בתוקף על אמיתות הכתבות שפורסמו על הרצל קרן, ויוכיח כי גם חמש הכתבות שפורסמו היו אמת לאמיתה".

שאול אייזנברג סירב להגיב.