זוכי הגרלת מחיר למשתכן בנובמבר 2017, אשר להם הובטחה דירה בפרויקט של חברת הקבלן "יעקבי יוניברסל" בקריית השרון, מנהלים מזה שמונה חודשים מאבק אל מול ההקלות שהקבלן מבקש, אשר לטענתם יפגעו באיכות הדירות שיקבלו ובאיכותה של סביבת המגורים העתידית שלהם.

עוד טוענים הדיירים, כי תהליך הגשת התכניות לוועדה המקומית לוקח לקבלן זמן כפול מהמקובל ואין להם הערכת זמן לגבי מועד התחלה לבניית הפרויקט או תאריך כניסה משוער לדירות.

צילום ארכיון: הרצל יוסף

הגרלת מחיר למשתכן הינה תכנית של משרד הבינוי והשיכון, בה זוכים מדי שנה כ-20,000 צעירים בהנחה של בין 20-30% ברכישת דירה. בהגרלה שהתקיימה בשנת 2017, 120 מבין הזוכים שעלו בהגרלה, זכו בזכות לרכוש דירה במחיר מוזל בפרויקט של "יעקבי יוניברסל" המתוכנן לקום על שני מגרשים בשכונת קריית השרון בנתניה ולהכיל 5 בניינים.

"בחודש נובמבר 2017, קיבלנו הודעה על הזכייה שלנו בהגרלה, ותשעה חודשים אחר כך לא שמענו מהקבלן", מספר אחד הזוכים, "רק בסוף אוגוסט 2018, הקבלן שחרר הודעה שהקרקע נמסרה לידיו. את התכניות של הקבלן לפרויקט, ראינו לראשונה רק חודשיים אחר כך, באוקטובר, כמעט שנה אחרי ההודעה על הזכייה."

עם פרסום התכניות, הקבלן הגיש בקשה להקלות בנייה במסגרתן הוא מבקש אישור להגדיל את נפח הבניינים שייבנו בפרויקט. על פי הנהלים, כשקבלן מבקש הקלות בנייה, הוא מפרסם את הבקשה לציבור והציבור רשאי להגיש התנגדויות. אחד הדיירים, שטען כי ההקלה המבוקשת פוגעת בדיירים, איגד 20 מהזוכים ששכרו יחד עורך דין ואדריכלית, אשר בדקו את התכניות ומצאו כי הן עלולות להוריד את איכות המגורים בבניינים. עקב כך, הגישו הדיירים יחד התנגדות להקלות לוועדה המקומית לתכנון ולבניה.

"הגדלת נפח הבניינים פירושו שהבניינים קרובים יותר, כך שיש יותר רעש ופחות אוויר ואור נכנסים לדירות", מסביר אחד הדיירים, "הקבלן מבקש את ההקלה הזאת כדי להכניס 5 דירות בקומה, ולא 4, על מנת להגדיל רווחים. כשמכניסים עוד דירה לקומה נוצר מצב שלדירה אחת יש פחות כיווני אוויר. בפרויקט הזה עתידות להיות כ-200 דירות, מתוכן 120 שייכות למחיר למשתכן אבל נשארות עוד 80 דירות שהקבלן יכול למכור במחיר מלא.

"ברור לנו, שאת הדירות הטובות, שכיווני האוויר בהן לא נפגעים הקבלן ירצה לשווק בשוק החופשי ואת הדירות הפחות טובות, נקבל אנחנו, הזוכים, שמהווים למעשה לקוחות שבוים של הקבלן", הוא אומר, "חשוב לציין שאין לנו בעיה עם העובדה שהקבלן ביקש הקלה, זה הליך מקובל, 80% מהקבלנים מבקשים את זה, אבל במקרה הזה ההקלה שהוא ביקש פוגעת בנו. אנחנו לא רוצים שיתייחסו אלינו כמו אל לקוחות סוג ב'". 

עוד מסבירים הדיירים, כי בתכניות שהקבלן פרסם לציבור ניתן לראות שהוא מבקש להקצות שטח נרחב על פני הקרקע של הפרויקט לטובת חניונים. "לקבלן יש אפשרות לבנות חניונים מתחת לפני הקרקע, אלא שבניה כזאת היא יקרה מאד. כשהקבלן מבקש לבנות מעל פני הקרקע, הוא אולי חוסך לעצמו כסף אבל פוגע לנו באיכות החיים- במקום שהשטח ישמש לגינות ירוקות שהילדים שלנו ישחקו בהן, הוא מקדיש אותו לחניונים", אומר אחד הזוכים.

לדברי הזוכים, מאז שההתנגדות הוגשה לפני שמונה חודשים, הקבלן שינה את התכניות והגיש אותן מחדש לוועדה המקומית מספר פעמים, אלא שבאף אחת מהפעמים הוא לא עמד בתנאים המקדימים של הוועדה. "8 חודשים  כדי לעמוד בתנאים מקדימים זה זמן מאד ארוך, בדרך כלל התהליך הזה לא לוקח יותר מארבעה חודשים", מסבירים הדיירים, "אנחנו חושבים שהקבלן מנסה לנצל במקסימום את זכויות הבניה שלו ולמרות ההתנגדויות שלנו הוא לא עושה בתכניות שינוי אמיתי, אלא רק שינויים קוסמטיים שהוועדה כאמור לא מאשרת, כנראה בצדק, ובינתיים אנחנו תלויים באוויר כבר כמעט שנתיים מרגע ההודעה על הזכייה".

מ"יעקבי יוניברסל נמסר: "חברת יעקבי יוניברסל ייזום והשקעות בע"מ שמחה על העניין הרב שפרויקט "מחיר למשתכן" בקרית השרון מעוררת. יחד עם זאת, תכנון הדירות שנעשה הינו תכנון מהמעלה הראשונה אשר כולל כי כל דירה תהיה לה לפחות 2 כיווני אויר.

"במסגרת התכנון, הגשנו תוכנית בינוי חדשה לעיריית נתניה אשר מטיבה עם כל המתחם באופן שיצרנו גם מספר רב של דירות 3 ו-4 חדרים (3 חדרים לא היה בכלל לפני כן), אשר יאפשר לזוכי ההגרלה לרכוש דירה חדשה החל מ- 1 מיליון ש"ח בלבד. תוכנית הבינוי שאושרה ע"י עיריית נתניה שיפרה את המצב הקודם באופן שביטלה למעשה "בנייני רכבת" בעלי דירות עם כיוון אוויר אחד שהיו במתחם למצב האמור. בנוסף, הגדלנו את שטח המדרכה להולכי הרגל על חשבון המגרש וזאת לרווחת הדיירים ותושבי השכונה.

"מרבית החניות של הדירות יהיו חניות תת קרקעיות (למרות שלא היינו חייבים לעשות כן בהתאם להוראות התב"ע הקיימת), ובכך למעשה הגדלנו משמעותית את השטחים "הירוקים" והפתוחים בין הבניינים במתחם. מבלי לגרוע מאמור – חברת יעקבי יוניברסל פועלת בהתאם להוראות המכרז בו זכתה, ובהתאם לזכויות שניתנו לה עפ"י המכרז והכל בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות המוסמכות הרלוונטיות. אנו בטוחים וסמוכים כי לאחר שהתוכניות תאושרנה ולאחר סיום הבנייה, זוכי ההגרלה ושאר רוכשי הדירות ייהנו מדירות מודרניות ואיכותיות אשר יעניקו איכות חיים לגרים בהן ולשאר הסביבה."