לאחר שנים שבהם רצו חברי הקהילה הלהט"בית בנתניה לקיים מצעד הגאווה בעיר - מחר (שישי) זה קורה, מצעד גאווה מחאתי וראשון יצא בעיר נתניה. כל נושא המצעד שפורסם בימים האחרונים, הוביל לסערה רבתי בעיר. 

מאות אנשים צפויים להגיע ולהפגין למען שיוון זכויות. היציאה תהיה מרחוב ניצה 8 בשעה 11:00 בבוקר. בתחילה, ארגון הגג של הקהילה הגאה בנתניה, ביקשו לקיים מצעד גאווה בעיר אך נענו כי עדיף להתחיל בצעדים קטנים.

מצעד גאווה בתל אביב | צילום ארכיון: שאול גולן

על מנת לקיים את האירוע בשיתוף עם העיירה הסכימו חברי הקהילה הלהט"בית בעיר לקיים הפנינג בכיכר העצמאות, בליווי דוכני אומנות ואוכל, אומני בועות ועמדות הסברה. האירוע כבר כמעט נסגר כשהחלו להישמע קולות מהאופוזיציה וגם מהקואליציה כנגדו. לדברי גורמים בעירייה הופעל על ראש העיר לחץ אדיר בשמם של רבנים שונים שלא לקיים את האירוע (עוד בנושא בכתבה).  

חברי הקהילה יצאו בהודעה על קיום מצעד גאווה מחאתי ראשון בנתניה ומאז הרשת גועשת. נשמעים איומים על הפגנת אלימות כלפי הצועדים והשלכת בקבוקי תבערה או שתן.

"נראה לי שנתניה לא רוצה אותכם", כתבה אביה, תושבת העיר. "למה צריך את הליכלוך הזה בעיר הקדושה שלנו?", כתב יוסי, ונענה על יד גולשת אחרת, "קודם כל נתניה איננה עיר קדושה, בין אם לצערנו או לשמחתנו. הצבע לי על מקום קדוש בעיר נתניה בבקשה. ודבר שני אנחנו מאוד סביבתיים כך שלכלוך לא יהיה, מבטיחה".

מעיין מגאווה בנתניה - אמרה: "הפגנות נגד לא מפחידות אותי, זה שימוש נכון בדמוקרטיה. מותר להם ולנו למחות. מפחיד אותי שמדברים על השלכת בקבוקי תבערה ואבנים לכיוונינו או לפגוע בנו בסכין, זה מפחיד כי הרגע שדבר כזה מתממש זה גובה חיי אדם. למרות הפחד אנחנו נגדיל את הפעילות, נצעד ונחייה. אני לא מוכנה לשמוע קולות שקוראים לשלול את קיומנו - זה לא לגיטמי". 

האיומים באים בעיקר מאנשים שמדברים בשם הדת כנגד חברי הקהילה. המעניין הוא שבנתניה לא מעט מחברי הקהילה הם חובשי כיפה, ואנשים מאמינים. המארגנים אף החליטו לקיים את המסיבה משעה שתיים עד חמש. כדי לכבד את השבת.

דרור, נתנייתי חבר מהקהילה המגדיר עצמו כדתי מסורתי, הוסיף: "יש פה איזושהי שליטה חרדית נוראה, אני דתי בזהות שלי, ועדין זה מאכזב אותי. לא אמור להיות פה משהו קיצוני, לא בתכנון משאיות וחוטיני. אנשים רק רוצים אירוע סבבה, לשמוח, אנחנו ממש לא מחפשים לעשות פרובקציות. נתניה היא עיר פרמיטיבית בשליטה חרדית, בכל שנה רוצים לעשות בעיר מצעד ובכל שנה זה לא מתקיים. כל פעם זה מאכזב, זה מצחיק שאני מתאכזב מחדש אפילו בחדרה הקטנה יש כל שנה, ובנתניה לא. כמעט בכל עיר יש רק בנתניה כל פעם מדלגים על זה. חיפשתי בעמוד של העירייה, אני רואה את כל האיוונטים של הקיץ ועל זה אין אזכור, זה פשוט עצוב מה שקורה בעיר הזאת. תמיד ראש העיר מתקפלת לחרדים".

תגובת העירייה: "העירייה אינה מארגנת את המצעד. מציעה לפנות לכל הנזכרים בפנייתך לקבלת התייחסות".

מהמשטרה טרם התקבלה תגובה.