ליקויים בבר אילן. "חדירה של מים" | צילום: אלבום פרטי

חטיבת הביניים אמי"ת בר אילן בנתניה הושבתה השבוע, בפעם השלישית מתחילת השנה. הסיבה לשביתות היא כשלים במבנה בית הספר, שמסכנים, לטענת ההורים, את בטיחותם של התלמידים ופוגעים בשגרת לימודיהם.

ההורים מדווחים על המפגעים: מקלט לא בטיחותי שאינו עומד בתקנים, חלונות לא אטומים שחודרים אליהם מי גשם, נזילות מגג המבנה, קיר רטוב שמעלה עובש, הצפות חוזרות ונשנות, כיתות קטנות, ליקויים במגרש הספורט וחוסר במקום תפילה מסודר, אף שמדובר בבית ספר דתי.

"לפני שנתיים החטיבה עברה למבנה הנוכחי, ששימש בעבר בית ספר יסודי, והוא אינו מותאם כלל לחטיבת ביניים", אומרת טלי זוילי, יו"ר ועד ההורים של החטיבה. "הכיתות קטנות מדיי, ואין מקום התכנסות הולם בבית הספר. חוץ מחוסר ההתאמה יש ליקויים נוספים. בכל פעם שיורד גשם נוצרות הצפות, כל המרזבים סתומים לחלוטין ויש חדירה של מים מהקירות, מהחלונות ומהצנרת. חוטי החשמל נרטבים בעקבות הגשם ועלולים לגרום לקצרים או חלילה להתחשמלות".

ליקויים בבר אילן. "חדירה של מים" | צילום: אלבום פרטי

אמנם, מבנה בית הספר שופץ לפני שעברו אליו תלמידי חטיבת אמי"ת בר אילן, ואף על פי כן, כשלים רבים נותרו בו. לדברי זוילי, כבר לפני שנה וחצי פנו ההורים למנכ"ל העירייה, למינהל חינוך ולקבלן, ונשלחו כמה פניות ומכתבים שפירטו את כל המחדלים, אך הבעיות לא טופלו.

"בכל פעם שאנו מתלוננים בפני העירייה, הם טוענים שאנחנו כפויי טובה, מאחר שהושקעו בשיפוץ כעשרה מיליון שקלים, לדבריהם. הם לא מוכנים לדבר איתנו ולהגיע לפתרון. יש יחס מזלזל כלפינו, ונראה שרק כאשר אנחנו שובתים, אנחנו זוכים להתייחסות כלשהי", אומרת זוילי.

נושא מורכב נוסף שאיתו מתמודדים ההורים הוא שלבית הספר אין הסעות מסודרות, והתחבורה הציבורית לאזור זה אינה מיטבית. בעיה זו פוגעת באופן ניכר בתלמידים המתגוררים רחוק מבית הספר. למעשה, שלושת בתי הספר העל-יסודיים הדתיים בעיר נמצאים בדרום נתניה. על כן, להורים מהמגזר הדתי אין ברירה אלא לרשום את ילדיהם לחטיבה או לתיכון בדרום העיר, גם אם אינם גרים קרוב.

"ילדים שגרים בקריית השרון, למשל, נאלצים לנסוע בשני אוטובוסים לבית הספר וממנו", מספרת זוילי. "המרחק הוא כשבע דקות נסיעה, אבל לילדים נדרשת כשעה וחצי להגיע הביתה בגלל התחבורה הציבורית. במקרים רבים האוטובוסים מגיעים עמוסים לתחנת בית הספר ופשוט מדלגים עליה".

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה באמצעות אגף תשתיות ובשיתוף מינהל החינוך פועלים מול בית הספר כדי למצוא פתרונות בהקדם.

כבר בימים הקרובים נפעל לפתרון הבעיות שהוצגו על ידי הנהלת בית הספר וועד ההורים ובשיתוף פעולה מלא איתם, ובכלל זה ההצפות שהתרחשו בבית הספר. אנו קוראים להורים ולתלמידים לשוב ללימודים בהקדם".