צילום המחשה: shutterstock

נתניה תפתח ביום ראשון את שנת הלימודים תש"פ עם 417 גני ילדים, 55 בתי ספר יסודיים ו־28 בתי ספר על־יסודיים. בעיר לומדים 47,157 תלמידים, מתוכם 11,152 בגני ילדים,  21,543 בבתי הספר היסודיים ו־14,462 בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות. שנת הלימודים מביאה עמה שורה של יוזמות חדשות ומעניינות.

שיניים בריאות

אם אתם הורים לקטנטנים בגילאי הגן, תשמחו בוודאי לשמוע שבריאות השן ותזונה נכונה יעמדו השנה בראש מעייניהם של צוותי החינוך בגנים בעיר. בהדרכת ובהשגחת הצוות החינוכי יצחצחו ילדי הגנים מדי יום את שיניהם, במסגרת תוכנית עירונית שמטרתה להקנות הרגלים לשמירה על בריאות השן. תוכניות דומות בארץ ובעולם הוכיחו כי הקניית הרגלי צחצוח בריאים מגיל צעיר מונעת באחוזים גבוהים מאוד את התחלואה בעששת שיניים. כמו כן, בגני ילדים שבהם מתקיימת תוכנית הזנה יעסקו הילדים, בהדרכת הצוות החינוכי, בנושא התזונה ובהשפעתה על בריאות הגוף והנפש.

שישי ללא תיק

הורים לילדים בבתי הספר היסודיים, החוששים כי לילדיהם יהיה כבד מדי לסחוב את הילקוט שישה ימים בשבוע, יכולים להיות רגועים. אגף החינוך היסודי בעירייה יציע לבתי ספר להצטרף ליוזמה ייחודית בשם "שישי ללא תיק", שתאפשר לתלמידים ללמוד בימי שישי גם בלי לסחוב תיק על הגב. בתי הספר שיצטרפו למיזם ייהנו ממשאבים ייחודיים, וכל זאת במטרה לאפשר לתלמידים ללמוד בדרך אחרת, מגוונת ומעניינת, מחוץ לכיתה.

שחמט בבית הספר

תלמידי כיתות ב' מ־11 בתי ספר בעיר יקחו השנה חלק בפרויקט ייחודי ומעמיק של לימודי שחמט, שישים דגש על פיתוח היכולות האישיות והחשיבה האנליטית והיצירתית של התלמידים. מטרת הפרויקט היא לעודד יוזמה וביטחון עצמי ולשפר את יכולת הריכוז. כמו כן, דרך משחק השחמט יתנסו התלמידים בהתמודדות עם מצבי הפסד, וזאת תוך כדי פעילות משחקית מהנה ומאתגרת. הפרויקט מופעל ביוזמת ראש העירייה מרים פיירברג־איכר ומינהל החינוך, בשותפות עם קרן קר"ב.

על גלגלים

עוד פרויקט חדש, ייחודי לבתי הספר היסודיים בעיר, הוא "מדריכים בדרכים" - במסגרתו ישתתפו 28 בתי ספר יסודיים בנתניה בקורס רכיבת אופניים ושיפור מיומנויות רכיבה, המיועד לילדי כיתות ד' בבתי הספר בעיר.

נכנסים לכושר

בבית הספר "שז"ר" יקחו את נושא החינוך הגופני צעד אחד קדימה, במסגרת פרויקט "בית ספר בתנועה". בבית הספר ייפתחו מסלולי לימוד ייחודיים בליווי והנחיה מקצועית של מכללת" וינגייט", שיתמקדו בשלושה ענפי ספורט מרכזיים: אתלטיקה, התעמלות ומחול. כמו כן יתקיימו טיולים והיכרות עם שביל ישראל, שישלבו מיומנויות ניווט, העצמה וידיעת הארץ. בבית הספר יופעל סדר יום המאפשר תנועה במהלך השיעורים, ויושם דגש על חינוך לאורח חיים בריא.

חיים בסרט       

לילדים ולבני נוער שפחות מתחברים לפעילות ספורטיבית ומעדיפים להעביר את הזמן בצפייה בסרט טוב (או ביצירה של סרט כזה), תהיה השנה תוכנית מיוחדת: תוכנית "סינמה קר"ב" תקיים בעשרה בתי ספר בעיר שיעורי קולנוע ותקשורת, בליווי תוכנית "אפיקי תקשורת". התוכנית יוצאת מתוך הנחה שהילדים חשופים לתקשורת במשך שעות רבות ולכן יש חשיבות רבה בחידוד ההבחנה בין מציאות לדמיון ובעידוד לצפייה ביקורתית בתכנים המשודרים. במהלך השיעורים ייצרו התלמידים סרטים, כאשר נקודת השיא תהיה בפסטיבל "סינמה קר"ב" העירוני, שבמהלכו יוקרנו בהיכל התרבות סרטונים שהתלמידים ליהקו, תסרטו, שיחקו וצילמו. בין בתי הספר המשתתפים בתוכנית: "נעמי שמר", "יהודה הלוי", "אהרון דוידי", "רימלט", "יונתן", "רזיאל", "בגין", "שורשים", "אורגד" ו"חיים חפר|".

שפות חדשות

גם המרכז העירוני ללימודי שפות, הפועל בבית הספר "טשרניחובסקי", יתחדש בשנת הלימודים הקרובה. כלל תלמידי העל יסודי בעיר יוזמנו ללמוד איטלקית ואמהרית נוסף על לימודי ספרדית, סינית וצרפתית שהמרכז כבר מציע כיום. הקניית השפה במרכז מתבצעת החל משלב הכרת האותיות. כמו כן מושם דגש על הכרת התרבות של דוברי השפה, שאותה לומדים התלמידים דרך הנורמות החברתיות, הפולקלור, המאכלים, השירים, החגים, הסמלים, הערכים, ההיסטוריה והקשר בין המדינה למדינת ישראל. הלמידה מתקיימת באווירה משפחתית ונעימה בקבוצות קטנות, תוך שימוש במודלים ובשיטות הוראה חווייתיות ובשילוב טכנולוגיה בלמידה המונחית על ידי מורים מקצועיים ומובילים בתחומם.

לומדים עם ההורים

מודל ייחודי הפועל במרכז העירוני הוא "למידה משפחתית" – קבוצת למידה המורכבת מתלמידים ומהוריהם, שמגיעים ללמוד יחד שפה וליהנות מזמן איכות ומחיזוק הקשר המשפחתי. שכר הלימוד במרכז נמוך מאוד, כאשר רובו של תקציב המקום ממומן על ידי מינהל החינוך העירוני ומשרד החינוך. לתלמידים שמתחילים לימודי שפה במרכז לפני כיתה י"א יש הזדמנות לגשת לבגרות של חמש יחידות לימוד בשפה שאותה הם לומדים.

המחוננים הראשונים

השנה תיפתח בנתניה לראשונה כיתת מחוננים ומצטיינים על־יסודית. בכיתה שתפעל בתיכון "אלדד" ילמדו כ־15 בני נוער העולים לכיתה ז', שאותרו על ידי משרד החינוך באמצעות מבחנים ארציים. תלמידי הכיתה יוכלו, בנוסף למקצועות הליבה, לבחור ללמוד ולהעמיק בתחומי עניין נוספים ולהתנסות בלמידה באמצעות דרכי הוראה חדשניות ומגוונות. במקביל יקדמו התלמידים יוזמות חינוכיות־ערכיות, וייהנו מלמידת חקר ולמידה מעשית מבוססת פרויקטים.