עיריית נתניה ביצעה בשבוע שעבר חריש וביקוע קרקע בחורשת הסרג'נטים. תושבים ושוחרי איכות סביבה משכונת קריית השרון הבחינו כי עבודות בוצעו גם בשטחים שבהם אסור לחרוש. לאחר העבודות התגלה, כי מאות בצלים של צמחים מוגנים, בין היתר של הפרח בן חצב יקינטוני, נעקרו מהקרקע והיו פזורים בין התלמים. יומיים לאחר ביצוע העבודות פועלים מטעם העירייה שתלו את הבצלים מחדש.

בעקבות ביצוע העבודות במקום פנה התושב לירון גליק למוקד 106 של עיריית נתניה, לרשות הטבע והגנים ולחברה להגנת הטבע.

האזור שנחרש. "תניחו לטבע" | צילום: לירון גליק

"הרגשתי שהעירייה מנסה לטשטש את המחדל החמור של פגיעה בצמחים מוגנים", הוא אומר, "הם אמרו שהמטרה של היפוך הקרקע הייתה לאפשר קליטה טובה של מי גשמים ושהחריש נעשה עד עומק של חמישה ס"מ, בעוד הבצלים של הצמחים המוגנים נמצאים בעומק של 20 ס"מ, ולא הייתה אמורה להיות פגיעה בהם. מוזר לי שמחלקת איכות הסביבה לא בדקה אילו צמחים יש בחלקה הזאת, כי במפות של עיריית נתניה האזור מוגדר כאזור עם בן חצב יקינטוני. איך הם עובדים בחלקה עם צמחים מוגנים, בלי פיקוח על הפועלים בשטח? ואם כן היה מפקח בשטח, איך הוא פיספס את כל הבצלים שנעקרו מהקרקע? היה צריך לעצור את העבודות מיד.

גם האמירה הכאילו-עובדתית, שהצמחים נמצאים בעומק של 20 ס"מ היא תמוהה ביותר! עובדתית זה לא נכון".

תושב האזור, שי שחר, טוען כי מדובר ב"ונדליזם באחריות העירייה. מדובר בפגיעה בערכי טבע ובצמחייה מוגנת".

השטח המדובר היה אמור להיות מחוץ לתחום של העבודות. "מאכזב שהם לא יודעים לומר שעשו טעות", אומר גליק. "זאת לא הפעם הראשונה שהם נכנסים לחורשה ופוגעים בערכי טבע מוגנים. לי ברור שאילולא היינו מגלים במקרה את הנזק הזה, מאות בצלצלים של בן חצב יקינטוני היו מתייבשים, והחלקה הזאת הייתה נפגעת באופן בלתי הפיך. נקווה שאפשר בכלל לשקם את הבצלצלים, אחרי שהיו ארבעה-חמישה ימים על פני הקרקע, בשמש.

"בטבע אין התערבות אדם, בגלל זה זה נקרא טבע, כי זה טבעי. אולי תעזבו את החורשה בשקט לגמרי? שחררו אותנו מה'טוב' שאתם מנסים לעשות. זה לא מצליח לכם, רק יוצר שרשרת תגובות של עוד ועוד הרס", אמר רן רגב פלח, עוד תושב מודאג.

אורית שלום אלוני הוסיפה: "שמורת טבע, כשמה כן היא. פשוט תניחו אותה לנפשה".

גליק ותושבים אחרים עוקבים אחרי הנעשה בחורשה בשנים האחרונות, והם מודאגים. לטענתם, במקום שערכי הטבע יישמרו, נגרמת פגיעה מתמשכת בחי ובצומח. "עוד מעט כבר לא יישאר שם כלום ששווה להילחם עליו", אומר גליק. "אני פונה לאגף איכות הסביבה ואומר להם: תנו לה לשקם את עצמה".

מהעירייה נמסר: "ב-28/11/19  בוצעו עבודות תחזוקה בחורשת הסרג'נטים. במהלך העבודות נחשפו בצלים של בן חצב יקיטוני הנמצאות בעומק רדוד. לאחר העבודות בצלים אלה הוטמנו בחזרה בקרקע בצורה ידנית. העבודות התבצעו בהתאם לייעוץ מקצועי חיצוני ובמסגרת כל ההיתרים הדרושים".