במערכת הבחירות האחרונות למועצת העיר נתניה, התמודדה ג'יין הלוי במסגרת רשימת "נתניה שלנו", בראשות עו"ד יוני ג'ורנו. במהלך מערכת הבחירות פירסמה הלוי פוסט עם תמונה שלה ממשכן הכנסת, במסגרת פעילות פרלמנטרית שלה בעניין זכויות בעלי החיים.

תושב העיר הגיב לפוסט באופן סקסיסטי, ורמז שיתרונותיה של הלוי מסתכמים במראה החיצוני שלה בלבד. "מזלה שהיא נראית טוב, כי אחרת אף אחד לא היה מתייחס אליה", כתב התושב. "יופי לא בוחרים בקלפי... אנחנו צריכים מנהיגות ולא איפור ותצוגות אופנה".

ג'יין הלוי. "אני לא מבינה את הפסיקה" | צילום: אסף פרידמן

התגובות על דבריו השוביניסטיים של התושב לא איחרו לבוא. אנשים רבים יצאו נגד הדברים שכתב, והגנו על הלוי. אך התושב המשיך באותו הקו, והוסיף: "על גברים לא נאמר 'שקר החן והבל היופי'. במקרה דנן אני חושב שאין לה מה להציע לעיר נתניה". בתגובה אחרת כתב: "איפה הניסיון המוניציפלי שלה? מה הקשר שהם מפרסמים את התמיכה של פמלה אנדרסון בה? אז ציצי כן מוכר?".

הלוי ביקשה מהתושב להסיר את התגובות, וכשזה סירב החליטה להגיש נגדו תביעת לשון הרע, על סך 30 אלף שקל, לבית משפט השלום בנתניה. השבוע, דחתה השופטת סמדר קולנדר-אברמוביץ את תביעתה של הלוי.

בפסיקתה כתבה השופטת: "האם דבריו של הנתבע כי 'ציצי כן מוכר' וכן התייחסות למראה החיצוני הם מבחינת האדם הסביר משום השפלת אותו האדם? איני סבורה כך. מדובר באדם המתמודד לתפקיד ציבורי, ועל כן יכולה לעלות ביקורת וטענה כי מראהו החיצוני של אותו המועמד או נתונים גופניים אחרים שלו הם אלה שהביאוהו להתמודדות על המשרה".

עוד נכתב בפסק הדין: "התובעת ביקשה להתמודד לתפקיד ציבורי של נציגת מועצה, ולכן עליה ללמוד לקבל ביקורת המופנית אף כלפי מראיה החיצוני. העובדה שהנתבע בחר להשתמש במונח 'ציצי' אינה גוררת עמה המסקנה שאין זו ביקורת. התרבות המילולית בישראל אינה אידיאלית, אולם סבורני, שהאדם הסביר הקורא תגובה זו מבין שהנתבע מייחס לתובעת את הצלחתה בזכות מראיה החיצוני והחזה שלה, כאשר הנטל עליה להוכיח שאין הדבר כך".

פסק הדין איכזב מאוד את הלוי ."אני פשוט בהלם", אמרה. "אני לא מבינה את הפסיקה הזאת. זה לא חופש ביטוי, זה חופש שיסוי. אני מופתעת מכך ששופטת אישה בחרה לדחות את התביעה, וחשבה שזאת ביקורת לגיטימית. המראה שלי לא צריך לעניין אף אחד, ובתגובות של התושב הוא הפך אותי לבדיחה. היה לי חשוב להגיש את התביעה בשביל הילדים שלי. כאב לי שהם היו צריכים לראות שמדברים ככה על אימא שלהם. הגשתי את התביעה כדי שידעו שלא הכול מותר להגיד".

עו"ד יוני ג'ורנו, שייצג את הלוי, מסר בתגובה: "בזמן הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018 כתב התושב דברים מבישים שמפאת כבודו לא אחזור עליהם. הדברים נכתבו בצורה שוביניסטית רק בשל היותה של התובעת אישה. הוא לעג לגברת הלוי, התייחס לגופה הנשי כאל חפץ, והיא ביקשה לתבוע את עלבונה בבית משפט. במסגרת הדיון הודיעה ג'יין לבית המשפט כי היא מוכנה בפשרה לקבל 5,000 שקל, שאותם היא מבקשת לתרום לטובת טיפול בבעלי חיים, עיקור וסירוס. בית המשפט שאל את התושב האם מוכן לפשרה, וזה השיב בשלילה. למותר לציין, כי פנינו להגשת ערעור לבית המשפט המחוזי לוד. סביר להניח, כי אלמלא התושב היה מתרברב, ספק אם היה מוגש כאן ערעור, אולם עקב התנהלותו לא נותר אלא להגיש ערעור, וכך נעשה".