חוף בנתניה. צילום: נמרוד גליקמן

נתניה היא עיר חוף, שתושביה יכולים ליהנות חינם מחופיה היפים. כלומר, אם הם לא נכים, שכן אז, הסיטואציה נעשית מאתגרת. לנכים יש מצוקת חניה בקרבת החופים של מרכז העיר, ולדברי ב' תושב העיר, "הסיכוי למצוא חניית נכים בנתניה, בשבת, הוא אפסי ממש".

על פי החוק הישראלי, ברגע שיש דרך חלופית, נגישה, לרדת לחוף, חניה אינה חייבת להיות חינמית. כך למשל, בחוף סירונית יש מעלית שמנגישה לנכים את הירידה לחוף, ולכן, אם ירצה נכה להיכנס במכוניתו עד קו החוף, הוא ישלם ביום חול 7.50 שקלים, ובשבת 15 שקלים. הבעיה היא, שבקרבת המעלית בחוף סירונית יש מספר מצומצם של חניות לנכים, כך שבמקרה הזה, כמעט תמיד הם ייאלצו לשלם.

בחוף "ארבע העונות" אין דרך נגישה לנכים לרדת לחוף, גם אם ימצאו חניה ברחובות הסמוכים. בחופים פולג ובלו ביי, שהוסדרו באחרונה מבחינת חניה, נכים שיגיעו בעצמם במכוניתם לא ייאלצו לשלם, מאחר ששם מוקצים לנכים מקומות חניה חינם.
יובל וגנר, מייסד עמותת נגישות ישראל, אומר: "החוק מדבר על שירות ציבורי. חוף ים הוא סוג של שירות ציבורי. אם אין שום חלופה חינמית שבה ניתן לחנות, אז יש לאפשר חניה חינם לאנשים עם מוגבלות. השקעתם מיליונים במעלית, אבל בסוף לאדם עם מוגבלות, הסיכוי למצוא חניה ברחובות הסמוכים אליה נמוך מאוד, אז מה עשיתם כאן? בהרצליה יש מעלית, ומול המעלית יש 50-40 חניות נכים, כך שמאפשרים לנכים להגיע. תעשו את הדבר הנכון, לא רק לעמוד בחוק, כי זה מה שצריך. אפשר גם חניות לנשים בהיריון ולהורים עם פעוטות.

"בפולג, לאדם עם מוגבלות אין האופציה לא לשלם וללכת ברגל. לא סתם על הבסיס הזה מושתת החוק, שמדבר על פטור מתשלום בחניות נכים. אבל לא הכול עניין של חוק ולא חוק. יש דברים שעושים כי זה הדבר הנכון לעשות. אם לנכים אין אפשרות אמיתית להגיע לרוב החופים בעיר, כי הם נאלצים ללכת כמה קילומטרים עד למעלית, אז כדאי לעשות מעשה. נכון שיש בזה עסק, ושבעל העסק אולי יפסיד קצת על הנכים. אבל לא הכול זה כסף".

טלי מולנר, חברת מועצה הממונה על החופים, אומרת: "מבחינה חוקית, אנחנו עומדים בחוק, אבל צריך לבדוק את העניין ולשקול להוסיף מקומות חניה לנכים בחוף סירונית. כרגע המכרז נמצא באמצע, אבל יש מקום לבדוק את זה".

מעיריית נתניה נמסר: "בהתאם לחוק חניית הנכים סעיף 4ב', שקבע, כי כאשר הכניסה הנגישה למקום ציבורי היא אך ורק דרך החניה, תהיה החניה בלי תשלום. בעקבות זאת, החניה בחוף פולג לנכים היא בלי תשלום, כאשר הנכה נמצא פיזית בתוך הרכב. בחוף סירונית הכניסה לים אפשרית לאנשים עם מוגבלויות גם באמצעות המעלית אל הים. לפיכך, נכים זכאים להנחה בגובה של 50 אחוז. כלי רכב עם מעלון נכנסים חינם. בחופי לגון ובלו ביי החניה חינם. נציין, כי בחופים קיימות חניות נכים רבות מסודרות עם שילוט, כנדרש בחוק".