אייל גולן. צילום: ענת מוסברג

בשנת 2014 התפוצצה פרשת "משחקי חברה", שבמסגרתה נחקר הזמר אייל גולן בחשד לקיום יחסים עם קטינות. בעקבות החשדות, פירסמה אז ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, הנחיה, שעל-פיה, גולן לא יוזמן להופיע בעיר במסגרת ההופעות העירוניות, עד להודעה חדשה. חרף זאת, השבוע פורסם שגולן יהיה בין המופיעים בפסטיבל "כתר המזרח", פסטיבל הזמר הים-תיכוני-ישראלי של משרד התרבות והספורט, שמתוכנן להתקיים החודש בנתניה.

במרכז פרשת "משחקי חברה" קיימים חשדות לקשרים של גולן ושל מקורביו עם קטינות. בפברואר 2014 הוחלט לסגור את התיק הפלילי כנגד גולן. אלא שבחודשים האחרונים הפרשה חזרה לכותרות ועלתה מחדש לשיח הציבורי, בין היתר בעקבות תחקירים שפורסמו בכלי התקשורת, שהציגו עדויות חדשות בפרשה.

הנחייתה של פיירברג-איכר, שלא להזמין את גולן להשתתף בהופעות העירוניות, יצאה בתחילת שנת 2014, בעיצומו של ההד התקשורתי סביב הפרשה. "אני מבקשת להביא לתשומת לבכם, כי אין להזמין הופעות של אייל גולן במסגרת עירונית, עד להודעה חדשה", הנחתה אז ראש העירייה את הפקידות העירונית שעוסקת בהזמנת מופעים. בהנחייתה זו, הצטרפה אז פיירברג-איכר לשורה של אנשי ציבור שקראו להחרמתו של גולן.

מרים פיירברג-איכר. צילום: אסף פרידמן

למרות זאת, השבוע, כחמש שנים אחרי הצהרתה של ראש העירייה, פירסמה עיריית נתניה את רשימת האומנים המשתתפים בפסטיבל "כתר המזרח" של משרד התרבות והספורט, שיתקיים בנתניה, וגולן הופיע ברשימה. "נתניה גאה לארח את פסטיבל כתר המזרח", צוטטה פיירברג-איכר בפוסט בנושא הפסטיבל, שפורסם בעמוד הפייסבוק של עיריית נתניה, ואליו צורפה גם תמונתו של גולן. עוד נכתב בפוסט, כי הפסטיבל מתקיים השנה בנתניה הודות ל"מאמציה של ראש העירייה".

"עצוב ומאכזב שראש העירייה אינה עומדת במילים שלה, ונותנת במה לאדם ששמו נקשר במעשים שמבזים נשים", אמרה תושבת העיר. "לא ניתן לערער על כישרונו המוזיקלי של אייל, אבל מתבקש שאישיות מפורסמת בישראל ובמיוחד כזאת שרבים מגדירים כזמר הלאומי תשדר גם ערכים".

לעומת זאת, יש גם תושבים שחושבים אחרת: "הגיע הזמן שישכחו לאייל את הפרשה הזאת, זה קרה כמעט לפני שש שנים, התיק נסגר והוא זוכה מכל חשד. אני אגיע לפסטיבל בשמחה", אמר אחד התושבים.

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנו שמחים שהעיר נתניה נבחרה לארח את פסטיבל 'כתר המזרח'. התכנים והאומנים לאירוע זה נקבעו על ידי משרד התרבות והספורט ולא על ידי עיריית נתניה". 

אז מה צפוי לנו בפסטיבל כתר המזרח?

פסטיבל הזמר הים תיכוני-ישראלי "כתר המזרח" של משרד התרבות והספורט יתקיים בנתניה עם שלל מאמני הז'אנר על במה אחת.

הפסטיבל יתקיים בפארק אגם החורף ביום שלישי, ה-24 בספטמבר בשעה 9 בערב. האירוע יהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום, פתיחת שערים ב-7:30 בערב.

השנה יצוין הפסטיבל  בסימן "קולות רבים, לב אחד", בו כוכבי הזמר הים תיכוני-ישראלי יבצעו על במה אחת שלל יצירות מרגשות שיחברו את הפסיפס התרבותי הישראלי לכדי פס קול שלם ומאוחד.

הקהל הרחב מוזמן למסע תרבותי ומרגש אל תוך ההשראות המוזיקליות עליהן גדלו מיטב אמני ואמניות הזמר הים תיכוני ביניהם: אייל גולן, עדן בן זקן, נסרין קדרי, עדן חסון, כנסיית השכל, רותם כהן, מאור אדרי, שמעון בוסקילה, סאבלימינל, מושיק עפיה, ויסמין לוי.

במסגרת הפסטיבל, יופיעו היוצרים על במה אחת, ויבצעו מחוות לזמר הים תיכוני, כל זאת בשילובים מפתיעים שנכנסים ישר ללב.