חסימת הכביש מכיוון חבצלת לנתניה (צילום: עדי ארצי)

הכביש שנחסם בעקבות צו בית משפט מעורר סערה בקרב תושבי עין התכלת: לאחר שהוצבו במקום שערים אלקטרוניים לטובת מעבר של רכבי ביטחון והצלה, יש תושבים שמצאו דרך להכניס את רכביהם הפרטיים.

מעברי הכביש בין חבצלת השרון, דרך שכונת שושנת העמקים (רסקו) השייכת לתחום השיפוט של עמק חפר, לנתניה, היו חסומים באמצעות אבנים מזה חמש שנים, כך שלא התאפשרה גישה ישירה מחבצלת השרון לנתניה ומשכונת עין התכלת בצפון נתניה אל כביש החוף, דרך חבצלת השרון.

בשבועות האחרונים, הוסרו מחסומי האבנים ובמקומם הוצבו שערים אלקטרוניים הנפתחים באמצעות שלט, בכדי לאפשר מעבר של רכבי ביטחון והצלה. בשבוע האחרון, גילו תושבי שכונת עין התכלת לתדהמתם שהם הפכו לנפגעים היחידים מהחסימה: תושבי שושנת העמקים, מצאו דרך לעקוף אותה, באמצעות שלט הפותח את השער אשר נמצא בידי התושבים, בו הם משתמשים למעבר במחסום ברכביהם הפרטיים.

חסימת הגישה משני הכיוונים נעשתה לפני חמש שנים בעקבות צו בית משפט, לאחר שתושבי חבצלת השרון וצוקי ים עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בטענה שהכביש המוביל משכונת עין התכלת בצפון נתניה אל כביש החוף, הנמצא בסמוך לבתיהם, מוגדר ככביש נופי והשימוש בו ככביש בין עירוני אינו חוקי. על פי פסיקת בית המשפט נחסמה, למען ההוגנות, גם הגישה לכיוון ההפוך, מחבצלת השרון לנתניה.

לפני כשבועיים, פונו שתי החסימות בהסכמה משותפת של עיריית נתניה ומועצת עמק חפר ובמקומן הוצבו גדרות הנפתחים באמצעות שלט, במטרה לאפשר מעבר של רכבי כוחות הצלה וביטחון במקרה הצורך. אלא שלתושבי עין התכלת, התברר, לזעמם, כי תושבי עמק חפר מנצלים את המעבר להתניידות ברכבים פרטיים. "התברר לנו שיש שלט שנמצא בידי התושבים, באמצעותו תושבי עמק חפר יכולים לפתוח את השער מהצד שלהם ולעבור דרכנו, גם ברכבים הפרטיים שלהם ולא רק ברכבי ביטחון. המצב של תושבי נתניה לעומת זאת, נשאר אותו הדבר, אנחנו עדיין לא יכולים לעבור  ונוצרה כאן סיטואציה לא הוגנת של מעבר חד צדדי", מסביר תושב עין התכלת.

חבר המועצה אבי סלמה, המשמש כיושב ראש דירקטוריון חל"ת (החברה לפיתוח ותיירות בנתניה), אמר השבוע כי עיריית נתניה נמצאת בהידברות בנושא מול מועצת עמק חפר. "אנחנו רוצים להגיע למצב בו הכביש יהיה פתוח לכולם או חסום לכולם. לאף אחד אין בעיה שיעברו שם כוחות הצלה וביטחון, אנחנו מבינים את הצורך לגמרי ואין לנו חלילה כוונה להרע למישהו, אבל לא נאפשר מעבר חד צדדי לתושבים".

מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר: "הכביש נסגר בפסק דין של בית המשפט המחוזי, וסגירתו משפיעה גם על תושבי עמק חפר וגם על תושבי צפון נתניה.

"בעקבות תרגיל חירום שנערך בחודשים האחרונים באזור, הוחלט בשיתוף בין שתי הרשויות כי יש לדאוג למעבר חירום זמין עבור כוחות ההצלה, ובהמשך לכך בשבוע האחרון אכן הוקם שער בטחוני חדש שמאפשר מעבר בדרך זאת בשעת חירום בלבד, רק עבור כוחות הביטחון וההצלה, ובאפשרות עיריית נתניה להוסיף לרשימת המורשים את כוחות הביטחון מטעמה. יודגש כי אזרחים פרטים, הן מהמועצה האזורית עמק חפר והן מעיריית נתניה, לא מורשים לעבור בשער כלל, ואין ביכולתם לפתוח אותו.

"הסגירה המוחלטת שהייתה קודם לכן במקום, לא אפשרה מעבר חירום בשנים האחרונות, וכך רכבי ביטחון והצלה, לא יכלו להגיש סיוע בשעת הצורך, דבר שסיכן חיי אדם. כמו כן, ידוע לכל שבמסגרת תכניות בינוי רחבות היקף שמתוכננות באזור, ומקודמות על ידי המדינה ועירית נתניה, מתוכנן כביש עוקף חבצלת, וממילא הדרך המדוברת, ודרכים אחרות יפתחו לתנועה, דבר שיצריך מהרשויות להיערך בהתאם.  אנו נמשיך לפעול למען מערכת יחסים טובה בין הרשויות השכנות, ונמשיך כרגיל לפעול בשיתוף פעולה עם עיריית נתניה".